• Nie Znaleziono Wyników

MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt Maria Małycha Styczeń 2004

Konspekt lekcji matematyki

Maria Małycha

Klasa I LI

Temat: Powtórzenie wiadomości o funkcji liniowej.

1. Cele lekcji:

• poznawcze - zapoznanie uczniów ze sposobem zapisywania własności funkcji liniowej;

• kształcące - kształtowanie umiejętności prawidłowego sporządzania wykresu funkcji liniowej i opisywania jej własności;

• wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranną wypowiedź i zapis. 2. Typ lekcji: wprowadzająco - ćwiczeniowa.

3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: podająca oraz praca zbiorowa uczniów.

5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym).

6. Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności uczniów

A. Część wstępna 1. Sprawdzenie obecności. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

2. Zapisanie tematu lekcji: Temat: Powtórzenie wiadomości

o funkcji liniowej.

B. Część postępująca 1. Funkcję f określoną wzorem f(x) = ax + b dla x ∈ R, gdzie a, b ∈ R nazywamy funkcją liniową,

a - współczynnik kierunkowy prostej; b - rzędna punktu przecięcia prostej z osią OY .

2. Funkcja pierwszego stopnia, to funkcja określona wzorem

f(x) = ax + b, gdzie a 6= 0.

3. Wykresem funkcji liniowej jest

pro-sta.

4. Sporządź wykres i podaj własności

funkcji:

a) y = 3x + 1, b) y = −2x + 3, c) y = 3.

Uczniowie sporządzają wykresy i zapisują wła-sności funkcji.

(2)

Konspekt Maria Małycha Styczeń 2004 a) y = 3x + 1 4 3 2 1 0 -1 -2 -3 -4 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 X Y y= 3x+ 1 1) D = R 2) Y = R 3) y = 0 ⇔ x = −1 3 4) x = 0 ⇔ y = 1

5) Funkcja jest rosnąca w R. 6) y > 0 ⇔ x ∈ (−1

3,∞)

7) y < 0 ⇔ x ∈ (−∞, −1 3)

8) Funkcja y = 3x+1 nie przyjmuje największej

i najmniejszej wartości. b) y = −2x + 3 4 3 2 1 0 -1 -2 -3 -4 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 X Y y= -2 x+ 3 1) D = R 2) Y = R 3) y = 0 ⇔ x = 3 2 4) x = 0 ⇔ y = 3

5) Funkcja jest malejąca w R. 6) y > 0 ⇔ x ∈ (−∞,3

2)

7) y < 0 ⇔ x ∈ (3

2,∞)

8) Funkcja y = −2x + 3 nie przyjmuje

najwięk-szej i najmniejnajwięk-szej wartości.

(3)

Konspekt Maria Małycha Styczeń 2004 c) y = 3 4 3 2 1 0 -1 -2 -3 -4 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 X Y y=3 1) D = R 2) Y = {3} 3) y = 0 ⇔ x ∈ ∅ 4) x = 0 ⇔ y = 3

5) Funkcja jest stała w R. 6) y > 0 ⇔ x ∈ R

7) y < 0 ⇔ x ∈ ∅ 5. Ćwiczenia 1, 2/136; 3, 4, 5/137;

7, 8/138 Uczniowie rozwiązują podane zadania.

6. Zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6/139 C. Część podsumowująca Funkcję f określoną wzorem

f(x) = ax + b dla x ∈ R, gdzie a, b ∈ R nazywamy funkcją liniową.

Wykresem funkcji liniowej jest prosta.

D. Praca domowa Dokończyć podane na lekcji zadania. Zadania 3, 4, 5, 6/139

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności.. Metody nauczania: podająca oraz

Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności.. Metody nauczania: podająca oraz

Praca domowa Podać własności funkcji kwadrato- wych podanych

kącie prostokątnym nazywamy stosu- nek długości przyprostokątnej leżącej przy kącie ostrym do długości przypro- stokątnej leżącej naprzeciw kąta. ctgα =

Część podsumowująca Najważniejszą czynnością w rozwią- zywaniu nierówności z wartością bez- względną jest prawidłowe ocenienie, czy należy ją rozwiązywać z

Aby pomnożyć wektor w układzie współrzędnych przez liczbę należy po- mnożyć przez tę liczbę obie współ- rzędne wektora.. Praca domowa Dokończyć podane

Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności.. Metody nauczania: podająca oraz

Konspekt Maria Małycha Wrzesień 2003 Zdania otrzymane z prostszych zdań. przez połączenie ich spójnikiem i na- zywamy