• Nie Znaleziono Wyników

lekcji języka polskiego dla kl. IV

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "lekcji języka polskiego dla kl. IV"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji języka polskiego dla kl. IV

Temat: „Co kochasz serdecznie – piękne się wydaje”. Omówienie baśni „Knyps z czubkiem”

1. Cele:

a) Wiadomości uczeń:

 wyodrębnia bohaterów baśni „Knyps z czubkiem”,

 zna najważniejsze elementy baśni,

 wie, co to jest wyraz o znaczeniu przeciwstawnym (antonim).

b) Umiejętności uczeń potrafi:

 streścić baśń,

 scharakteryzować bohaterów baśni,

 uzasadniać swoją wypowiedź,

 odnaleźć w tekście fragmenty potwierdzające cechy bohaterów,

 podać słowa o znaczeniu przeciwstawnym,

 wnioskować.

2. Metoda i forma pracy:

Metoda zadaniowa, dyskusja, ekspresyjna; indywidualna, grupowa.

3. Środki dydaktyczne:

Kartki do losowania ze słowami związanymi z treścią baśni, tabela do uzupełniania antonimów, może być również w formie małych tabelek (kart pracy) dla każdego ucznia.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne. Uczniowie zostają podzieleni na grupy.

Sprawdzenie pracy domowej – zadaniem uczniów było ułożenie na podstawie baśni „Knyps z czubkiem” krzyżówki z dowolnym hasłem głównym związanym z tekstem. Nauczyciel przyznaje punkty grupom, w zależności od wykonania zadania przez poszczególnych uczniów.

Przypomnienie elementów baśni, najważniejsze wydarzenia, bohaterowie. Grupy zapisują wiadomości na kartkach, nauczyciel ocenia i przyznaje punkty.

b) Faza realizacyjna

Konkurs na najlepsze streszczenie baśni. Uczeń ma 3 minuty, w ciągu których ma za zadanie opowiedzieć przebieg wydarzeń. Nauczyciel ocenia wypowiedzi, bierze pod uwagę to, w jaki sposób uczeń skonstruował streszczenie i jak sam się zaprezentował: bogactwo słownictwa, umiejętność konstruowania zdań, intonacja, barwa głosu.

(2)

Charakterystyka bohatera – punkt widzenia.

Nauczyciel wskazuje cechy charakterystyczne z jednej lub drugiej grupy (negatywne lub pozytywne), uczniowie wyszukują odpowiednią cechę do pary.

odbiór negatywny odbiór pozytywny

„synek brzydki i niewydarzony ze sterczącym czubem na głowie”

„niesforny czub sterczał mu nad niskim czołem”

piękne zachowanie, wytworny strój;

włosy tak piękne, że wykręcają się w piękny czub

„Ach! co za brzydal!”

„jest brzydalem” przystojny kawaler

nos czerwony, wielki, gruby; jest w nim coś wojackiego i bohaterskiego oczka małe i zezowate pełne wdzięku spojrzenie zakochanego

niepozorny wzrost nie jest wcale tak niskiego wzrostu Zmiana opinii – uczniowie uzasadniają, co wpłynęło na zmianę opinii o księciu (czary, bliższe poznanie, miłość).

Skojarzenia związane z tekstem. Uczniowie losują kartki z wyrazami. Ich zadaniem jest uzasadnić, w jaki sposób kojarzą się one z treścią utworu, np. fryzura – główny bohater miał dziwną fryzurę itd.

Antonimy. Uczniowie uzupełniają tabelę, a następnie uzasadniają, dlaczego jedne słowa kojarzą im się dobrze, a drugie źle, odnosząc się do treści baśni.

pozytywne (negatywne)

(piękno) brzydota

(mądrość) głupota

pewność (niepewność)

miłość (nienawiść)

c) Faza podsumowująca

Grupy proponują wnioski, które zostaną zapisane w zeszytach:

 nie zawsze to, co piękne, jest rozumne, a to, co brzydkie – głupie;

 swój swego zawsze znajdzie;

 w końcu miłość zawitała w serca naszych bohaterów, bo to wielkie jest uczucie, mimo różnych charakterów;

 nie szata zdobi człowieka.

Zadanie pracy domowej: wykonaj dowolną techniką ilustrację do baśni na podstawie dzisiejszej lekcji.

Ewaluacja. Uczniowie zaznaczają na osi, jak oceniają lekcję.

5. Bibliografia:

Hanna Dobrowolska, „Jutro pójdę w świat” kl. IV

6. Uwagi

Ilustracje do tej i innych omawianych baśni można wykorzystać na gazetce „W świecie baśni”.

Cytaty

Powiązane dokumenty

- Przysłówki stopnia, takie jak: quite (dość), almost (prawie), fully (całkowicie, w pełni) występują zawsze przed innymi przysłówkami lub przymiotnikami:... quite interesting

Witam serdecznie tych, którzy mają ochotę pobawić się z bohaterami książki?. Podzielenie uczniów na

Na początku lekcji uczniowie pracują samodzielnie: uzupełniają tekst „Living as a ‘plant’ and death” podanymi słowami. Kolejnym etapem jest praca w parach: tym

Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz Cezar oraz Oktawian August.. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w

Uczniowie na podstawie znanych baśni wymieniają jej cechy charakterystyczne. Zwracają pod kierunkiem nauczyciela szczególną uwagę na funkcje elementów fantastycznych w

7.Praca w parach – składanie życzeń bohaterom tekstu (na forum klasy) z wykorzystaniem informacji z tekstu (ocena koleżeńska dotycząca pracy na forum klasy)..

Caelum bowiem jako Logos przenika wszystko, nie tylko corpora immortalia, ale także mortalia, Terra jest zaś materią, z której wszystkie te corpora są zbudowane.. Jasnym staje

The output voltage of the integrator is a ramp wave. Since the dc gain is finite, a ramp also appears on the inverting node of the integrator. The circuit in Fig. 3 is part of