Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
9. Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Kolory świata.
Cele operacyjne:
Dziecko:
klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (kolor);
próbuje przeliczać obiekty zgodnie z indywidualnymi możliwościami;
uczestniczy w zbiorowej zabawie ruchowej;
nazywa kolory i ich odcienie (np. ciemny niebieski, jasnożółty);
używa poprawnych nazw liczebników porządkowych (w zakresie do 3 lub większym, w zależności od indywidualnych możliwości).
Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych, a także przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji oraz form konstrukcyjnych;
ustala równoliczność dwóch zbiorów, posługuje się liczebnikami porządkowymi;
potrafi określić kierunki i miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek zaczynając od lewej strony kartki;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Treści kształcenia:
rozwijanie wrażliwości przestrzennej i wzrokowej (porównywanie kolorów, próby ich nazywania, odnajdywanie określonego koloru w otoczeniu);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
poznawanie różnorodnych materiałów oraz technik plastycznych, a także sposobów ich wykorzystywania;
wyrażanie siebie poprzez działalność artystyczną i percepcję sztuki;
używanie zwrotów grzecznościowych, komunikowanie się z dziećmi oraz dorosłymi, sygnalizowanie swoich potrzeb;
zapoznawanie z zasadami prawidłowej komunikacji werbalnej, rozwijanie mowy powiązanej z działaniem, bogacenie słownictwa dziecka;
rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach (rozwijanie umiejętności planowej obserwacji, klasyfikowania, porównywania i zestawiania porównywanych cech);
kształtowanie umiejętności liczenia, stosowania liczebników porządkowych, klasyfikowanie zbiorów przedmiotów;
rozwijanie orientacji przestrzennej (w przestrzeni i na kartce papieru).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali znajdują się zakręcone butelki/zamknięte
pojemniki z wodą zabarwioną w kilku kolorach wybranych przez nauczyciela (N), kwadratowe kawałki bibuły (wymiary ok. 10 cm x 10 cm), kolorowe apaszki i latarki.
2. Kolorowe światło:
zaproszenie dzieci do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez N. Zabawy z elementami przeliczania i określania kolejności występowania elementów - różnokolorowych butelek.
Materiały: butelki z zabarwioną wodą, różnokolorowe kawałki bibuły, latarki.
Dzieci swobodnie bawią się zaproponowanymi akcesoriami, nazywają znane im kolory i ich odcienie, przeliczają, określają kolejność
(używają nazw
liczebników porządkowych).
I. Zajęcia poranne
3. Jesteśmy naukowcami!:
zabawa rozwijająca wyobraźnię Przepuszczanie światła latarki przez kolorową wodę i kawałki bibuły - rozwijanie umiejętności obserwacji oraz opisywania obserwowanych zjawisk.
Materiały: latarki, woda zabarwiona na różne kolory, bibuła.
Dzieci eksperymentują ze światłem i kolorami
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
wg własnych pomysłów.
N pomaga dzieciom nazywać kolory.
1. Kolorowe strony świata:
prezentacja powyższego wiersza. Zachęcenie dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat wysłuchanego utworu. Próby określania kolejności występowania kolorów w wierszu (N czyta fragmenty tyle razy, ile to konieczne).
Pomocą dla dzieci może być ułożenie ilustracji z kredkami w odpowiedniej kolejności.
Zwrócenie uwagi na stosowanie liczebników porządkowych: pierwszy, drugi, trzeci, czwarty.
Uzupełnienie ilustracji z kredkami o atrybuty wymienione w wierszu.
Materiały: treść wiersza (załącznik nr 1), ilustracje (załącznik nr 2), kredki.
Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat barw, swoich ulubionych kolorów, zadają pytania.
Następnie, układając w odpowiedniej kolejności ilustracje, określają za pomocą liczebników porządkowych kolejność występowania elementów.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Barwna przyroda:
zabawa dydaktyczna z elementami ekspresji plastycznej. Zachęcenie dzieci do pomalowania farbami kolorowanek oraz zaobserwowania symetrii (w tym samym miejscu, jakby odbicie w lustrze, co się stanie, kiedy złożysz kartkę na pół). Kształtowanie poczucia sprawstwa u dziecka.
Materiały: ilustracje (załącznik nr 3), farby.
Dzieci malują farbami ilustrację. Następnie z pomocą N składają kartkę wzdłuż linii, po
czym otwierają
i obserwują zmianę - odbicie symetryczne na drugiej połowie kartki.
Uwaga:
N przygotowuje tyle egzemplarzy, aby każde dziecko miało swobodę
wyboru wersji
kolorowanki.
1. Ilu gości przybyło z każdej strony świata?:
zabawa dydaktyczna z elementami przeliczania, szacowania, porównywania, przyporządkowanie cyfr do wyników przeliczanych elementów, na bazie tekstu wiersza (załącznik nr 1).
Materiały: ilustracje – załącznik nr 4.
Propozycja zabawy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (dzieci zdolnych).
2. Barwy w komputerze:
zabawy indywidualne dla zainteresowanych dzieci z wykorzystaniem multimediów.
Wykorzystanie
załączników nr 5, 6, 7, 8.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Zabawy Kolorowych Gości:
zabawy ruchowe na powietrzu.
Materiały: sylwety (załącznik nr 4).
Propozycja:
dzieci swobodnie biegają.
Na sygnał N dobierają się
w grupy wg
przydzielonych im
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kolorów i wykonują zadania, np. w podskokach zmierzają w stronę ilustracji przedstawiającej gości odpowiednim kolorze.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych, kierowania własną działalnością dziecka, zadań.
Słowne: rozmowy, zagadki i opowiadania, objaśnienia, rozmowy, metoda żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
zakręcone butelki/zamknięte pojemniki z wodą zabarwioną na różne kolory, kwadratowe kawałki bibuły (wymiary około 10 cm x 10 cm), kolorowe apaszki latarki, farby, pędzle, woda, nożyczki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst wiersza Kolorowe strony świata, autor: Magdalena Oleksy-Zborowska;
2. Kredki z kolorowych stron świata - ilustracje;
3. Barwna przyroda - materiał do wydrukowania przez nauczyciela;
4. Ilu gości przybyło do nas z każdej strony świata? - materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
5. Kolorowana multimedialna: Kolorowy motyl;
6. Puzzle multimedialne: Mały artysta malarz;
7. Multimedialna gra memo: Kolory podstawowe - odcienie jasne i ciemne – nazwij i znajdź taki sam;
8. Multimedialna gra memo: Barwy podstawowe i pochodne. Nazwij kolor i znajdź taki sam.