KONSPEKT LEKCJI
1. Temat 1: ORGANIZACJA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ 2. Prowadzący:
3. Cele lekcji:
Po zakończeniu lekcji uczeń powinien umieć:
- wymienić i stosować podstawowe akty prawne z zakresu ochrony przeciwpożarowej, - opisać strukturę organizacyjną ochrony przeciwpożarowej,
- przedstawić organizację Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, - wymienić zadania jakie mają do spełnienia jednostki KSRG,
- przedstawić organizację systemu rozpoznawania i prognozowania zagrożeń, - omówić zasady i sposoby ostrzegania o zagrożeniach,
- wyjaśnić zasady organizacji odwodów.
4. Metoda pracy: wykład, pogadanka.
5. Organizacja zajęć: zbiorowa, system klasowo-lekcyjny.
6. Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica.
7. Środki i dydaktyczne urządzenia techniczne:
- rzutnik pisma, foliogramy,
- rzutnik multimedialny z monitorem i przygotowaną prezentacją, 8. Czas lekcji – 2 godz. (90 minut).
Zagadnienia szczegółowe Uwagi Czas [min.]
1. 2. 3.
Część wstępna:
- przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji.
7 2
Pogadanka wstępna:
- organizacja organów rządowych i samorządowych za- rządzania państwem,
- rodzaje zagrożeń wymagające udziału różnych podmiotów ratowniczych,
- organizacja OSP.
Pogadanka
5
Część zasadnicza:
- organizacja systemu ratownictwa w kraju, - organizacja Krajowego Systemu Ratowniczo-
Gaśniczego,
- zadania ratownictwa,
- rozpoznawanie i prognozowanie zagrożeń, - ostrzeganie o zagrożeniach,
- zasady organizacji odwodów.
Wykład, pogadanka
Foliogramy, zdjęcia, Prezentacja
multimedialna
70
Synteza materiału:
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy utworzony został jako integralna część bezpieczeństwa wewnętrznego Pań- stwa, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia i środo- wiska naturalnego. Obejmuje on niezbędne środki techni- czne i zasoby ludzkie, ich organizację, kierowanie, szko- lenie i finansowanie.
Odwody operacyjne stanowią uformowane w podod- działy i oddziały siły i środki KSRG, przewidziane do działań podczas akcji ratowniczych, których charakter i rozmiary przekraczają możliwości potencjału ratowni- czego powiatu i województwa.
10
Zakończenie lekcji;
- podanie materiałów źródłowych i wskazówek do samokształcenia.
3