• Nie Znaleziono Wyników

zna rodzaje ładunków elektrycznych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "zna rodzaje ładunków elektrycznych"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: W świecie ładunków elektrycznych.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 4.2: [Uczeń] opisuje jakościowo oddziaływanie ładunków jednoimiennych i różnoimiennych;

Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: Poznanie sposobów elektryzowania ciał przez tarcie i dotyk.

Uczeń:

 podaje przykłady oddziaływań elektrostatycznych,

 zna rodzaje ładunków elektrycznych,

 wie jak można wytworzyć ładunki poszczególnych znaków,

 wie jaki jest mechanizm powstawania ładunków elektrycznych,

 wie jak wzajemnie działają na siebie ładunki jednoimienne oraz różnoimienne.

(2)

 umie określić rodzaje ładunków elektrycznych,

 umie naelektryzować ciało znakiem dodatnim i ujemnym,

 umie wyjaśnić zjawisko wzajemnego odpychania i przyciągania naelektryzowanych ciał,

 umie wyciągnąć wnioski z obserwacji

 nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie;

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przed miot naucza

nia

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktycz ne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępn y

Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność

Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących elektryzowania różnych ciał oraz różnych efektów z tym związanych. Nauczyciel stara się sprawdzić, co uczniowie już wiedzą o oddziaływaniach ładunków elektrycznych.

Dyskusja Problemowa:

aktywizująca

Zbiorowa, jednolita

(3)

uczenia się

Etap realiza cji

Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości na temat:

- elektryzowania ciał przez tarcie i zetknięcie z ciałem naelektryzowanym,

- rodzajów ładunków elektrycznych, - jak elektryzuje się ebonit a jak szkło, - elektryzowanie ciał przez indukcję.

Notatki z poprzednic h zajęć

Podająca:

wykład informacyjny

Zbiorowa, jednolita

Fizyka Myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację przedstawiającą m. in. kilka doświadczeń związanych z oddziaływaniami między ładunkami elektrycznymi.

W trakcie prezentacji zadaje uczniom pytania ujęte w opisie treści prezentacji (Załącznik nr 1).

Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania

Prezentacja

„Ładunek kontra ładunek”

(zasób nr QWE03002)

Eksponująca:

pokaz połączony z przeżyciem

Zbiorowa, jednolita

(4)

warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.

Fizyka Myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film przedstawiający przykłady oddziaływań między ładunkami różnych lub tych samych znaków. Nauczyciel we właściwych momentach zatrzymuje z pomocą aktywnego ucznia film i prowadzi z uczniami krótką dyskusję, po czym wznawia odtwarzanie filmu.

Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję mającą na celu jakościowe wyjaśnienie poznanych zjawisk fizycznych z zakresu oddziaływań między ładunkami różnych lub tych samych znaków.

Film

„Ładunki elektryczne żyją wśród nas” (zasób nr

QWE03003)

Eksponująca:

pokaz połączony z przeżyciem

Zbiorowa, jednolita

Etap końco wy

Fizyka Myślenie

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje poznane zjawiska oddziaływań między ładunkami różnych lub tych samych znaków.

Podająca:

pogadanka Zbiorowa, jednolita

(5)

uczenia się

Cytaty

Powiązane dokumenty

one oscypki na talerz i ozdób je żurawiną.. Karta pracy do e-Doświadczenia Młodego Naukowca opracowana przez: KINGdom Magdalena Król. Klasa II Tydzień 39

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza cały

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer, rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera zdjęcia cyfrowe z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, które

umiejętność uczenia się multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza cały film przedstawiający istnienie

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE07303) z pamięci typu Flash,

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04103) z pamięci typu Flash, uruchamia program

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04003) z pamięci typy Flash, uruchamia