• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska

Obszar podstawy programowej:

4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

Grupa wiekowa: 5-latki

Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: Co znajdziemy w skrzyni skarbów?

Cele operacyjne:

Dziecko:

 porównuje za pomocą szacowania stosując pojęcia: mniej, więcej, najmniej, najwięcej, więcej niż;

 przelicza w zakresie do 5 elementy w zbiorach;

 określa co najmniej dwie funkcje wody dla życia człowieka, roślin i zwierząt (np. picie, sprzątanie, mycie);

 wykonuje samodzielnie pracę plastyczno - techniczną na określony temat według własnego pomysłu.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;

 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje dłuższe wypowiedzi na temat ważnych dla niego spraw;

 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem; próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;

 wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm), a także wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);

 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;

 dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;

 liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci

(2)

oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw, pomaganie innym dzieciom);

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 wyrażanie emocji poprzez ruch oraz odczytywanie ruchem muzyki;

 rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami plastycznymi – wycinanie chorągiewek, ozdabianie „łódek”);

 rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach (wiązanie skutku z przyczyną, rozwijanie wyobrażeń, przeliczanie, szacowanie i porównywanie liczonych elementów, granie w gry planszowe);

 kształtowanie świadomości ekologicznej oraz postawy prozdrowotnej (ubiór odpowiedni do pogody, racjonalne podejście do używania wody).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

Zachęcenie dzieci do zapoznania się ze zgromadzonymi butelkami z wodą.

Szacowanie objętości wody metodą „na oko”, a także za pomocą „przeliczania kropel w chmurach” (załącznik nr 1), porównywanie (mniej, więcej, najmniej, więcej niż w… itp.).

Zapoznawanie się z graficznym zapisem cyfr 1 - 6 (załącznik nr 2), porównywanie dwóch sposobów: szacowania/liczenia.

W wybranym miejscu sali znajdują się zakręcone butelki z wodą (tej samej objętości, ale napełnione w różnym stopniu) oraz przypięte na tablicy szablony chmur (załącznik nr 2). Dzieci szacują, porównują objętość, Przypinają odpowiednią cyfrę pod chmurą (np. pod chmurą z jedną kroplą - cyfra 1).

I. Zajęcia poranne

2. Woda to nasz skarb!:

wzbogacenie kącika przyrody o żywą roślinę doniczkową. Założenie Kalendarza Przedszkolnych Ogrodników. Zwrócenie uwagi na to, że woda jest potrzebna do życia ludziom, zwierzętom i roślinom.

Nauczyciel (N) zaprasza dzieci do kącika przyrody.

Wnosi zamknięte, pudełko z butelką wody w środku („skrzynia skarbów”) oraz roślinę w doniczce. Dzieci wspólnie z N umieszczają kwiat w kąciku przyrody, następnie wymieniają się spostrzeżeniami

i wiadomościami na temat znaczenia wody. Zakładają

(3)

pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny (sprawdzeniu stanu wilgoci i podlaniu wg potrzeb) - wykonane zadanie dzieci oznaczają zamalowaniem danego dnia listka na zielono (załącznik nr 3).

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Pływacy – wodniacy:

zabawa plastyczna. Wykonanie wieloflagowych okrętów ze styropianu

i pokolorowanych przez dzieci chorągiewek.

Zwrócenie uwagi na konieczność dbania o wodę - niezaśmiecanie jej, nie marnowanie przez np. rozchlapywanie. Ćwiczenia oddechowe.

Chorągiewki dzieci wycinają z papieru kolorowego lub bloku technicznego,

kolorują/ozdabiają wg własnego pomysłu.

Następnie umieszczają na patykach do szaszłyków i przytwierdzają do statków.

