• Nie Znaleziono Wyników

MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "MariaMałychaKlasaILI Konspektlekcjimatematyki"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt Maria Małycha Grudzień 2003

Konspekt lekcji matematyki

Maria Małycha

Klasa I LI

Temat: Działania na wektorach.

1. Cele lekcji:

• poznawcze - zapoznanie uczniów ze sposobem znajdowania współrzędnych i długości wektora będącego kombinacją danych wektorów;

• kształcące - kształtowanie umiejętności prawidłowego i czytelnego zapisu wykonywanych działań; • wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranną wypowiedź i notatkę z lekcji. 2. Typ lekcji: wprowadzająco - ćwiczeniowa.

3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: podająca oraz praca zbiorowa uczniów.

5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym).

6. Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności uczniów

A. Część wstępna 1. Sprawdzenie obecności. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

2. Zapisanie tematu lekcji: Temat: Działania na wektorach. B. Część postępująca 1. Współrzędne wektora −−→AB

A= (xA, yA), B = (xB, yB) −−→ AB= [xB− xA, yB− yA] 2. Działania na wektorach − →a = [ax, ay], −→b = [bx, by] − →a + −b = [ax+ bx, ay+ ay] − →a −→b = [ax− bx, ay− ay] k· −→a = [k · ax, k· ay] 3. Długość wektora: −−→ AB=p(xB− xA)2+ (yB− yA)2 1

(2)

Konspekt Maria Małycha Grudzień 2003 4. Wektory równoległe: − →a||−→b ⇐⇒ _ k∈R − →a = k ·−→b 5. Zadania a) Dane są punkty: A= (3, 2), B = (−1, 5)

Oblicz −−→ABoraz −−→BA. −−→AB= [−1 − 3, 5 − 2] = [−4, 3] −−→ BA= [3 − (−1), 2 − 5] = [4, −3] UWAGA: −−→ AB= −−−→BA b) Dane są wektory: − →a = [4, 5], −→b = [−2, 8]

Oblicz współrzędne oraz długości wek-torów: −→a + −→b , −→a−→b ,3−→a ,2−→a− 4−→b − →a + −→b = [4 + (−2), 5 + 8] = [2, 13] −→a + − →b = √ 22+ 132=4 + 169 =173 − →a −→b = [4 − (−2), 5 − 8] = [6, −3] −→a − − →b =p6 2 + (−3)2=36 + 9 =45 = = 3√5 3−→a = 3[4, 5] = [12, 15] |3−→a| =√122+ 152=144 + 225 =369 = = 3√41 2−→a−4−→b = 2[4, 5]−4[−2, 8] = [8, 10]+[8, −32] = = [16, −22] 2−→a − 4 − →b =p16 2 + (−22)2=256 + 484 = =√740

c) Dla jakiej wartości parametru m

wektory −→a = [2, −3], −→b = [1, m] są równoległe. − →a||−→b ⇐⇒W k∈R−→a = k ·−→b − →a||−→b ⇐⇒ [2, −3] = k[1, m] [2, −3] = [k, km]  k= 2 −3 = km ⇒  k= 2 m= −3 2 Odp.: Dla m = −3 2 wektory −→a i − →b równole-głe. 6. Ćwiczenia 2, 3, 4, 5, 6 /112 i 113 Zadania 1, 2, 3, 4, 6 /114 i 115

C. Część podsumowująca Dodając dwa wektory w układzie współrzędnych dodajemy ich odpo-wiednie współrzędne.

Odejmując dwa wektory w układzie współrzędnych odejmujemy ich odpo-wiednie współrzędne.

Aby pomnożyć wektor w układzie współrzędnych przez liczbę należy po-mnożyć przez tę liczbę obie współ-rzędne wektora.

D. Praca domowa Dokończyć podane na lekcji zadania.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wprowadzenie do tematu: przesunięcie o wektor, translacja Instrukcje do pracy własnej:. Wiesz już, jak wygląda wektor i

Temat: Mnożenie ułamków przez liczbę naturalną - rozwiązywanie zadań.. Przypomnij sobie informacje z poprzednich lekcji i obejrzyj film

Zrób rysunek na kartonie, albo w formie slajdu (1 slajd) obrazujący kolejność wykonywania działań i prześlij nauczycielowi. Sprawdzam i oceniam prace przesłane dzisiaj

Uwaga: Uczniowie, którzy chcą zdobyć punkty za aktywność - proszę, by wysłali zadanie dla chętnych w postaci np.. zdjęcia lub skanu (czytelnego) na mój

Dlatego też przepis, który dzisiaj poznasz będzie pasował także do prostopadłościanu i sześcianu.. Aby obliczyć objętość graniastosłupa należy pomnożyć pole podstawy tego

Wiemy, że przekształcenia elementarne macie- rzy polegające na dodaniu do wiersza innego wiersza pomnożonego przez liczbę nie zmieniają wartości wyznacznika, zaś

Wyniki przedstaw w postaci liczby mieszanej lub liczby naturalnej... Mnożenie ułamka przez

Zatem wektor w takiej przestrzeni także opisany jest za pomocą trzech współrzędnych..