• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

TEMAT: Pola wielokątów – powtórzenie wiadomości.

Czas: 45 minut.

Cele lekcji: Uczeń:

 rozpoznaje i nazywa poznane wielokąty,

 zna wzory na pole powierzchni poszczególnych wielokątów,  oblicza pole wielokąta znając długość potrzebnych odcinków,  rozwiązuje zadania dotyczące pół wielokątów.

Metody i formy pracy: ćwiczeniowa, praca w parach

Środki dydaktyczne: karta pracy, podręcznik Matematyka z plusem 6, GWO, ćwiczenia Matematyka z plusem 6, wersja B część 2/2, GWO,

Przebieg lekcji:

I. Czynności organizacyjne. II. Faza wprowadzająca.

1. Omówienie celów i tematu lekcji.

2. Nawiązanie do tematu lekcji: nauczyciel rysuje na tablicy (lub wyświetla na tablicy multimedialnej) poznane na lekcjach wcześniejszych wielokąty, prosi uczniów aby podali ich nazwę oraz wzór pozwalający obliczyć pole danej figury. Zapisuje wzór obok wielokąta. Wybrany uczeń zaznacza na rysunkach odcinki potrzebne do obliczenia pola figury za pomocą zmiennych użytych we wzorach.

III. Faza realizacji.

1. Nauczyciel podaje treść zadania Zadanie 1

Dany jest trójkąt prostokątny o bokach 6 cm, 8 cm i 10 cm. Oblicz długość wysokości opuszczonej na przeciwprostokątną.

Wybrany uczeń rozwiązuje zadanie na tablicy. W razie potrzeby nauczyciel udziela wskazówek (zadania tego typu były wcześniej rozwiązywane przy tematach dotyczących pola poszczególnych figur).

2. Uczniowie rozwiązują indywidualnie zadania z Karty pracy. Podczas pracy dopuszczalne jest korzystanie z zeszytu oraz podręcznika.

(2)

3. Uczniowie wymieniają się w parach swoimi Kartami pracy i sprawdzają wyniki kolegi/ koleżanki z ławki. W przypadku rozbieżnych wyników należy zapewnić uczniom możliwość do dyskusji nad poprawnością rozwiązań.

4. Nauczyciel podaje poprawne wyniki, uczniowie sprawdzają poprawność swoich rozwiązań. Nauczyciel prosi uczniów, którzy uzyskali prawidłowy wynik o podniesienie ręki. W razie konieczności zadanie jest rozwiązane na tablicy.

IV. Podsumowanie

1. Nauczyciel zadaje pytania nawiązujące do celów lekcji: Czy potraficie nazwać wielokąt na podstawie rysunku? Czy znacie wzory na pole poszczególnych wielokątów?

Czy umiecie obliczyć pole figury znając długość wszystkich potrzebnych do tego odcinków?

2. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji. 3. Zadanie domowe:

 Ćwiczenia 1, 2, 3, 4 str. 33

Cytaty

Powiązane dokumenty

W podanych ciągach każdy wyraz, oprócz .... Zwróć uwagę jak powstają kolejne wyrazy każdego ciągu. Scharakteryzuj zaobserwowaną własność wspólną dla tych ciągów,

Każda grupa ma za zadanie narysować postać Ani, a następnie na podstawie wyszukanych cytatów uczniowie nanoszą na postaci wyrazy określające wygląd zewnętrzny.. Na zewnątrz

zasiłek macierzyński przez okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wymiarze do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga

Czy ich działanie będzie bardziej skuteczne, gdy będą ciągnąć równolegle, czy gdy jeden będzie ciągnął nieco w lewo, a drugi nieco w prawo.. Narysuj obie sytuacje nanieś

Metoda ta na matematyce, a szczególnie w pracy koła matematycznego, nadaje się przy definiowaniu przez uczniów różnych pojęć matematycznych lub filozoficznych. Uczniowie,

Pogadanka na temat tego, czym jest integracja europejska. Notatka do zeszytu: Pozytywnym efektem integracji europejskiej powinno być upowszechnienie ogólnoludzkich wartości,

- Praca domowa: Czy zostały wyczerpane wszystkie możliwości rozwiązań zadania. Można poszukać w Internecie podobnych zadań i innych sposobów na

Zadaniem uczniów jest uporządkowanie i przypięcie kartek pod odpowiednimi kategoriami (WCU) z hasłami/zagadnieniami dotyczącymi trójkąta prostokątnego i funkcji