• Nie Znaleziono Wyników

MAREK MARCZAK

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "MAREK MARCZAK"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

MAREK MARCZAK

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania fizyki dla szkoły podstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

(2)

Redakcja merytoryczna – dr Agnieszka Jaworska Recenzja merytoryczna – Wojciech Dobrogowski

dr inż. Roman Rumianowski dr Beata Rola

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji Spadek swobodny.

Klasa / czas trwania lekcji 7/45 min

Cele

Cel ogólny:

„ wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości.

Cele operacyjne:

„ uczeń wie, kiedy ciało spada swobodnie;

„ uczeń opisuje spadek swobodny jako przykład ruchu jednostajnie przyspieszonego.

Metody/Techniki/Formy pracy Metody i techniki pracy:

„ metoda oparta na słowie (werbalna): opis.

„ metoda oparta na obserwacji (oglądowa): pokaz;

„ metoda aktywizująca: sytuacyjna.

Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne

„ kartki papieru;

„ rura Newtona (środek ogólnie stosowany).

Opis przebiegu lekcji A. Faza wstępna:

Nauczyciel podaje temat lekcji oraz określa jej cele.

B. Faza realizacyjna:

Uczniowie przygotowują po dwie równe kartki papieru (formatu A4 lub A5).

Upuszczają je z takiej samej wysokości. Zauważają, że czas spadania obu kartek papieru jest taki sam. Następnie zgniatają jedną z kartek i ponownie obie zrzucają z takiej samej wysokości. Tym razem zgnieciona kartka – pomimo takiej samej masy – spadła szybciej. Doświadczenie to uzmysławia, że prędkość i przyspieszenie, z jakim spada ciało, zależy od oporów ruchu.

Po przeprowadzeniu tego doświadczenia nauczyciel informuje, że gdy na ciało działa siła grawitacji, a nie działają żadne opory ruchu, to ciało spada swobodnie, poruszając się ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem grawitacyjnym. Uczniowie zapisują notatkę w zeszytach.

Następnie nauczyciel przeprowadza doświadczenie z rurą Newtona. Uczniowie powtarzają je indywidualnie. Przekonują się, że piórko i kawałek metalowej blachy

(4)

4

poruszają się w rurze z próżnią z takim samym przyspieszeniem i z taką samą prędkością. Przeprowadzone doświadczenie daje uczniom możliwość zdobywania własnej wiedzy zgodnie z koncepcją konstruktywizmu. Pozwala też na rozwijanie kompetencji przyrodniczych.

W kolejnej części lekcji nauczyciel prezentuje uczniom kilkuminutowy film dydaktyczny na temat spadku swobodnego (źródło: epodreczniki.pl), ukazujący jeszcze inne aspekty tego rodzaju ruchu oraz animację „Spadek swobodny” (źródło:

scholaris.pl).

C. Faza podsumowująca:

Nauczyciel podsumowuje lekcję. Ocenia aktywność uczniów.

Komentarz metodyczny

Podczas lekcji należy zwrócić szczególną uwagę na wdrażanie założeń konstruktywizmu, zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w programie,

kształtowanie kompetencji kluczowych oraz, jeżeli w klasie są uczniowie z SPE, na ich wspieranie i dostosowanie wymagań do indywidualnych zaleceń. W szczególności – zgodnie z zasadami konstruktywizmu – wykonując doświadczenia z kartkami

papieru oraz z „rurą Newtona” należy bazować na wiedzy i doświadczeniach uczniów, zachęcać do wypracowania twórczych pomysłów i rozwiązań, porządkowania

i systematyzowania posiadanych i nowo zdobytych wiadomości i umiejętności.

W zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniowie powinni szczególnie doskonalić umiejętność porozumiewania się, dyskusji, argumentowania, twórczego myślenia i rozwiazywania problemów oraz prezentowania własnych pomysłów.

Po wielokrotnym wykonaniu doświadczenia z „rurą Newtona” może się zdarzyć, że piórko podczas opadania zacznie przyklejać się do wewnętrznej części rury. Jest to skutkiem naelektryzowania się piórka i rury poprzez ocieranie (tarcie) podczas spadania piórka. W takiej sytuacji należy chwilę odczekać, aż układ ciał samoczynnie utraci ładunek.

Celem zorientowania się, czy uczniowie rozumieją poruszane zagadnienia, proponuje się zadawanie uczniom śródlekcyjnych pytań kontrolnych: - kiedy ciało spada

swobodnie? jakim rodzajem ruchu porusza się ciało podczas spadku swobodnego?

jaką wartość ma przyspieszenie z jakim ciała spadają swobodnie?

Zamiast pytań kontrolnych nauczyciel może ewentualnie – według własnego uznania – opracować krótką kartę pracy, która powinna zawierać podobne pytania.

Cytaty

Powiązane dokumenty

al.(1890,1922, waga skręceń,dokładność 5.10 ‐9 ), R. H. Dicke et. al. (1964,  wahadło torsyjne, dokładność 10 ‐11

Druga prędkość kosmiczna to prędkość, jaką należy nadać ciału, aby znalazło się. wystarczająco daleko, aby nie

I zasada dynamiki Newtona (zwana też zasadą bezwładności) mówi, że jeśli na ciało nie działają żadne siły lub działające siły się równoważą, to ciało pozostaje

Jednym z dowodów na istnienie atomów i cząsteczek jest mieszanie się substancji lub rozpuszczanie się substancji stałych w cieczach.. Mniejsze cząsteczki wchodzą wtedy w

Ta zgubna kobiecość, ekspansywna, a nie- kiedy także agresywna, okazuje się fatalna w skutkach dla mężczyzny, o czym traktują choćby takie wypowiedzi: „Ciało kobiety karmi

Jeśli zlewkę z płynem ustawimy na szalce wagi elektronicznej i wytarujemy wagę (żeby pokazywała „0”), wtedy po zanurzeniu ciała zawieszonego na statywie waga pokaże tylko

Dla przykładu na rysunku jest ten sam obiekt o masie 10kg, na ziemi i na księżycu ważony tą samą wagą, na ziemi wskazałby 100N (a po przeliczeniu 10 kg) a na księżycu 16N

Mamy obliczyć prędkość ciała poruszającego się ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem 1,5 po 5 sekundzie ruchu, jeżeli jego prędkość początkowa