• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT LEKCJI 1. Temat 3: TAKTYKA GASZENIA POŻARÓW 2. Prowadzący: 3.Cele lekcji:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT LEKCJI 1. Temat 3: TAKTYKA GASZENIA POŻARÓW 2. Prowadzący: 3.Cele lekcji:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI 1. Temat 3: TAKTYKA GASZENIA POŻARÓW 2. Prowadzący:

3.Cele lekcji:

Po zakończeniu lekcji uczeń powinien umieć:

- opisać niebezpieczeństwa, z jakimi może zetknąć się ratownik podczas gaszenia pożaru wewnętrznego,

- scharakteryzować różne metody prowadzenia natarcia,

- scharakteryzować zagrożenie pożarowe budynków przeznaczonych na stały lub czasowy pobyt ludzi,

- omówić zasady prowadzenia rozpoznania i działań ratowniczych w budynkach przezna- czonych na stały lub czasowy pobyt ludzi,

- omówić zasady postępowania ratowniczego w pracowniach i laboratoriach,

- wskazać elementy systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego, mogące mieć wpływ na przebieg działań ratowniczych w zakładach przemysłowych,

- podjąć rozpoznanie pożaru i działania ratownicze w zakładach przemysłowych, - scharakteryzować zagrożenia stwarzane przez ciecze i gazy palne,

- omówić zasady postępowania ratowniczego podczas zdarzeń z cieczami i gazami pal- nymi,

- omówić zasady prowadzenia rozpoznania pożaru na terenie wiejskim,

- scharakteryzować pożary płodów rolnych składowanych w stogach i będących na pniu, - scharakteryzować przebieg pożarów i towarzyszące im zagrożenia: pojedynczych drzew,

pokrywy gleby, podrostów i podszytów, całkowitego drzewostanu, - scharakteryzować pożar podpowierzchniowy.

4. Metoda pracy: wykład, pogadanka.

5. Organizacja zajęć: zbiorowa, system klasowo-lekcyjny.

6. Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica.

(2)

7. Środki i dydaktyczne urządzenia techniczne:

- tablica magnetyczna z kompletem magnesów i kształtek, - rzutnik pisma, foliogramy,

- rzutnik multimedialny z monitorem i przygotowaną prezentacją, film dydaktyczny.

8. Czas lekcji – 2 godz. (90 minut).

Zagadnienia szczegółowe Uwagi Czas [min.]

1. 2. 3.

Część wstępna:

- przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji.

Pogadanka wstępna:

- rodzaje pożarów z uwagi na miejsce ich przebiegu,

- cechy charakterystyczne pożaru wewnętrznego i zewnętrznego, drogi i sposoby rozprzestrzeniania się pożarów,

- zagrożenia występujące dla ratowników.

Pogadanka

7 2

5

Część zasadnicza:

- Postępowanie podczas pożarów wewnętrznych.

- Dobór odpowiednich sposobów podawania środków gaśniczych.

Specyfika postępowania podczas różnych pożarów:

- Obiekty przeznaczone na stały bądź czasowy pobyt ludzi,

- Obiekty przemysłowe,

- Pożary magazynów cieczy palnych,

- Postępowanie przy zagrożeniu ze strony gazów palnych,

- Składowiska gazów technicznych, - Pożary na terenach wiejskich, - Pożary lasów i torfowisk.

Wykład, pogadanka

Foliogramy, zdjęcia, Prezentacja

multimedialna

75

Synteza materiału:

- W działaniach ratowniczych musi być zapewnione

6

(3)

bezpieczeństwo ratownika i przestrzegane określone reguły postępowania.

- środki i metody postępowania muszą być dobrane odpowiednio do rodzaju zagrożenia.

Zakończenie lekcji;

- podanie materiałów źródłowych i wskazówek do samokształcenia.

2

Cytaty

Powiązane dokumenty

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony ppoż.

- dokonać podziału i omówić ogólne zasady budowy linii wężowych, - budować linie ssawne,.. - odwadniać

Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica..

w sprawie sposobu tworzenia gminnego zespołu reagowania, powiatowego i wojewódzkiego zespołu reagowania kryzysowego oraz Rządowego Zespołu Koordynacji

Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna,

- omówić podstawowe zadania podmiotów ratowniczych podczas katastrof budowlanych, - określić rodzaje lokalizacji poszkodowanych: metoda biologiczna, metoda techniczna3. -

- przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji..

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy utworzony został jako integralna część bezpieczeństwa wewnętrznego Pań- stwa, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środo- wiska