Konspekt Maria Małycha Marzec 2004
Konspekt lekcji matematyki
Maria Małycha
Klasa I LI
Temat: Funkcje trygonometryczne kąta ostrego.
1. Cele lekcji:
• poznawcze - zapoznanie uczniów z pojęciem sinusa, cosinusa, tangensa i cotangensa kąta ostrego; • kształcące - kształtowanie umiejętności prawidłowego stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania
zadań;
• wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranną wypowiedź i zapis. 2. Typ lekcji: wprowadzająco-ćwiczeniowa.
3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: praca indywidualna i zbiorowa uczniów.
5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym).
6. Przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela Czynności uczniów
A. Część wstępna 1. Sprawdzenie obecności. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.
2. Zapisanie tematu lekcji:
Temat: Funkcje trygonometryczne
kąta ostrego.
B. Część postępująca 1. W trójkącie prostokątnym ABC,
w którym przyjęto oznaczenia jak na rysunku mamy:
Uczniowie zapisują w zeszytach.
b α β c A C B a b a, b - długości przyprostokątnych c - długość przeciwprostokątnej Kąty dopełniające w trójkącie prosto-kątnym to kąty α i β.
α+β = 90◦⇔α= 90◦−β∨β= 90◦−α
Konspekt Maria Małycha Marzec 2004
2. Definicja
a) Sinusem kąta ostrego w
trójką-cie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej leżącej na-przeciw kąta ostrego do długości prze-ciwprostokątnej.
sinα= a c
b) Cosinusem kąta ostrego w
trójką-cie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej leżącej przy kącie ostrym do długości przeciwpro-stokątnej.
cosα=b c
c) Tangensem kąta ostrego w
trójką-cie prostokątnym nazywamy stosunek długości przyprostokątnej leżącej na-przeciw kąta ostrego do długości przy-prostokątnej leżącej przy kącie.
tgα= a b
d) Cotangensem kąta ostrego w
trój-kącie prostokątnym nazywamy stosu-nek długości przyprostokątnej leżącej przy kącie ostrym do długości przypro-stokątnej leżącej naprzeciw kąta.
ctgα= b a 3. Funkcje trygonometryczne kątów dopełniających sinα= a c = cosβ = cos(90 ◦−α) cosα=b c = sinβ = sin(90 ◦−α) tgα= a b = ctgβ = ctg(90 ◦−α) ctgα= b a = tgβ = tg(90 ◦−α) sinα= cos(90◦−α) cosα= sin(90◦−α) tgα= ctg(90◦−α) ctgα= tg(90◦−α) UWAGA: sinus ↔ cosinus tangens ↔ cotangens 2
Konspekt Maria Małycha Marzec 2004
4. W trójkątach A1B1O, A2B2O,
A3B3O określ stosunek odpowiednich
długości. O B1 B2 B3 A1 A2 A3 α |A1B1| |OA1| = |A2B2| |OA2| = |A3B3| |OA3| = sinα |OB1| |OA1|= |OB2| |OA2|= |OB3| |OA3|= cosα |A1B1| |OB1| = |A2B2| |OB2| = |A3B3| |OB3| = tgα |OB1| |A1B1| = |OB2| |A2B2| = |OB3| |A3B3|= ctgα
UWAGA: Niezależnie od wyboru
punktu A na końcowym ramieniu kąta stosunki odpowiednich długości pozo-stają niezmienione.
5. Zadanie 2/231, 3/232 Zadanie 2/231
a) Sprawdzam, czy trójkąt o bokach długości
3, 4, 5 jest rzeczywiście prostokątny. Ponieważ 32 + 42 = 52 więc: b α β 5 A C B 3 4 sinα=3 5 = cosβ cosα= 4 5 = sinβ tgα= 3 4 = ctgβ ctgα=2 3 = tgβ
C. Część podsumowująca Powtórzenie defincji funkcji
trygono-metrycznych kąta ostrego.
D. Praca domowa Dokończyć zadania 2 i 3 / 232 oraz
utrwalić zdobyte wiadomości.