• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT LEKCJI TEMAT 9: Rozwijanie linii i zajmowanie stanowisk gaśniczych PROWADZĄCY: CELE:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT LEKCJI TEMAT 9: Rozwijanie linii i zajmowanie stanowisk gaśniczych PROWADZĄCY: CELE:"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI TEMAT 9: Rozwijanie linii i zajmowanie stanowisk gaśniczych

PROWADZĄCY:

CELE: W wyniku realizacji tematu strażak OSP powinien umieć:

- dokonać podziału i omówić ogólne zasady budowy linii wężowych, - budować linie ssawne,

- odwadniać linie wężowe,

- wymienić i omówić rodzaje stanowisk gaśniczych, - zbudować poziome linie wężowe: z kręgów, z ósemki,

- zbudować pionowe linie wężowe: po klatce schodowej, po drabinie, po elewacji, - zbudować linie wężowe przez torowisko tramwajowe i kolejowe, przez jezdnię, cieki wodne, przeszkodę pionową,

- omówić podstawowe zadania prądownika,

- wymienić zasady i zadania roty w zakresie operowania prądem gaśniczym, - zająć bezpiecznie i skutecznie stanowisko gaśnicze,

- dokonać podziału stanowisk gaśniczych ze względu na warunki bezpieczeństwa i możliwości taktyczne,

- omówić główne zadania w zakresie współdziałania stanowisk gaśniczych,

- przedstawić zasady wyboru miejsca na stanowisko gaśnicze na ziemi i wysokości.

CZAS: 2 x 45 min

MIEJSCE: sala wykładowa METODA: wykład

POMOCE DYDAKTYCZNE: rzutnik multimedialny + prezentacja tematu PowerPoint

ZAGADNIENIA DO REALIZACJI:

1. Rozwijanie i zwijanie linii wężowych.

1.1 Podział i ogólne zasady budowy linii wężowych.

1.2 Budowa linii głównej i gaśniczej.

1.3 Budowa linii ssawnej.

1.4 Odwadnianie linii wężowych.

1.5 Budowa poziomych i pionowych linii wężowych.

2. Rodzaje stanowisk gaśniczych.

(2)

3. Operowanie prądami gaśniczymi.

3.1 Podstawowe zadania prądownika.

3.2 Zasady współdziałania w rocie.

3.3 Operowanie prądami wody w utrudnionych warunkach.

4. Współdziałanie stanowisk gaśniczych.

5. Zasady wyboru miejsca na stanowisko gaśnicze na ziemi i wysokości.

Część lekcji

Zagadnienia Czas Uwagi

I. Część wstępna:

meldunek, sprawdzenie obecności 3 min

II. Przedstawienie tematu i celu zajęć 2 min

III. Część zasadnicza

4. Rozwijanie i zwijanie linii wężowych.

4.1 Podział i ogólne zasady budowy linii wężowych.

4.2 Budowa linii głównej i gaśniczej.

4.3 Budowa linii ssawnej.

4.4 Odwadnianie linii wężowych.

4.5 Budowa poziomych i pionowych linii wężowych.

5. Rodzaje stanowisk gaśniczych.

6. Operowanie prądami gaśniczymi.

3.1 Podstawowe zadania prądownika.

3.2 Zasady współdziałania w rocie.

3.3 Operowanie prądami wody w utrudnionych warunkach.

4. Współdziałanie stanowisk gaśniczych.

5. Zasady wyboru miejsca na stanowisko gaśnicze na ziemi i wysokości.

10 min 20 min

5 min 5 min 10 min 10 min

10 min 5 min

5 min IV. Część końcowa: Podsumowanie, czas na ewentualne pytania.

5 min

(3)

Cytaty

Powiązane dokumenty

- przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji..

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy utworzony został jako integralna część bezpieczeństwa wewnętrznego Pań- stwa, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środo- wiska

- dokonać oceny sytuacji i oceny możliwości działania na miejscu akcji, - przedstawić mechanizm podejmowania decyzji i zasady jej korekty.. - scharakteryzować natarcie i obronę

- wykorzystać techniczne środki łączności dla zorganizowania łączności dowodzenia, - prowadzić korespondencję radiową i przekazywać meldunki radiowe z miejsca akcji,

- odczytać i wyjaśnić dane techniczne na tabliczce znamionowej agregatu, - opisać obsługę agregatu prądotwórczego zgodnie z warunkami

- umieć wymienić rodzaje pił i ich podstawowe podzespoły, - znać budowę pił łańcuchowych i tarczowych,.. - umieć przygotować każda piłę do eksploatacji - znać

- określić warunki techniczno-eksploatacyjne sprzętu ochrony dróg oddechowych, - przestrzegać terminów przeglądów i wymaganych legalizacji,.. - scharakteryzować

- złożyć meldunek z zadań wykonywanych podczas akcji, - wykonać podstawowe czynności obsługowe i konserwacyjne.. CZAS: