• Nie Znaleziono Wyników

MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt Maria Małycha Kwiecień 2004

Konspekt lekcji matematyki

Maria Małycha

Klasa I LI

Temat: Funkcja kwadratowa y = ax2.

1. Cele lekcji:

• poznawcze - zapoznanie uczniów z wykresem i własnościami funkcji y = ax2;

• kształcące - kształtowanie umiejętności precyzyjnego wykonywania wykresów oraz formułowania wniosków; • wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranny rysunek.

2. Typ lekcji: wprowadzająco-ćwiczeniowa.

3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: praca indywidualna i zbiorowa uczniów.

5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym).

6. Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności uczniów

A. Część wstępna 1. Sprawdzenie obecności. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

2. Zapisanie tematu lekcji: Temat: Funkcja kwadratowa

y= ax2.

B. Część postępująca 1. Sporządź wykresy funkcji oraz

po-daj ich własności:

Uczniowie zapisują w zeszytach.

a) y = 2x2 a) -3 -2 -1 0 1 2 3 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 X Y Własności funkcji y = 2x2: 1) D = R 2) Y = h0, ∞) 3) y = 0 ⇔ x = 0 4) y > 0 ⇔ x ∈ R \ {0} 1

(2)

Konspekt Maria Małycha Kwiecień 2004

5) y < 0 ⇔ x ∈ ∅ 6) (f) ր dla x ∈ h0, ∞) 7) (f) ց dla x ∈ (−∞, 0i

8) Funkcja nie przyjmuje wartości największej. 9) ynajm= f (0) = 0

10) Funkcja jest parzysta (symetryczna

wzglę-dem osi OY , x = 0 - równanie osi symetrii)

11) W = (0, 0) - wierzchołek paraboli. b) y = −x2 b) -3 -2 -1 0 1 2 3 -9 -8 -7 -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 X Y Własności funkcji y = −x2: 1) D = R 2) Y = (−∞, 0i 3) y = 0 ⇔ x = 0 4) y > 0 ⇔ x ∈ ∅ 5) y < 0 ⇔ x ∈ R \ {0} 6) (f) ր dla x ∈ (−∞, 0i 7) (f) ց dla x ∈ h0, ∞) 8) ynajw = f (0) = 0

9) Funkcja nie przyjmuje wartości najmniejszej. 10) Funkcja jest parzysta (symetryczna

wzglę-dem osi OY , x = 0 - równanie osi symetrii)

11) W = (0, 0) - wierzchołek paraboli. 2. Wartość współczynnika a funkcji

y = ax2 decyduje o tym, czy ramiona

paraboli skierowane są do góry, czy do dołu.

Dla a > 0 ramiona paraboli skiero-wane są do góry.

Dla a < 0 ramiona paraboli skiero-wane są do dołu.

3. W jednym układzie współrzędnych

narysuj wykresy funkcji:

a) y = x2, y= 1

2x2, y= 2x2, y= 4x2

b) y = −x2, y = −1

2x2, y = −2x2,

y= −4x2

Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. Zauważają też, że:

(3)

Konspekt Maria Małycha Kwiecień 2004 y= x2 SOX −→ y = −x2 y= 1 2x 2 SOX −→ y = −1 2x2 y= 2x2 SOX −→ y = −2x2 y= 4x2 SOX −→ y = −4x2

Uczniowie formułują wnioski, które następnie zapisują w zeszytach.

4. Wartość współczynnika a funkcji

y = ax2 decyduje o tym, czy ramiona

paraboli są bardziej, czy mniej „roz-chylone”.

Dla |a| < 1 i a 6= 0 ramiona paraboli są bardziej „rozchylone” niż dla a = 1. Dla |a| > 1 i a 6= 1 ramiona paraboli są mniej „rozchylone” niż dla a = 1.

C. Część podsumowująca Podsumowanie zależności pomiędzy wspłczynnikiem a a położeniem ra-mion paraboli.

D. Praca domowa Podać własności funkcji kwadrato-wych podanych w punkcie 3. oraz roz-wiązać zadania 1 (a, b, d) i 2 / 170.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Otóż z poprzedniego twierdzenia (o ciągłości jednostajnej) wnioskujemy, że: Wziąwszy np. W ten sposób, jeśli podzielimy przedział [a, b] na n części, to długość każdego z

Rozwiązaniem którego z podanych równań jest liczba różna od

budowa zakładów

Narysuj wykres trajektorii pocisku, znaleźć największą wysokość i odległość od miejsca wystrzału, jaką

Zadania przygotowuj¡ce (przykªadowe) do kolokwium

Zadania przygotowuj¡ce (przykªadowe) do kolokwium

Intuicyjne rozumienie jest proste - pochodna funkcji opisuje tempo zmiany danej

Intuicyjne rozumienie jest proste - pochodna funkcji opisuje tempo zmiany danej (nachylenie)