• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI III ETAP EDUKACYJNY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI III ETAP EDUKACYJNY"

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Jak działa silnik elektryczny prądu stałego.

TREŚCI KSZTAŁCENIA:

Fizyka, 5.6: opisuje wzajemne oddziaływanie magnesów z elektromagnesami i wyjaśnia działanie silnika elektrycznego prądu stałego;

Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 zna budowę silnika prądu stałego,

 zna zasadę działania silnika prądu stałego,

 zna zastosowanie silników elektrycznych wie jak określać bieguny pola magnetycznego

zwojnicy z prądem.

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 umie obserwować zdjęcia prezentowane na lekcji

 umie wyciągać wnioski dotyczące cech oddziaływań

 umie formułować wnioski i spostrzeżenia

 potrafi podać przykłady zastosowań silników prądu stałego w nauce, technice, przemyśle.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć Środki

dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

(3)

Etap wstępny

Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących wiedzy o silnikach.

Dyskusja

Problemowa:

aktywizująca

Zbiorowa, jednolita

(4)

Etap realizacji

Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości na temat:

- pola magnetycznego wytworzonego wokół przewodnika z prądem

- oddziaływania przewodnika z prądem na igłę magnetyczną.

Nauczyciel prezentuje zasadę działania silnika prądu stałego, wyjaśniając oddziaływania między polem magnetycznym wytwarzanym przez prąd płynący w ramkach wirnika, a polem magnetycznym

wytwarzanym przez magnesy.

Nauczyciel podkreśla rolę komutatora w zmianie kierunku przepływu prądu przez ramki wirnika dla zachowania ciągłości jego obracania się.

Notatki z

poprzednich zajęć, przekaz nowych wiadomości

Podająca:

wykład informacyjny

Zbiorowa, jednolita

Fizyka Myślenie matematyczne i podstawowe

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa

Symulacja

„Sterujemy pracą wirtualnego

Podająca: Film Zbiorowa, jednolita

(5)

kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

do komputera symulację z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający

symulację, odtwarza symulację.

Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję mającą na celu podsumowanie wiedzy na temat budowy oraz działania silnika prądu stałego.

silnika

elektrycznego”

(zasób nr 1)

Fizyka Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04103) z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia cyfrowe, odtwarza kolejne zdjęcia zawierające ogólny opis elektromagnesów oraz ich praktyczne, szerokie zastosowanie.

W trakcie prezentacji nauczyciel wyjaśnia i komentuje

poszczególne zdjęcia oraz ich

Galeria zdjęć

„Silniki elektryczne w służbie człowieka”

(zasób nr 2)

Eksponująca:

pokaz połączony z przeżyciem

Zbiorowa, jednolita

(6)

szczegóły, zwraca uwagę na najistotniejsze lub trudne do zrozumienia elementy zdjęć, tłumaczy w razie potrzeby teksty opisowe, odpowiada na pytania uczniów.

Po zakończonej prezentacji zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję

podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do

wyjaśnienia zasady działania silnika prądu stałego.

Etap końcowy

Fizyka Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje

naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji.

Nauczyciel podsumowuje poznane wiadomości temat silnika prądu stałego:

Silnik to urządzenie zamieniające energię elektryczną na energię mechaniczną. Zbudowany jest ze stojana, w którym

zamocowane są magnesy oraz

Podająca:

pogadanka

Zbiorowa, jednolita

(7)

szczotki i wirnika wraz z komutatorem.

Przyczyną jego działania jest siła elektrodynamiczna działająca na uzwojenie wirnika. Ciągłość ruchu wirnika zapewnia komutator, który co pół obrotu wirnika zmienia kierunek przepływu prądu przez jego uzwojenie, umożliwiając niemal ciągłe działanie siły

elektrodynamicznej na uzwojenie wirnika, a tym samym na oś silnika. Oś silnika jest elementem

wykonawczym, które przekazuje ruch obrotowy potrzebny do pracy danego urządzenia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na podstawie atlasu uczniowie charakteryzują położenie i warunki przyrodnicze oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy Indii. Dyskusja dotycząca możliwości rozwoju

uczeń: wykazuje znaczenie czynników społeczno-kulturowych w tworzeniu nowoczesnej gospodarki Japonii na tle niekorzystnych cech środowiska przyrodniczego..

wyjaśnia, na podstawie map tematycznych, zróżnicowanie rozmieszczenia ludności na obszarze Chin; podaje kierunki rozwoju gospodarczego Chin; wskazuje zmiany znaczenia Chin w

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE07303) z pamięci typu Flash,

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna. Dyskusja

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04003) z pamięci typy Flash, uruchamia

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy,