• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WIEM, CO JEM” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WIEM, CO JEM” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WIEM, CO JEM”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Wiem, co jem.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (9.3) [uczeń] wymienia zasady prawidłowego odżywiania się i stosuje je.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

definiuje pojęcia: zdrowa żywność, odżywianie się,

dodatki żywnościowe, witaminy, białka, tłuszcze,

cukry, sole mineralne;

wymienia produkty będące bogatym źródłem

witamin, białka, tłuszczów, cukrów;

zna i stosuje zasady zdrowego żywienia;

interpretuje piramidę żywieniową.

Nabywane umiejętności

(2)

UCZEŃ

poznaje znaczenie pokarmów i ich

podstawowych składników dla prawidłowego

funkcjonowania organizmu;

zna zasady prawidłowego odżywiania;

wie, jak należy

przechowywać żywność;

potrafi prawidłowo dobierać produkty żywnościowe i planować

posiłki;

przestrzega higienicznych warunków przyrządzania i

spożywania pokarmów;

interpretuje skład produktów żywnościowych, rozpoznaje symbol dodatków spożywczych na

opakowaniu.

Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym.

 Umiejętność uczenia się.

(3)

1) Wstęp:

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

 Kto zjadł dziś śniadanie?

 Kto ma w szkole drugie śniadanie?

 Kto na zjadł dziś w szkole owoc lub warzywo? Kto ma w tornistrze słodycze?

 Co to znaczy zdrowo się odżywiać?

Przypomnienie wiadomości na temat prawidłowego odżywiania.

2) Przebieg zajęć:

Uczniowie dzielą się na kilkuosobowe zespoły. Nauczyciel rozdaje zespołom zdjęcia z galerii „Na zdrowie”, prosząc by podzieliły produkty na zdrowe oraz takie, których należy unikać. Przedstawiciele przyczepiają zdjęcia do odpowiednich grup na tablicy. Pozostali uczniowie sprawdzają wyniki pracy swojego zespołu.

Wykład na temat podstawowych składników pokarmowych (białka, cukry, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne) oraz produktów stanowiących ich bogate źródło.

Nauczyciel omawia znaczenie poszczególnych składników dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przedstawia białka jako składnik budulcowy, cukry jako źródło energii, tłuszcze – materiał zapasowy. W celu utrwalenia informacji rozdaje uczniom do uzupełnienia tabelki:

(4)

składnika

odżywczego bogate w

składnik Materiał energetyczny i

zapasowy. Ich nadmiar

odkłada się w tkance podskórnej.

Główny materiał energetyczny, w nadmiarze powodują otyłość i niszczą zęby.

Materiał budulcowy organizmu.

Regulują przemiany w

organizmie, są

materiałem budulcowym,

szczególnie dla zębów i kości.

Regulują przemiany

zachodzące w

organizmie, ich brak powoduje

występowanie groźnych chorób.

Wybrani uczniowie podają prawidłowe rozwiązanie zadania.

Nauczyciel wyświetla na tablicy przygotowaną planszę:

„Piramida żywieniowa”. Prosi uczniów o jej interpretację.

Uzupełniając wypowiedzi uczniów, zwraca uwagę na:

konieczność właściwego dobierania pokarmów,

codzienne jedzenie owoców i warzyw, najlepiej

(5)

produktów typu fast food),

jedzenie powoli, o regularnych porach, 4-5 posiłków dziennie.

Wskazuje, że na każdym szczeblu piramidy znajduje się właściwa aktywność fizyczna.

Nauczyciel zwraca uwagę, że poza właściwym doborem produktów, ważne jest również zachowanie prawidłowej higieny przygotowania posiłku oraz zasad przechowywania żywności. Podkreśla, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Prezentuje film „Zrób sobie śniadanie”.

3) Podsumowanie:

Nauczyciel podsumowuje, że dla prawidłowego rozwoju i wzrostu organizm wymaga regularnego przyjmowania produktów zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, bogatego we wszystkie składniki pokarmowe.

Potrzeby pokarmowe ludzi zależą od klimatu, płci, wieku, rodzaju pracy i stanu zdrowia.

Zadanie domowe

Przeprowadź obserwację produktów spożywczych konsumowanych przez Ciebie.

Obserwacja:

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Produkty spożywcze zawierają różne składniki odżywcze, takie jak:

białka (pełnowartościowe i niepełnowartościowe), tłuszcze (roślinne i zwierzęce), węglowodany (proste i złożone), witaminy i sole mineralne.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów ze spożywanymi przez nich składnikami odżywczymi.

(6)

Obserwacja prowadzona jest w domu ucznia.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczeń zapoznaje się ze zjadanymi przez niego produktami spożywczymi w ciągu całego dnia. Notuje składniki odżywcze, jakie są zawarte w produkcie (w przypadku braku takich informacji korzysta z Internetu lub innych źródeł informacji).

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Na podstawie obserwacji uczeń sprawdza, czy odżywia się prawidłowo.

Na podstawie składu umieszczonego na opakowaniu produktu spożywczego wypisz substancje chemiczne użyte do jego produkcji.

Środki dydaktyczne

 Galeria zdjęć „Na zdrowie”.

 Plansza „Piramida żywieniowa”.

 Film: „Zrób sobie śniadanie”

Metody nauczania

 Dyskusja.

 Wykład.

 Pogadanka.

 Obserwacja.

 Praca z książką.

Formy pracy

(7)

 Praca indywidualna.

 Praca grupowa.

 Praca zbiorowa.

Zadanie dla chętnych

Wyjaśnij, dlaczego teraz musisz jeść więcej, niż gdy byłeś małym dzieckiem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z objawami grypy oraz nauczenie ich odróżniania ich od objawów przeziębienia. Sposób

Tę metodę rozdziału można stosować tylko wówczas, gdy składniki mieszaniny różnią się właściwościami magnetycznymi (jednym ze składników jest

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na

Posługując się ilustracjami w formie multimedialnej z części pierwszej galerii zdjęć „Wycieczki na łono natury”, prezentuje i nazywa typowe

Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż

Praca indywidualna. Nauczyciel rozdaje mapki konturowe Polski, na których uczniowie zaznaczają i podpisują poznane miasta. Zaznaczają kropką położenie