Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy V Temat: Niezwykłe przygody Odyseusza
1. Cele lekcji:
a) Wiadomości Uczeń:
zna pojęcie związku frazeologicznego,
zna związki frazeologiczne związane z mitologią
potrafi wymienić bohaterów opowieści,
wie, co to jest charakterystyka,
wie, kto jest autorem „Odysei”.
b) Umiejętności Uczeń umie:
objaśnić związki frazeologiczne związane z mitologią,
przeczytać tekst ze zrozumieniem,
posłużyć się osią czasu – odczytać z niej informacje o Homerze,
krótko opowiedzieć tekst,
napisać charakterystykę,
kojarzyć pojęcia związane z „Odyseją” Homera,
wyjaśnić, co to znaczy „znaleźć się między Scyllą a Charybdą”,
przedstawić za pomocą pantomimy wybraną przygodę Odyseusza;
2. Metoda i forma pracy:
ekspresyjna, krasnoludka, zadaniowa, skojarzeniowa, drama; indywidualna, grupowa.
3. Środki dydaktyczne
kartoniki jako punkty dla grup lub puzzle, karteczki ze związkami frazeologicznymi, kartki z zapisanymi przygodami Odyseusza do wyboru.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza 1. Czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie, czym jest związek frazeologiczny. Z czego się składa, co może być źródłem związków frazeologicznych. Przypomnienie związków frazeologicznych związanych z mitologią.
Nauczyciel rzuca do ucznia pluszową zabawkę i wypowiada imię lub nazwę z
mitologii
Uczeń podaje odpowiedni związek frazeologiczny
Augiasz stajnia Augiasza
Olimp olimpijski spokój
Pandora puszka Pandory
Ariadna nić Ariadny
Pan paniczny strach
Syrena syreni śpiew
Achilles pięta Achillesa
2. Znaczenie związków frazeologicznych. Grupy losują karteczkę z wypisanym związkiem frazeologicznym i podają jego znaczenie oraz pochodzenie.
b) Faza realizacyjna
1. Głośne czytanie tekstu. Objaśnianie niezrozumiałych wyrażeń i zwrotów. Zadaniem uczniów było wcześniejsze przeczytanie tekstu w domu. Uczniowie, na podstawie wiadomości z historii oraz podręcznika, dzielą się informacjami o Homerze.
2. Wyjaśnienie przyczyn tułaczki Odyseusza.
3. Charakterystyka Odyseusza – każda grupa przygotowuje charakterystykę głównego bohatera. Następnie grupy prezentują swoje charakterystyki; można też polecić uczniom, aby członkowie poszczególnych grup zapisali swoją charakterystykę wcześniej, w domu.
4. Konkurs na streszczenie – praca w grupach (podział klasy na 4 grupy).
Po kilku minutach przygotowań przedstawiciel każdej grupy stara się w ciągu jednej minuty ustnie streścić przeczytany fragment „Odysei”.
5. Skojarzenia
Nauczyciel podaje wyraz
Uczeń (przedstawiciel grupy) uzasadnia, jaki on ma związek z tekstem
statek płynął nim Odyseusz
Itaka ojczyzna Odyseusza
Syreny próbowały swym głosem zgubić Odyseusza podróż
żona rodzina
syn woda cieśnina
itd.
6. Co to znaczy? – praca w grupach
Grupy odpowiadają pisemnie na pytanie: co to znaczy „znaleźć się między Scyllą a Charybdą”? Polski odpowiednik to „znaleźć się między młotem a kowadłem”.
Przedstawiciele grup prezentują pracę zespołu, najlepsza odpowiedź zostaje podyktowana uczniom do zeszytu.
c) Faza podsumowująca 1. Pantomima
Każda grupa przedstawia przy pomocy pantomimy wylosowaną przygodę Odyseusza.
Inne grupy mają za zadanie odgadnąć, o którą przygodę chodzi. Nauczyciel może przyznawać grupom punkty za prawidłowe odgadnięcie scenki.
2. Ewaluacja
Uczniowie zaznaczają na osi, jak oceniają lekcję.
5. Bibliografia
Hanna Dobrowolska, „Jutro pójdę w świat” kl. V, WSiP.
Uwagi
Ponieważ tekst „Odysei” jest dość trudny, należy zwrócić na lekcji szczególną uwagę na czytanie ze zrozumieniem.