• Nie Znaleziono Wyników

MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt Maria Małycha Październik 2003

Konspekt lekcji matematyki

Maria Małycha

Klasa I LI

Temat: Równania i nierówności z wartością bezwzględną.

1. Cele lekcji:

• poznawcze - zapoznanie uczniów z prawidłowym sposobem rozwiązywania równań i nierówności z wartością bezwzględną;

• kształcące - kształtowanie intuicji matematycznej uczniów, poprzez umiejętne dobieranie przykładów - równania i nierówności z wartością bezwzględną rozwiązywane z definicji lub własności wartości bezwzględnej; • wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranną wypowiedź.

2. Typ lekcji: wprowadzająco - ćwiczeniowa.

3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: podająca oraz praca zbiorowa uczniów.

5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym).

6. Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności uczniów

A. Część wstępna 1. Sprawdzenie obecności. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

2. Sprawdzenie i omówienie pracy

do-mowej.

3. Zapisanie tematu lekcji: Temat: Równania i nierówności

z wartością bezwzględną. B. Część postępująca Zadanie 1/83 a) |x + 4| = 14 a) |x + 4| = 14 x+ 4 = −14 ∨ x + 4 = 14 x= −18 ∨ x = 10 Odp. |x + 4| = 14 ⇔ x = −18 ∨ x = 10 d) |10 − x| = 4 d) |10 − x| = 4 10 − x = −4 ∨ 10 − x = 4 −x = −14 ∨ −x = −6 x= 14 ∨ x = 6 Odp. |10 − x| = 4 ⇔ x = 6 ∨ x = 14 Zadanie 2/83 a) |x + 2| 6 3 a) |x + 2| 6 3 −3 6 x + 2 6 3 −3 − 2 6 x 6 3 − 2 −5 6 x 6 1 x∈ h−5, 1i Odp. |x + 2| 6 3 ⇔ x ∈ h−5, 1i d) |8 − x| 6 1 a) |8 − x| 6 1 −1 6 8 − x 6 1 1

(2)

Konspekt Maria Małycha Październik 2003 −1 − 8 6 −x 6 1 − 8 −9 6 −x 6 −7 9 > x > 7 x∈ h7, 9i Odp. |8 − x| 6 1 ⇔ x ∈ h7, 9i Zadanie 4/83 a) |4x − 2| > 8 a) |4x − 2| > 8 4x − 2 < −8 ∨ 4x − 2 > 8 4x < −6 ∨ 4x > 10 x <−3 2 ∨ x > 5 2 x∈ (−∞, −11 2) ∪ (2 1 2,∞) Odp. |4x − 2| > 8 ⇔ x ∈ (−∞, −11 2) ∪ (2 1 2,∞) Zadanie 5/83 a) |x + 2| + |2x + 4| > 12 a) |x + 2| + |2x + 4| > 12 |x + 2| + 2|x + 2| > 12 3|x + 2| > 12 |x + 2| > 4 x+ 2 < −4 ∨ x + 2 > 4 x <−6 ∨ x > 2 x∈ (−∞, −6) ∪ (2, ∞) Odp. |x + 2| + |2x + 4| > 12 ⇔ ⇔ x ∈ (−∞, −6) ∪ (2, ∞) b) |2x + 4| + 1 6 |3x + 6| − |2 + x| + 2 b) |2x + 4| + 1 6 |3x + 6| − |2 + x| + 2 2|x + 2| + 1 6 3|x + 2| − |x + 2| + 2 2|x + 2| − 3|x + 2| + |x + 2| 6 2 − 1 0 6 1 x∈ R Odp. |2x+ 4|+ 1 6 |3x+ 6|− |2 + x|+ 2 ⇔ x ∈ R

Zadanie Dla uczniów zdolnych:

a) |x| < 1 + 2x a) |x| < 1 + 2x Rozważmy dwa przypadki:

-4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4

x - - - 0 + + + + + + + + + X

1) x ∈ (−∞, 0) ∨ 2) x ∈< 0, +∞) Ad. 1) Dla x ∈ (−∞, 0) mamy:

−x < 1 + 2x −x − 2x < 1 −3x < 1 x > −1 3 Zatem  x∈ −1 3,+∞  x∈ (−∞, 0) Stąd x ∈ −1 3,+∞ ∩ (−∞, 0), czyli x ∈ −1 3,0.

