• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „NIE DOTYKAĆ” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „NIE DOTYKAĆ” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Nie dotykać.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (1.9) [uczeń] rozpoznaje i nazywa niektóre rośliny (w tym doniczkowe) zawierające substancje trujące lub szkodliwe dla człowieka i podaje zasady postępowania z nimi.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

definiuje pojęcia:

kwiatostan, owoce, liście, łodyga;

podaje przykłady roślin zawierających substancje

trujące dla człowieka;

rozpoznaje rośliny trujące lub szkodliwe dla

człowieka;

podaje przykłady szkodliwego wpływu roślin

na organizm człowieka;

tłumaczy, jak rośliny mogą

„ostrzegać” o tym, że są niebezpieczne.

(2)

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

potrafi w bezpieczny sposób postępować z roślinami trującymi bądź szkodliwymi dla człowieka;

poznaje znaczenie toksyn dla życia roślin;

rozumie zagrożenia wynikające z niewłaściwego postępowania z nieznanymi gatunkami

roślin;

rozwija zainteresowania przyrodnicze.

Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym.

 Kompetencje informatyczne.

 Umiejętność uczenia się.

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Kilkuminutowa pogadanka omawiająca znaczenie roślin w życiu człowieka (funkcje estetyczne, pożywienie dla

(3)

2) Przebieg zajęć:

Zwrócenie uwagi przez nauczyciela, że wiele roślin, w tym nawet ozdobne rośliny doniczkowe, mogą zawierać substancje trujące bądź szkodliwe dla człowieka.

Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły kilkuosobowe. Każdy z zespołów dostaje zestaw zdjęć „Rośliny trujące”. W oparciu o encyklopedię roślin uczniowe starają się przyporządkować do zdjęć nazwy gatunków (w razie znacznych trudności, nauczyciel udziela wskazówek i pomaga uczniom). Przedstawiciele prezentują wyniki pracy każdej z grup. Wspólnie sprawdzają prawidłowe wyniki.

Nauczyciel podkreśla, że nie wszystkie części danej rośliny muszą być trujące (np. tylko kwiaty, tylko liście).

W dyskusji kierowanej uczniowie określają sposoby postępowania z roślinami trującymi, np:

- zakaz spożywania nieznanych owoców i innych części roślin

- zakaz zrywania i niepotrzebnego dotykania - używanie rękawiczek podczas pielęgnacji

- unikanie hodowli roślin trujących w domu, w którym są małe dzieci

- unikanie hodowli roślin trujących w domu, w którym są zwierzęta

- unikanie kontaktu z oczami, z ustami

Nauczyciel objaśnia, że trucizny chronią rośliny przed zjadaniem przez zwierzęta roślinożerne, czasami przed niektórymi pasożytami i chorobami. Rośliny trujące mogą jednak kusić swoim zapachem, barwą lub atrakcyjnym wyglądem.

W dyskusji kierowanej uczniowie omawiają szkodliwy wpływ roślin na zdrowie człowieka. Sugerowane odpowiedzi:

(4)

- zatrucia pokarmowe, - biegunki,

- wymioty,

- oparzenia, pęcherze, zaczerwienienie skóry, - świąd skóry,

- podrażnienia śluzówek, - zaburzenia pracy serca, - śmierć.

Prezentacja filmu „Barszcz Sosnowskiego”.

3) Podsumowanie:

Uczniowie określają, że wiele roślin, nawet ozdobnych roślin doniczkowych, może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Argumentują, że pielęgnacja takich roślin wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Zadanie domowe

1. Wymień 5 gatunków roślin trujących.

2. Podaj przykłady szkodliwego wpływu roślin na zdrowie człowieka.

Środki dydaktyczne

 Zestaw zdjęć „Rośliny trujące”.

 Film „Barszcz Sosnowskiego”.

 Encyklopedia roślin.

Metody nauczania

 Pogadanka.

 Dyskusja kierowana.

(5)

Formy pracy

 System klasowo-lekcyjny.

 Praca z książką.

 Praca grupowa.

 Praca zbiorowa.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pokaz prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez nauczyciela. Uczniowie dokonują obserwacji, wyciągając wnioski. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Nauczyciel

Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z objawami grypy oraz nauczenie ich odróżniania ich od objawów przeziębienia. Sposób

Tę metodę rozdziału można stosować tylko wówczas, gdy składniki mieszaniny różnią się właściwościami magnetycznymi (jednym ze składników jest

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na

Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż

Praca indywidualna. Nauczyciel rozdaje mapki konturowe Polski, na których uczniowie zaznaczają i podpisują poznane miasta. Zaznaczają kropką położenie