Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków
Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Grupa wiekowa 3-latki
Obszar/blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Przygoda z komputerem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych;
zapoznaje się z zastosowaniem komputera, telefonu, aparatu fotograficznego.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie;
wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów, ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie zwrotów grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych);
rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej, rozwój mowy (słuchanie wiersza, opowiadanie o jego treści, wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego);
rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach, wiązanie skutku z przyczyną, łączenie zdarzeń w ciąg logicznych następstw;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu, kształtowanie aktywnego trybu życia dla zdrowia;
rozwijanie umiejętności konstrukcyjnych, wrażliwości przestrzennej i wzrokowej (konstruowanie z dostępnych materiałów, wykonywanie konstrukcji wg własnego
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pomysłu), bezpieczne korzystanie z urządzeń domowych, prostych narzędzi, przedmiotów codziennego użytku;
rozwijanie zainteresowań technicznych, podstawowe zasady korzystania z komputera (zapoznawanie z zasadami korzystania z narzędzi, urządzeń technicznych, unikania zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z komputera oraz innych urządzeń cyfrowych).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali znajduje się zakryty chustą/
serwetą cyfrowy aparaty fotograficzny i telefon komórkowy. W kąciku tematycznym nauczyciel (N) wraz z dziećmi przypinają zdjęcia przedstawiające owe urządzenia elektroniczne.
(załącznik nr 2).
2. Halo… Dzień dobry... Do widzenia:
zabawy z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Utrwalanie stosowania w rozmowach telefonicznych zwrotów grzecznościowych, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z telefonów (w obecności dorosłych, rozmawianie tylko ze znajomymi osobami, nieprzekazywanie informacji obcym).
Dzieci odkrywają, co zostało schowane pod
serwetą. Zabawy
tematyczne
z wykorzystaniem atrap telefonu komórkowego.
I. Zajęcia poranne
3. Pstryk! Proszę się uśmiechnąć, będzie zdjęcie!:
zabawy z wykorzystaniem aparatów fotograficznych. Zachęcenie dzieci do zapoznania się z urządzeniem, przedstawienie jego funkcji i możliwości zastosowania.
Dzieci; zapoznają się z działaniem aparatu fotograficznego, wykonują dowolne fotografie w sali przedszkolnej, portretują.
N zachęca do robienia zdjęć, z których w późniejszej części dnia
dzieci wykonają
„multimedialną wystawę”
i zaproszą inne grupy
przedszkolne na
multimedialną prezentację zdjęć.
II. Zajęcia 1. Moje pierwsze portfolio!: Dzieci pomagają
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
wykonanie przez N (z pomocą zainteresowanych dzieci) multimedialnego pokazu slajdów ze zdjęć wykonanych przez dzieci.
N wykonać prezentację multimedialną.
Propozycje dla dzieci preferujących inną aktywność:
- kolorowanka (załączniki nr 3, 4);
- gry multimedialne (załączniki nr 5, 6, 7, 8).
dydaktyczne
2. Niezwykli pomocnicy:
utrwalenie wiadomości o przydatności urządzeń takich jak: komputer, telefon, aparat fotograficzny.
Dzieci wypowiadają się swobodnie na temat urządzeń, którymi miały okazję się bawić.
N recytuje/czyta wiersz Niezwykli pomocnicy (załącznik nr 1).
1. Nasza wystawa:
zaprezentowanie zdjęć zaproszonym gościom (np. innym dzieciom i pracownikom przedszkola).
Chętne dzieci biorą udział w pokazie wykonanych przez siebie zdjęć, swobodnie wypowiadają się na temat urządzeń elektronicznych.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Bądź moim modelem:
zabawy ruchowe na powietrzu.
Zabawy rozwijające koordynację ruchową i wyobraźnię, np. Pozujemy do zdjęć - dzieci przybierają wybraną przez siebie pozę, a N lub wybrane dziecko robi zdjęcie za pomocą aparatu lub jego atrapy.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, m. żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
aparat cyfrowy - kilka sztuk, jeśli istnieje taka możliwość, pinezki, taśma klejąca lub magnesy, kredki, flamastry, nożyczki, chustka/serwetka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst wiersza Niezwykli pomocnicy;
2. Współczesne wynalazki - zdjęcia przedstawiające aparat cyfrowy, komputer i telefon komórkowy;
3. Kolorowanka Komputer i telefon;
4. Elektroniczni przyjaciele - puzzle 4 i 6- cio elementowe;
5. Kolorowanka multimedialna Nasz pomocnik;
6. Puzzle multimedialne Telefon;
7. Puzzle multimedialne Aparat fotograficzny 1;
8. Puzzle multimedialne Aparat fotograficzny 2.