Ad. 2) Dla x ∈ h0, +∞) mamy:

x < 1 + 2x x− 2x < 1

−x < 1 x > −1

(3)

Konspekt Maria Małycha Październik 2003 Zatem  x∈ (−1, +∞) x∈ h0, +∞) Stąd x ∈ (−1, +∞) ∩ h0, +∞), czyli x ∈ h0, +∞). Na koniec: x∈  −1 3,0  ∨ x ∈ h0, +∞) ⇔ ⇔ x ∈  −1 3,0  ∪ h0, +∞) ⇔ ⇔ x ∈  −1 3,+∞  Odp: |x| < 1 + 2x ⇔ x ∈ −1 3,+∞. b) |2x − 8| + |x − 5| < 4 b) |2x − 8| + |x − 5| < 4

Rozważmy trzy przypadki:

-1 0 1 2 3 4 5 6 7

2x-8 - - - 0 + + + + + + X x-5 - - - 0 + + + +

1) x ∈ (−∞, 4) ∨ 2)x ∈ h4, 5) ∨ 3) x ∈ h5, +∞) Ad. 1) Dla x ∈ (−∞, 4) mamy:

−2x + 8 − x + 5 < 4 −3x < 4 − 13 −3x < −9 x > 3 Zatem  x∈ (3, +∞) x∈ (−∞, 4) Stąd x ∈ (3, +∞) ∩ (−∞, 4), czyli x ∈ (3, 4).

Ad. 2) Dla x ∈ h4, 5) mamy:

2x − 8 − x + 5 < 4 x < 4 + 3 x < 7 Zatem  x∈ (−∞, 7) x∈ h4, 5) Stąd x ∈ (−∞, 7) ∩ h4, 5), czyli x ∈ h4, 5).

Ad. 3) Dla x ∈ h5, +∞) mamy:

2x − 8 + x − 5 < 4 3x < 4 + 13 3x < 17 x < 17 3 3

(4)

Konspekt Maria Małycha Październik 2003 Zatem  x∈ (−∞,17 3) x∈ h5, +∞) Stąd x ∈ −∞,17 3 ∩ h5, +∞), czyli x ∈ 5, 17 3. Na koniec: x∈ (3, 4) ∨ x ∈ h4, 5) ∨ x ∈  5,17 3  ⇔ ⇔ x ∈ (3, 4) ∪ h4, 5) ∪  5,17 3  ⇔ ⇔ x ∈  3,17 3  Odp: |2x − 8| + |x − 5| < 4 ⇔ x ∈ 3,17 3.

C. Część podsumowująca Najważniejszą czynnością w rozwią-zywaniu nierówności z wartością bez-względną jest prawidłowe ocenienie, czy należy ją rozwiązywać z definicji, czy z własności.

D. Praca domowa Dokończyć zadania 1, 2, 3, 4, 5/83 oraz dla chętnych zadanie 28, 29 z zadań dodatkowych ze strony interne-towej

http://www.zse.bydgoszcz.pl/

malycha/

z działu Logika i teoria zbiorów - przy-gotować na kartkach.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Natomiast języki kontekstowe (3g), zwane też monotonicznymi (3h), stanowią właściwą podklasę języków rekurencyjnych.. Kontrprzykładem

Żeby sprawdzić, czy słowo jest postaci ww R w można policzyć jego długość (musi to być liczba postaci 3k) a następnie użyć 3 liczników zmieniających się odpowiednio od 1 do

Część podsumowująca Najważniejszą czynnością w rozwią- zywaniu nierówności z wartością bez- względną jest prawidłowe ocenienie, czy należy ją rozwiązywać z

Aby pomnożyć wektor w układzie współrzędnych przez liczbę należy po- mnożyć przez tę liczbę obie współ- rzędne wektora.. Praca domowa Dokończyć podane

Konspekt Maria Małycha Wrzesień 2003 Zdania otrzymane z prostszych zdań. przez połączenie ich spójnikiem i na- zywamy

Rodzi się pytanie, czy także w szerszym polskim kontekście kulturowym i środowiskowym rodzina wielodzietna postrzegana jest jako wartość. W lite- raturze tylko nieliczne

Natomiast gdy Rorty głosi, że pojęcie prawdy stoi na przeszkodzie solidarności ludzkiej, jest powo ­ dem nieszczęść społecznych, wobec tego należy je odrzucić, to

To, że świadomość mogłaby przestać istnieć - skoro dla siebie samej zawsze przecież istniała i jako taka właśnie identyfikowała się ze sobą - jest dla niej