SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Wpływ oporów ruchu na poruszające się ciała.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka: 1,12: [Uczeń] opisuje wpływ oporów ruchu na poruszające się ciała;
Informatyka, 6, 1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
potrafi wyjaśnić mechanizm powstawania siły tarcia.
potrafi podać przykłady pozytywne i negatywne skutki tarcia.
potrafi wymienić sposoby zmniejszania siły tarcia.
wie, że siła nacisku jest zawsze prostopadła do powierzchni.
UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
wie, jaki wpływ na poruszające się ciała mają opory ruchu.
potrafi wyjaśnić, dlaczego maksymalna wartość tarcia statycznego jest większe od dynamicznego.
wie, że wartość siły tarcia jest wprost proporcjonalna do siły nacisku.
1
potrafi udowodnić doświadczalnie, że siła tarcia nie zależy od wielkości stykających się powierzchni, a tylko od nacisku i rodzaju trących o siebie powierzchni.
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompeten cje kluczowe
Przebieg zajęć
Środki dydaktyczne
Metody nauczani
a
Formy pracy
Etap wstępn y
Fizyka Nauczyciel na wcześniejszych zajęciach zadaje powtórzenie pierwszej i drugiej zasady dynamiki Newtona i jak działające siły wpływają na ruch ciała.
Podręcznik
Notatki. Problemo
wa:
aktywizuj ąca
Indywidua lna
Etap realizac ji
Fizyka myślenie matematyc zne
i
podstawow e
kompetencj e
naukowo- techniczne;
umiejętnoś ć uczenia się
Nauczyciel odpytuje uczniów z zadanego zakresu materiału. Uzupełnia wiadomości jak siły wpływają na ruch ciała.
Notatki.
dyskusja
Problemo wa:
aktywizuj ąca Podająca
Zbiorowa, Jednolita
Uczniowie oglądają film p.t. ,,Wpływ oporów ruchu na poruszające się ciała’’, uzupełniony komentarzem
Załącznik 1 Film ,,Wpływ
Eksponują ce
2
nauczyciela. oporów ruchu na poruszające się ciała’’,
Komentarz do filmu
Problemo wa aktywizuj ąca
Nauczyciel wraz z wyznaczonym uczniem (uczniami) może zdecydować się na uzupełnienie filmu, przeprowadzając doświadczenie z użyciem klocków o różnych masach, siłomierza i kilka podłoży (np.
szklane, drewniane, plastykowe itp.).
Badane są maksymalne siły tarcia statycznego i wartość siły tarcia dynamicznego (kinetycznego), w zależności od: masy, wielkości trącej powierzchni klocka i rodzaju podłoża.
Opis doświadczenia przygotowanego przez nauczyciela
Fizyka Uczniowie wyszukują przykłady siły tarcia z życia codziennego. Wymieniają pożyteczne i szkodliwe skutki działania siły tarcia.
Uczniowie wymieniają sposoby zmniejszania tarcia.
Zastanawiają się też, czy byłoby możliwe życie bez tarcia.
Dyskusja
Burza mózgów Problemo wa aktywizuj ąca
Fizyka Zapisanie wniosków:
1. Siła tarcia zależy od siły nacisku, która jest zawsze prostopadła do powierzchni.
2. Gdy powierzchnia jest pozioma, to siła nacisku jest równa ciężarowi ciała.
3. Siła nacisku nie zależy od wielkości powierzchni trącej, ale zależy od jej rodzaju.
zeszyt
Załącznik nr 2
3
4. Maksymalna wartość siły tarcia statycznego jest większa od wartości siły tarcia dynamicznego (kinetycznego).
Rozwiązanie zadania w arkuszu kalkulacyjnym
4