Swoje okręty dzieci

„wodują”

w przygotowanych przez N miskach z niewielką ilością wody. Przeliczają, ile flag ma ich okręt, a także okręty kolegów (więcej - mniej). Urządzają regaty dmuchając na swoje łódki. Po skończonej zabawie dzieci wyjmują statki z wody, a po ich osuszeniu odkładają na półki/wystawy. Podczas zabawy N przypomniana, że w wodzie nie wolno zostawiać śmieci. Woda, którą dzieci się bawiły może zostać wykorzystana do podlewania roślin w przedszkolu.

III. Zajęcia popołudniowe

1. Wodne zawody:

zabawy ruchowe na powietrzu. Aktywność dowolna dzieci.

Wyścigi slalomem miedzy pachołkami - bieg z plastikowym kubkiem napełnionym w ¼ wodą, Butelkowe kręgle- celowanie i przewracanie zakręconych butelek z wodą np. piłką tenisową.

(4)

2. Nie zapomnij o kwiatach!:

powrót do przedszkola. Zabranie z sobą butelek z wodą i umieszczenie ich w kąciku przyrody. Zwrócenie uwagi na racjonalne wykorzystanie wody (podlewanie kwiatów w sali przedszkolnej lub ogrodzie), nie wylewanie jej.

Dzieci wspólnie

z N umieszczają

wykorzystywane wcześniej w zabawach butelki z wodą w kąciku przyrody lub podlewają rośliny w ogrodzie.

3. Wodne gry:

zabawy w sali przedszkolnej. Dowolna aktywność dzieci. Zabawy rozwijające koordynację wzrokowo - ruchową.

Propozycje zabaw multimedialnych dla zainteresowanych dzieci.

Zabawa pozwalająca usprawniać małą motorykę i koordynację wzrokowo - ruchową (załącznik nr 4).

Zabawy multimedialne dla dzieci zainteresowanych tematyką i/lub dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (załączniki nr 5, 6, 7, 8).

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka.

Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: pokazu, przykładu.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

plastikowe półlitrowe butelki z wodą (napełnione w około: 1/4, połowie, 4/5), magnesy lub pinezki, nośnik (np. płyta CD) z utworem Preludium deszczowe F. Chopina, kwiatek doniczkowy, ozdobione zamykane pudełko, kawałki styropianu (około 7 cm x 7 cm) grubości około 2 cm (po jednym dla każdego dziecka), nożyczki, kredki, farby, flamastry, papier kolorowy, klej, ręczniki materiałowe, wykałaczki lub patyki do szaszłyków, miska lub miski z wodą, plastikowe kubki, piłki lub np. woreczki z grochem oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Chmury z kroplami - materiał do wydrukowania;

2. Cyferki - szablony cyfr 1-5;

3. Kalendarz Przedszkolnych Ogrodników- materiał do wydrukowania;

4. Zaprowadź żabę do sadzawki- materiał do wydrukowania;

(5)

7. Układanka multimedialna - Dzbanki;

8. Gra multimedialna – Deszczowe chmury.

Cytaty

Powiązane dokumenty

klej, nożyczki, dwustronna taśma klejąca, papier kolorowy, skrawki różnokolorowych materiałów (lub np. wstążki), figury: koła, prostokąta, kwadratu i trójkąta

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Na tablicy znajdują się przymocowane sylwety figur geometrycznych - koła, kwadratu i trójkąta przygotowane przez nauczyciela (N), który w odpowiednim czasie

Zachęcenie do zabaw z wykorzystaniem przygotowanych urządzeń, zwrócenie uwagi na ich przydatność w codziennym życiu i ich właściwe wykorzystanie (np.

Zainteresowane dzieci umieszczają swoje zdjęcia w pamięci komputera, wspólnie z N oglądają fotografie, starają się wskazać, które zdjęcia wykonały, swobodnie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć

Chętne dzieci biorą udział w pokazie wykonanych przez siebie zdjęć, swobodnie wypowiadają się na temat urządzeń elektronicznych. Bądź

 3 - latki - dzieci „ilustrują” słyszaną muzykę tworząc kompozycję plastyczną według własnego pomysłu malując palcami na kartonie (wspólnej pracy