• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska

Obszar podstawy programowej:

4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: W królestwie figur.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 próbuje wykonać prostą pracę plastyczną - koloruje według własnego uznania ilustrację;

 zapoznaje się z kształtami figur geometrycznych obserwując bezpośrednie otoczenie.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);

 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;

 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty;

 wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów, ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonywanej pracy.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo we wspólnym słuchaniu wiersza, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;

 wzbogacanie słownictwa (uważne słuchanie wiersza) i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 znajomość wyglądu i nazw podstawowych figur geometrycznych, rozwijanie wrażliwości wzrokowej, dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji;

 rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (ilustracja).

(2)

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka

I. Zajęcia poranne

1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Na tablicy znajdują się przymocowane sylwety figur geometrycznych - koła, kwadratu i trójkąta przygotowane przez nauczyciela (N), który w odpowiednim czasie stara się zwrócić uwagę dzieci na nowe elementy dekoracji, pyta dzieci o nazwy tych obiektów.

Wspomina, że dziś dzieci poznają „mieszkańców Królestwa Figur”.

1. Urodziny Króla Prostokąta:

wysłuchanie przez dzieciczytanego wiersza, następnie rozwiązanie zagadki. Rozmowa na temat treści wiersza, odniesienie jej do prezentowanych figur.

N zachęca dzieci do poznania

„mieszkańców pewnego królestwa”. Czyta wiersz (załącznik nr 5) prezentując jednocześnie wizerunki postaci z wiersza. Następnie umieszcza na tablicy bezpośrednio pod wiszącymi na niej sylwetami figur geometrycznych (załącznik nr 1, 2, 3, 4). Dzieci słuchają wiersza i obserwują pojawianie się postaci.

II. Zajęcia dydaktyczne

2.Tyle tu figur!:

wielozmysłowe (dotyk, wzrok) poznawanie figur geometrycznych. Praca indywidualna - swobodne zabawy konstrukcyjne, wykonanie pracy plastycznej przy stoliku.

N proponuje dzieciom wykonanie zadania zawartego w treści wiersza i zachęca do pokolorowania ilustracji, przedstawiającej Króla.

Zainteresowane dzieci mogą wybrać także inne postaci i pokolorować ilustracje (załączniki nr 4, 6, 7, 8, 9).

Dzieci obrysowują palcem kontury figur na obrazkach.

Następnie N proponuje zabawę z „nowymi znajomymi- figurami, które mieszkają w przedszkolu” - dzieci odnajdują kształty figur

(3)

w zabawkach - swobodnie nimi manipulują, konstruują, bawią się wg własnego pomysłu.

1. Taneczne koło:

zabawa parateatralna przy muzyce, odtwarzanie ruchem tempa utworu.

Dowolna aktywność dziecka.

N włącza melodię dobraną do wieku dzieci lub gra na instrumencie zmieniając tempo (np. wolno – szybciej – szybko – wolniej - wolno). Dzieci

próbują wspólnie

z N interpretować ruchem tempo utworu. Tańczą w kręgu, zwalniają i przyśpieszają zgodnie z muzyką. N zwraca uwagę, że koło, które utworzyli jest podobne do jednej z figur, którą dziś poznali. Zwraca uwagę, że figury geometryczne otaczają nas na co dzień.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Figury w komputerze:

praca zindywidualizowana z dzieckiem zainteresowanym tematyką zajęć. Zabawy z wykorzystaniem puzzli multimedialnych.

N zaprasza dzieci do ponownego spotkania z bohaterami wiersza, tym razem za pomocą komputera.

Zainteresowane dzieci z pomocą N lub samodzielnie układają puzzle multimedialne (10, 11, 12, 13).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, opowiadania, zagadki.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

kredki ołówkowe i świecowe, taśma klejąca, pinezki bądź magnesy, tablica korkowa lub podobna, klocki drewniane, klocki plastikowe, instrument muzyczny (np. pianino, tamburyno, flet, grzechotka), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica

(4)

multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem wymagającym szczególnego wsparcia, zainteresowanym tematem):

1. Królowa Kwadratowa- materiał do wydrukowania;

2. Książę Koło- materiał do wydrukowania;

3. Rycerz Trójkąt- materiał do wydrukowania;

4. Król Prostokąt- materiał do wydrukowania;

5. Tekst wiersza Urodziny Króla Prostokąta;

6. Królowa Kwadratowa- ilustracja do pokolorowania;

7. Książę Koło- ilustracja do pokolorowania;

8. Rycerz Trójkąt- ilustracja do pokolorowania;

9. Król Prostokąt - ilustracja do pokolorowania;

10. Puzzle multimedialne: Królowa Kwadratowa;

11. Puzzle multimedialne: Król Prostokąt;

12. Puzzle multimedialne: Książę Koło;

13. Puzzle multimedialne: Rycerz Trójkąt.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Zachęcenie do zabaw z wykorzystaniem przygotowanych urządzeń, zwrócenie uwagi na ich przydatność w codziennym życiu i ich właściwe wykorzystanie (np.

Zainteresowane dzieci umieszczają swoje zdjęcia w pamięci komputera, wspólnie z N oglądają fotografie, starają się wskazać, które zdjęcia wykonały, swobodnie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego4. Scenariusz zajęć

Chętne dzieci biorą udział w pokazie wykonanych przez siebie zdjęć, swobodnie wypowiadają się na temat urządzeń elektronicznych. Bądź

 3 - latki - dzieci „ilustrują” słyszaną muzykę tworząc kompozycję plastyczną według własnego pomysłu malując palcami na kartonie (wspólnej pracy

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci..

Dzieci oglądają butelki, próbują wypowiadać się, a jakim celu tu się znalazły, co jest w środku, do czego mogą służyć itp.