• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza ID (wypełnia redakcja) Tytuł

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza ID (wypełnia redakcja) Tytuł"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja) Tytuł

wypełnia autor; do 256 znaków Otrzymywanie tlenu i badanie jego właściwości

Przedmiot nauczania wypełnia autor

Chemia

Autor (imię i nazwisko)

wypełnia autor, jeśli autorów jest wielu, oddzielamy ich przecinkami

Elżbieta Kurek

Adres (ulica, nr domu)

dane pierwszego autora, wypełnia autor Kod pocztowy, miejscowość

wypełnia autor

Login autora w Scholaris wypełnia autor

elaku2

Abstrakt

krótkie streszczenie; wypełnia autor Scenariusz lekcji zakłada wprowadzenie uczniów w tematykę badania właściwości tlenu i sposobów jego otrzymywania.

Wprowadzanie wiadomości jest poparte doświadczeniami.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło

dane materiału źródłowego (lub kilku materiałów); wypełnia autor

Odnośniki

dokumenty powiązane z danym materiałem (karta pracy, ilustracja, prezentacja); wypełnia autor

Etap edukacyjny

wypełnia autor, do wyboru:

przedszkole, klasy I-III (nauczanie zintegrowane), klasy IV-VI, gimnazjum, liceum, liceum profilowane, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa

gimnazjum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe

wypełnia autor, około 10 terminów Reakcja spalania, tlenek rtęci, analiza, reakcja chemiczna, gaz, tlenek magnezu

UDC (wypełnia redakcja) Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji) wypełnia autor

45 minut

Uwagi

wypełnia autor

(2)

Temat:

Otrzymywanie tlenu i badanie jego właściwości

Założenia metodyczne:

1. Cele operacyjne:

W zakresie wiadomości uczeń:

- opisuje, jak otrzymać tlen,

- wyjaśnia pojęcie reakcji analizy, - wyjaśnia, co to jest reakcja spalania, - określa właściwości tlenu,

- podaje zastosowanie O2.

W zakresie umiejętności uczeń:

- bada właściwości fizyczne i chemiczne tlenu,

- wykrywa tlen za pomocą reakcji charakterystycznej.

W zakresie postaw uczeń:

- wykazuje postawę zdyscyplinowania i zaangażowania w procesie ze szczególnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

2. Metody nauczania: problemowa, oglądowa (pokaz), praktyczna (doświadczenia uczniowskie), słowna.

3. Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.

4. Środki dydaktyczne:

odczynniki: tlenek rtęci (II),

sprzęt laboratoryjny: probówki, zlewka, rurki gumowe, palnik, łuczywko.

5. Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza:

-

przypomnienie wiadomości dotyczących występowania tlenu w przyrodzie –

(3)

Faza realizacyjna:

- Doświadczenie 1. Otrzymywanie tlenu (pokaz).

tlenek rtęci [ II ]

(czerwony proszek) tlen

rtęć

/obserwacje uczniowie zapisują samodzielnie/

Obserwacje: Reakcja przebiega z wydzieleniem się bezbarwnego gazu, słabo rozpuszczalnego w wodzie. Na ściankach probówki powstaje metaliczny nalot.

Uczniowie formułują wnioski:

1. W wyniku ogrzewania tlenku rtęci otrzymujemy rtęć i tlen.

2. Zachodzi przemiana według następującego zapisu słownego:

tlenek rtęci  rtęć + tlen

3. Jest to reakcja rozkładu, czyli analizy.

4. Analiza to reakcja chemiczna, w której z jednego substratu otrzymujemy co najmniej dwa produkty.

5. Właściwości fizyczne tlenu: bezbarwny gaz, bez smaku i bez zapachu, słabo rozpuszczalny w wodzie.

bezbarwny gaz

(4)

-

Doświadczenie 2. Identyfikacja tlenu za pomocą tlącego się łuczywka.

Łuczywko

/obserwacje i wniosek uczniowie formułują samodzielnie/

Obserwacje: Łuczywko rozpala się jasnym płomieniem.

Wniosek:

Rozpalanie tlącego się łuczywka jest reakcją charakterystyczną dla tlenu. Dzięki niej możemy rozpoznać tlen między innymi, bezbarwnymi i bezwonnymi gazami.

- Doświadczenie 3. Spalanie magnezu w tlenie.

rozżarzone wiórki magnezu

(5)

Wnioski: 1.W wyniku spalania magnezu w tlenie otrzymujemy tlenek magnezu.

Zapis słowny reakcji:

magnez + tlen tlenek magnezu

2. Właściwości chemiczne tlenu: tlen jest pierwiastkiem bardzo aktywnym chemicznie, łączy się z wieloma pierwiastkami.

3. Spalanie to przemiana chemiczna, która zachodzi gwałtownie z wydzielaniem światła i ciepła.

Faza podsumowująca:

-

zebranie przez uczniów właściwości fizycznych i chemicznych tlenu i ich omówienie.

- wypełnienie przez uczniów karty pracy. Po zakończeniu pracy uczniowie wymieniają się kartami i sprawdzają zadania kolegów, a następnie przekazują swoje spostrzeżenia całej klasie.

- ocena pracy uczniów.

- uwagi uczniów o przebiegu lekcji i jej ocena metodą ‘kosz i walizeczka’.

Uczniowie otrzymują kartki samoprzylepne w kolorze zielonym i czerwonym.

Oceniają lekcję, biorąc pod uwagę jej zrozumiałość i atmosferę podczas zajęć.

Zapisują cechy pozytywne na zielonych kartkach, a negatywne na czerwonych.

Następnie przyklejają swoje pozytywne opinie na plakacie z walizeczką, a negatywne na plakacie z koszem.

Jeden uczeń odczytuje oceny z walizeczki, a drugi oceny z kosza.

6. Załączniki:

Zadanie domowe:

Opisz znaczenie tlenu w życiu i gospodarce człowieka.

opracowała: Elżbieta Kurek

Cytaty

Powiązane dokumenty

wypełnia autor, około 10 terminów procenty, obliczenia procentowe, zadania tekstowe Przybliżony czas trwania zajęć. (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

c) Między kolejnymi odcinkami szyny kolejowej zostawia się niewielkie odstępy, aby szyny rozszerzające się pod wpływem ciepła w lecie nie wyginały się. Czy wystarczy pozostawić

krótkie streszczenie; wypełnia autor Ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu figur symetrycznych, oraz odkrywa własności symetrii.. Wydawca

wypełnia autor, około 10 terminów wielomian, funkcja liniowa, wyraz wolny UDC (wypełnia redakcja). Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy,

krótkie streszczenie; wypełnia autor W trakcie ćwiczenia zadaniem uczniów utrwalenie zapisu i odczytywania liczb dziesiętnych, rozpoznawania równych liczb dziesiętnych, skracanie

wypełnia autor, około 10 terminów mnożenie wyrażeń dwumianowanych przez liczbę naturalną, mnożenie liczb dziesiętnych przez liczbę naturalną, zadanie tekstowe. UDC

UDC (wypełnia redakcja) Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji) wypełnia autor.

Uczeń przeczytał książkę w ciągu trzech dni. Pierwszego dnia przeczytał 25% całej książki i jeszcze 10 stron. W trzecim dniu ostatnie 50 stron. Ile stron ma ta