• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT LEKCJI1. Temat 12: EWAKUACJA LUDZI, ZWIERZĄT I MIENIA2. Prowadzący:3.Cele lekcji:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT LEKCJI1. Temat 12: EWAKUACJA LUDZI, ZWIERZĄT I MIENIA2. Prowadzący:3.Cele lekcji:"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI

1. Temat 12: EWAKUACJA LUDZI, ZWIERZĄT I MIENIA 2. Prowadzący:

3.Cele lekcji:

Po zakończeniu lekcji uczeń powinien umieć:

- zdefiniować pojęcia ewakuacji i ratownictwa,

- powiedzieć jak nawiązać kontakt z ludźmi zagrożonymi,

- określić zasady postępowania w przypadkach wystąpienia paniki wśród ludzi, - wskazać kolejność ewakuacji i ratowania,

- dokonać wyboru dróg i sprzętu do ewakuacji i ratowania,

- wskazać zasady torowania i zabezpieczania dróg ewakuacji i ratownictwa,

- omówić zasady organizacji ewakuacji i ratownictwa: po poziomych i pionowych drogach komunikacyjnych, biegnących przez strefę zagrożenia,

- omówić zachowania się zwierząt hodowlanych wobec zagrożenia, - omówić okoliczności wymuszające potrzebę ewakuacji mienia,

- omówić zasady postępowania ratowniczego ze zwierzętami hodowlanymi, - omówić zasady ewakuacji mienia.

4. Metoda pracy: wykład, pogadanka.

5. Organizacja zajęć: zbiorowa, system klasowo-lekcyjny.

6. Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica.

7. Środki i dydaktyczne urządzenia techniczne:

- tablica magnetyczna z kompletem magnesów i kształtek, - rzutnik pisma, foliogramy,

- rzutnik multimedialny z monitorem i przygotowaną prezentacją, film dydaktyczny.

8. Czas lekcji – 1 godz. (45 minut).

(2)

Zagadnienia szczegółowe Uwagi Czas [min.]

1. 2. 3.

Część wstępna:

- przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji.

Pogadanka wstępna:

- rodzaje pożarów z uwagi na miejsce ich przebiegu, - cechy charakterystyczne pożaru wewnętrznego i

zewnętrznego, drogi i sposoby rozprzestrzeniania się pożarów,

- zagrożenia występujące dla ludzi, zwierząt i mienia.

Pogadanka

7 2

5

Część zasadnicza:

- zachowania się ludzi w stanach zagrożenia,

- możliwości sterowania zachowaniami ludzkimi w stanach zagrożenia,

- ratownictwo a ewakuacja,

- ewakuacja i kolejność ewakuacji ludzi, - techniki działań ratowniczych ludzi,

- postępowanie ze zwierzętami hodowlanymi, - zasady ratowania mienia ruchomego.

Wykład, pogadanka

Foliogramy, zdjęcia, Prezentacja

multimedialna

30

Synteza materiału:

- ratownictwo – naszym podstawowym zadaniem, - ratownik musi uwzględnić nietypowe zachowania się

osób zagrożonych,

- w działaniach ratowniczych musi być zapewnione bezpieczeństwo ratownika,

- podczas działań ratowniczych w przestrzeniach zagrożonych uwzględniać należy określone reguły postępowania.

6

Zakończenie lekcji;

- podanie materiałów źródłowych i wskazówek do samokształcenia.

2

Cytaty

Powiązane dokumenty

 wymienić warunki niezbędne do zaistnienia procesu spalania,..  wymienić

Podanie definicji terenu pożaru i omówienie jego elementów: frontu i tyłu pożaru, prawego i lewego skrzydła pożaru, osi pożaru, obwodu pożaru. Podanie definicji terenu

- dokonać podziału i omówić ogólne zasady budowy linii wężowych, - budować linie ssawne,.. - odwadniać

Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica..

- omówić podstawowe zadania podmiotów ratowniczych podczas katastrof budowlanych, - określić rodzaje lokalizacji poszkodowanych: metoda biologiczna, metoda techniczna3. -

- przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji..

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy utworzony został jako integralna część bezpieczeństwa wewnętrznego Pań- stwa, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środo- wiska

- wymienić podstawowe dane taktyczno-techniczne i eksploatacyjne najczęściej użytkowanych przez OSP samochodów pożarniczych,.. - opisać podstawowe wyposażenie