• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „CO ŻYJE W OCEANIE?” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „CO ŻYJE W OCEANIE?” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „CO ŻYJE W OCEANIE?”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Co żyje w oceanie?

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (12.3) [uczeń] charakteryzuje wybrane organizmy oceanu, opisując ich przystosowania w budowie zewnętrznej do życia na różnej głębokości.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

definiuje pojęcia:

plankton, meduza, polip, strefa przybrzeżna, otwarta toń wodna,

strefa denna;

wymienia czynniki różnicujące warunki

życia w oceanie;

omawia warunki życia w strefie przybrzeżnej

(głębokość, dostęp światła, temperatura

wody);

wymienia organizmy zamieszkujące strefę przybrzeżną oceanu oraz

omawia ich

przystosowania do życia w tym środowisku;

omawia warunki życia

(2)

otwartej toni wodnej;

podaje przykłady organizmów

zamieszkujących otwartą toń wodną;

omawia przystosowania ryb do życia w środowisku wodnym;

podaje przykłady ssaków oceanicznych i tłumaczy

ich wtórne

przystosowanie do życia w wodzie;

omawia warunki życia w strefie dennej

(głębokość, ciśnienie wody, brak światła i

pożywienia);

wyjaśnia przystosowania ryb głębinowych do życia

w strefie dennej.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

pojmuje ocean jako środowisko życia wielu

różnych gatunków, zróżnicowane pod względem warunków

abiotycznych;

wnioskuje, że światło słoneczne, docierając do powierzchni wody, ulega

stopniowemu pochłanianiu;

(3)

światła słonecznego dla życia organizmów

oceanicznych;

poznaje znaczenie rafy koralowej dla życia wielu

organizmów;

objaśnia przystosowanie ryb do życia w

środowisku otwartej toni wodnej;

rozpoznaje wybrane organizmy żyjące w

oceanie;

podaje przykłady przystosowania organizmów w budowie zewnętrznej do życia na

różnej głębokości.

Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym.

 Umiejętność uczenia się.

Etapy lekcji

1) Wstęp:

Pogadanka na temat oceanów jako największego środowiska życia na Ziemi (zajmującego trzy czwarte jej powierzchni), zamieszkałego przez wiele różnorodnych organizmów.

2) Przebieg zajęć:

Uczniowie dokonują obserwacji.

(4)

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Decydujący wpływ na życie w oceanie ma dostępność światła, które wpływa na takie czynniki, jak temperatura, barwa wody, energia do życia oraz ilość procesów fotosyntezy. Ilość i charakter światła zmienia się wraz z głębokością, co decyduje o piętrowym rozmieszczeniu roślin i wpływa na zróżnicowanie i rozmieszczenie zwierząt.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem doświadczenia jest obserwacja zjawiska stopniowego pochłaniania światła i energii cieplnej docierających do powierzchni wody.

3. Sposób przygotowania ćwiczenia (czas, miejsce itd.):

Pokaz prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez nauczyciela. Uczniowie dokonują obserwacji, wyciągając wnioski. Wybrani uczniowie uczestniczą w pokazie.

Potrzebne sprzęty – głębokie, duże naczynie z wodą (np.

akwarium), źródło światła o małym natężeniu, żarówka o małej mocy, czarny papier, atrament.

4. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Nauczyciel dodaje małą ilość atramentu do dużego, wysokiego naczynia napełnionego przed lekcją wodą. Przysłania okna w klasie, by zmniejszyć dostępność światła dziennego. Przy niewystarczającym zaciemnieniu sali lekcyjnej, osłania trzy z czterech ścian naczynia czarnym papierem. Wskazany uczeń zapala źródło światła z żarówką o małej mocy nad zbiornikiem, jak na rysunku. Światło rozprasza się w wodzie. Uczniowie obserwują i oceniają stopień oświetlenia wszystkich warstw wody w zbiorniku. Kolejny uczeń ostrożnie umieszcza rękę między żarówką a taflą wody.

Żarówka, tak jak Słońce, jest źródłem ciepła.

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: W doświadczeniu żarówka nad akwarium,

(5)

tak jak Słońce nad oceanem, pełni rolę źródła światła i energii. Nie wszystkie warstwy wody oświetlone są równomiernie. Do warstw głębiej położonych dociera znacznie mniej światła. Woda bliżej powierzchni jest lepiej oświetlona i ogrzana. Panują w niej lepsze warunki do życia.

