• Nie Znaleziono Wyników

MAREK MARCZAK

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "MAREK MARCZAK"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

MAREK MARCZAK

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania fizyki dla szkoły podstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

(2)

Redakcja merytoryczna – dr Agnieszka Jaworska Recenzja merytoryczna – Wojciech Dobrogowski

dr inż. Roman Rumianowski dr Beata Rola

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Wytwarzanie obrazów przez soczewki.

Klasa / czas trwania lekcji 8/45 min

Cele

Cel ogólny:

„ planowanie i przeprowadzanie obserwacji i doświadczeń oraz wnioskowanie na podstawie ich wyników.

Cele operacyjne:

„ uczeń otrzymuje za pomocą soczewki skupiającej ostre obrazy przedmiotu na ekranie (wymaganie doświadczalne);

„ uczeń wie, jakie muszą być spełnione warunki, aby na ekranie powstał ostry obraz przedmiotu.

Metody/Techniki/Formy pracy Metody i techniki pracy:

„ metoda oparta na działalności praktycznej uczniów: laboratoryjna (wykonanie doświadczenia);

„ metoda oparta na słowie (werbalna): wykład;

„ metoda oparta na obserwacji (oglądowa): pokaz;

„ metoda aktywizująca: problemowa.

Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne

„ soczewka dwuwypukła (środek ogólnie stosowany);

„ latarka elektryczna (środek ogólnie stosowany);

„ „magiczne drewniane oko” (zabawka edukacyjna); w przypadku braku

zabawki film autorski „magiczne drewniane oko” (https://www.youtube.com/

watch?v=3H5hUf-Twnk);

„ komputer, tablica interaktywna/projektor.

Opis przebiegu lekcji A. Faza wstępna:

Nauczyciel podaje temat lekcji oraz określa jej cele.

B. Faza realizacyjna:

Nauczyciel demonstruje za pomocą soczewki dwuwypukłej ostre obrazy przedmiotu na ekranie. Jako przedmiotu używa wyciętej w kawałku tektury strzałki lub np. litery F, przyklejonej do szybki latarki elektrycznej. Wyjaśnia, że aby otrzymać ostry obraz przedmiotu na ekranie musi być zachowana odpowiednia

(4)

4

odległość zarówno przedmiotu, jak i ekranu od soczewki. Uczniowie powtarzają indywidualnie doświadczenie i sporządzają notatkę w zeszytach przedmiotowych.

Wykonane doświadczenie umożliwi uczniom zdobywanie wiedzy w myśl koncepcji konstruktywizmu. Pozwoli rozwijać kompetencje techniczne i inżynierskie.

Następnie nauczyciel informuje uczniów, że związek pomiędzy odległością przedmiotu i obrazu (ekranu) od soczewki oraz jej ogniskową wyraża równanie soczewki. Podaje treść równania. Uczniowie zapisują równanie w zeszytach.

W kolejnej części lekcji nauczyciel wyjaśnia sposób powstawania obrazów

przedmiotów w ludzkim oku. Następnie demonstruje zabawkę edukacyjną „magiczne drewniane oko”, która służy do zilustrowania powstawania obrazów za pomocą wielu soczewek znajdujących się w oku owada. Uczniowie przy pomocy nauczyciela poszukują analogii z doświadczeniem z soczewką dwuwypukłą i ze sposobem powstawania obrazów w oku człowieka. Wyjaśnienie zasady działania tej zabawki powinno być przeprowadzone z zastosowaniem podstaw myślenia naukowego.

Umożliwi to rozwój kompetencji ponadprzedmiotowych, niezbędnych do poruszania się na rynku pracy.

Na zakończenie tej fazy lekcji grupa uczniów przedstawia przygotowaną w domu prezentację na temat wytwarzania obrazów przez układy soczewek – w lornetkach, lunetach i teleskopach (treści wykraczające poza podstawę programową).

C. Faza podsumowująca:

Nauczyciel podsumowuje lekcję. Ocenia aktywność uczniów.

Komentarz metodyczny

Jako ekranu do wytworzonego obrazu przez soczewkę skupiającą można użyć tablicy szkolnej. Należy pamiętać o odpowiednim zaciemnieniu sali lekcyjnej. Soczewka powinna mieć średnicę około 15 cm i odpowiednią ogniskową.

Nauczyciel powinien monitorować w czasie lekcji osiągnięcia zaplanowanych celów lekcji poprzez zadawanie śródlekcyjnych pytań kontrolnych, np.

„ jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać ostry obraz przedmiotu za pomocą soczewki skupiającej?

„ jaki związek pomiędzy wielkościami fizycznymi opisuje równanie soczewki?

„ kiedy uzyskamy na ekranie obraz powiększony, a kiedy pomniejszony?

Uczniom zdolnym można zadać pracę domową dotyczącą rachunkowego zastosowania równania soczewki.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Hybrydowe soczewki kontaktowe (hybrid con- tact lenses − HCLs) są nowoczesną formą korekcji optycznej stanowiącej połączenie zalet tradycyjnych sztywnych soczewek

Ortokeratologia to metoda korekcji krótkowzrocz- ności i niewielkiego astygmatyzmu, w której wy- korzystywane są zindywidualizowane sztywne gazo- przepuszczalne

Przemieszczenie soczewki może być wrodzone (na przykład w zespole Marfana) lub nabyte (w więk- szości przypadków jest wynikiem silnego, tępego urazu gałki

Sugeruje się, aby zapytać w czasie lekcji kilku uczniów jak rozumieją trzecią zasadę dynamiki. Uczniom zdolnym można zaproponować samodzielne wykonanie w domu „Wahadła

Nauczyciel ilustruje zasadę zachowania energii mechanicznej przy pomocy zabawek edukacyjnych: „schodzący dzięcioł”, „kroczący zwierzak” i „nakręcane skoczne

W kolejnej części tej fazy lekcji nauczyciel emituje film dydaktyczny na temat linii pola magnetycznego (źródło: sites.google.com). Następnie grupa uczniów przeprowadza przygotowane

Po oświetleniu przedmiotu na ekranie zaobserwować zniekształcenie obrazu i przerysować go na kartkę

Promień przechodzący przez ognisko soczewki, który po załamaniu będzie biegł równolegle do osi optycznej. Możemy teraz narysować