SCENARIUSZ ZAJĘĆ „JAK SZYBKO BIEGNIE ŁOŚ?”
PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Jak szybko biegnie łoś?
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (15.2) [uczeń] interpretuje prędkość jako drogę przebytą w jednostce czasu, wyznacza doświadczalnie prędkość swojego ruchu, np. marszu lub biegu.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Definiuje prędkość jako drogę przebytą
w jednostce czasu Oblicza prędkość ruchu na podstawie
drogi i czasu Wymienia jednostki
drogi, czasu, prędkości Nazywa symbole oznaczające drogę,
czas, prędkość Podaje przykłady ciał
będących w ruchu
Nabywane umiejętności:
UCZEŃ Wyznacza
doświadczalnie prędkość swojego ruchu
Rozumie, że każdy ruch w przyrodzie
spowodowany jest jakimś bodźcem Rozumie, że właściwe
pojmowanie zjawisk przyrody i precyzyjna ich
interpretacja pozwalają na przewidywanie finału
zjawiska (zdążenie na czas itp.)
Zwraca uwagę na praktyczne znaczenie pojęcia prędkości
Potrafi zaplanować czynności mające na
celu wykonanie
pomiarów drogi, czasu, prędkości
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
Kompetencje informatyczne.
Umiejętność uczenia się.
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Pogadanka na temat ruchu jako zjawiska powszechnie występującego w przyrodzie ożywionej i nieożywionej, będącego odpowiedzią na działający bodziec. Uczniowie podają przykłady ciał będących w ruchu.
2) Przebieg zajęć:
Nauczyciel definiuje prędkość jako wielkość wyrażającą drogę przebytą w jednostce czasu. Przedstawia jednostki
drogi, prędkości, czasu z układu SI. Uczniowie notują wzór V=s/t, gdzie V – prędkość, s – droga, t – czas.
Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną
„Biegacze”.
Uczniowie w dyskusji kierowanej określają urządzenia, jakimi można dokonać pomiaru drogi (centymetr, metr krawiecki, miarka, linki pomiarowe i inne) oraz czasu (stoper, zegarek). Podają przykłady praktycznego wykorzystania pomiarów prędkości.
W oparciu o zdobyte informacje, uczniowie przeprowadzają ćwiczenie praktyczne:
Instrukcja przeprowadzenia ćwiczenia praktycznego:
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Ciała będące w ruchu poruszają się z określoną prędkością. Prędkość jest jednostką skalarną oznaczającą przebytą drogę w jednostce czasu.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem doświadczenia jest dokonanie przez uczniów pomiarów drogi i czasu oraz wyznaczenie prędkości ich własnego ruchu.
3. Sposób przygotowania ćwiczenia (czas, miejsce itd.):
Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Potrzebne sprzęty – miarka miernicza, stoper.
4. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż sali drogę, zaznaczając punkt startu i metę. Wskazani uczniowie dokonują pomiaru drogi za pomocą miarki mierniczej.
Pięcioro uczniów kolejno na sygnał pokonuje zaznaczoną drogę powolnym i szybkim krokiem, marszem, truchtem lub biegiem. Pozostali uczniowie za pomocą stopera
dokonują pomiaru czasu, w jakim pokonywana jest droga.
Wyniki każdego z pomiarów uczniowie notują w arkuszu kalkulacyjnym „Pomiary prędkości”, zerując następnie stoper.
5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie wyznaczają za pomocą arkusza kalkulacyjnego prędkość ruchu w poszczególnych przypadkach. Arkusz kalkulacyjny „Pomiary prędkości”.
3) Podsumowanie :
Uczniowie określają wartość prędkości ruchu pięciorga osób uczestniczących w badaniu. Wyciągają wnioski na temat różnic prędkości pomiędzy różnymi tempami chodzenia.
Środki dydaktyczne
Materiały multimedialne: prezentacja „Biegacze”.
Arkusz kalkulacyjny „Pomiary prędkości”.
Stanowiska komputerowe.
Miarka, stoper.
Metody nauczania
Pogadanka.
Dyskusja.
Metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy
System klasowo-lekcyjny.
Praca indywidualna.
Praca zbiorowa.
Praca domowa
Oblicz i podaj prędkości (w km/h):
a) rowerzysty, który pokonał drogę 14 km w 2 godziny.
b) maratończyka, który przebiegł 27 km w 3 godziny.
c) samochodu, który przejechał 100 km w 2 godziny.
Zadanie dla chętnych
Wiedząc, że 1 h = 60 min =3600 sek, a 1 km=1000 m, podaj prędkość następujących obiektów w m/s :
a) Samochód jadący z prędkością 72 km/h.
b) Rowerzysta jadący z prędkością 6 km/h.
Lista załączników multimedialnych Prezentacja multimedialna „Biegacze”
Arkusz kalkulacyjny „Pomiary prędkości”