Po przeprowadzonym pokazie, na podstawie planszy

„Strefy życia w oceanie”, nauczyciel przedstawia strefy życia w oceanie, warunkowane głębokością i odległością od brzegu:

1. strefę przybrzeżną, w której światło dociera aż do dna;

2. strefę otwartej toni, w której najlepiej oświetlona jest górna warstwa;

3. strefę denną, do której światło nie dociera.

Posługując się zdjęciem „Plankton”, nauczyciel przedstawia żyjący w każdej ze stref plankton - zespół drobnych organizmów swobodnie unoszonych przez wodę, będący pokarmem dla wielu większych organizmów.

Uczniowie wspólnie z nauczycielem prowadzą dyskusję na temat przystosowania organizmów do życia w każdej z wymienionych stref oraz panujących w niej warunków.

1. Strefa przybrzeżna:

- najbardziej bogata w organizmy, - najlepiej oświetlona,

- o najwyższej temperaturze,

- o najmniejszym głębokości i ciśnieniu wody.

- Występujące tu organizmy:

- glony;

- chełbie – zwrócenie uwagi na osiadłą postać polipa i unoszonej przez prądy morskie meduzy, wyposażonej w komórki parzydełkowe i ciałka brzeżne (prezentacja zdjęć

„Polip” i „Meduza”);

(6)

parzydełkowymi (prezentacja zdjęcia „Ukwiał”);

- koralowce – żyjące pojedynczo lub w koloniach tworzących rafę.

2. Strefa otwartej toni:

- najlepiej oświetlona i ogrzana jest jej górna warstwa,

- wraz ze wzrostem głębokości pogarszają się warunki życia – spada nasłonecznienie, temperatura, wzrasta ciśnienie wody,

- zamieszkała przez zwierzęta aktywnie pływające – głównie różnorodne ryby.

Nauczyciel przedstawia zdjęcie „Ryba”, zadając uczniom pytanie o przystosowanie ryb do życia w środowisku wodnym. Uzupełniając odpowiedzi uczniów, omawia:

- opływowy kształt ciała, - boczne spłaszczenie ciała,

- pokrycie skóry śluzem i łuskami, - ochronne ubarwienie,

- obecność płetw, - obecność skrzeli,

- obecność linii bocznej, - pęcherz pławny.

Nauczyciel zwraca też uwagę uczniów na żyjące w toni wodnej oceaniczne ssaki – wieloryby, walenie, sejwale i inne. Omawia ich wtórne przystosowania do życia w wodzie:

- duże rozmiary,

- opływowy kształt ciała,

- chroniącą przed wyziębieniem skórę, - przekształcenie kończyn w płetwy.

3. Strefa denna:

(7)

Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną „Cechy organizmów głębinowych” oraz zdjęcia z zestawu „Fauna mórz i oceanów”.

3) Podsumowanie:

Podsumowując informacje zdobyte na lekcji, uczniowie nazywają ocean najbogatszym środowiskiem życia, wymieniają trzy strefy życia w oceanie, określają światło słoneczne jako najważniejszy czynnik warunkujący zróżnicowanie na strefy.

Zadanie domowe:

1. Wymień i krótko scharakteryzuj strefy życia w oceanie.

2. Podaj przykłady ssaków żyjących w oceanie.

Środki dydaktyczne

 Materiały multimedialne: prezentacja „Cechy organizmów głębinowych”.

 Zestaw zdjęć „Fauna mórz i oceanów”.

 Plansza „Strefy życia w oceanie”.

 Zdjęcia: „Plankton”, „Polip”, „Meduza”, „Ukwiał”, „Ryba”.

 Głębokie naczynie z wodą, źródło światła z żarówką małej mocy, czarny papier, atrament.

Metody nauczania

(8)

 Dyskusja.

 Obserwacja.

Formy pracy

 System klasowo-lekcyjny.

 Praca zbiorowa.

Zadanie dla chętnych

Na podstawie encyklopedii wyjaśnij pojęcie bioluminescencja.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.. Pogadanka na temat szczególnych właściwości niektórych ciał spotykanych na Ziemi – wytwarzania

Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z objawami grypy oraz nauczenie ich odróżniania ich od objawów przeziębienia. Sposób

Tę metodę rozdziału można stosować tylko wówczas, gdy składniki mieszaniny różnią się właściwościami magnetycznymi (jednym ze składników jest

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na

Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż

Praca indywidualna. Nauczyciel rozdaje mapki konturowe Polski, na których uczniowie zaznaczają i podpisują poznane miasta. Zaznaczają kropką położenie