Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków
Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
4. Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie Temat: Przygoda z komputerem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
poprawnie nazywa takie urządzenia jak: komputer, aparat fotograficzny, telefon;
uczestniczy w zajęciach ruchowych;
prowadzi dłonią (posługując się kredką lub myszką komputera) linię po wyznaczonym śladzie.
Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie;
wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym); próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie zwrotów grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych);
rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej, rozwój mowy (słuchanie wiersza, opowiadanie o jego treści, wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego);
rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach, wiązanie skutku z przyczyną, łączenie zdarzeń w ciąg logicznych następstw;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu, kształtowanie aktywnego trybu życia dla zdrowia;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozwijanie umiejętności konstrukcyjnych, wrażliwości przestrzennej i wzrokowej (konstruowanie z dostępnych materiałów, wykonywanie konstrukcji wg własnego pomysłu), bezpieczne korzystanie z urządzeń domowych, prostych narzędzi, przedmiotów codziennego użytku;
rozwijanie zainteresowań technicznych, podstawowe zasady korzystania z komputera (zapoznawanie z zasadami korzystania z narzędzi, urządzeń technicznych, unikania zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z komputera oraz innych urządzeń cyfrowych).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali w pobliżu komputera znajduje się zakryty chustą/ serwetą: cyfrowy aparat fotograficzny (kilka sztuk, jeśli istnieje taka możliwość) i telefon komórkowy.
2. Dryń! Dzwoni telefon! Dzień dobry… Kto mówi?:
zachęcenie dzieci do zabaw z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Utrwalanie stosowania w rozmowach telefonicznych zwrotów grzecznościowych, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z telefonów (w obecności dorosłych, rozmawianie tylko ze znajomymi osobami, nieprzekazywanie informacji obcym).
Dzieci odkrywają, co zostało schowane pod serwetą. Zabawy tematyczne
z wykorzystaniem atrap telefonów komórkowych.
I. Zajęcia poranne
3. Pstryk! Proszę się uśmiechnąć, będzie zdjęcie!:
zabawy z wykorzystaniem aparatów fotograficznych. Zachęcenie dzieci do zapoznania się z urządzeniem, przedstawienie jego funkcji i sposobów ich zastosowania.
Dzieci zapoznają się z działaniem aparatu fotograficznego, wykonują dowolne fotografie w sali przedszkolnej, portretują, komentują wykonane zdjęcia. Jeśli istnieje taka możliwość, nauczyciel (N) na bieżąco prezentuje wykonane przez dzieci zdjęcia na monitorze komputera lub tablicy multimedialnej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Magiczna kraina urządzeń elektrycznych:
prezentacja treści wiersza (załącznik nr 1).
Nawiązanie do wcześniejszych zabaw z aparatem fotograficznym, rozmowa na temat zastosowania w codziennym życiu urządzeń elektrycznych i elektronicznych, zwrócenie uwagi na ich bezpieczne zastosowanie.
Dzieci słuchają wiersza, wskazują na fotografiach (załącznik nr 2 i nr 3), jakie urządzenia widzą, wymieniają nazwy tych, o których wspomniano w wierszu. Swobodne wypowiedzi na temat własnych doświadczeń w używaniu owych urządzeń, porównywanie przedmiotów
przedstawionych na zdjęciach (starszy, nowszy, większy, mniejszy).
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Przygoda z komputerem:
zachęcenie do korzystania z komputera:
zabawy logiczne, gry rozwijające koordynację wzrokowo - ruchową w wersji stolikowej i multimedialnej.
Dzieci samodzielnie wybierają rodzaj aktywności oraz zabaw dydaktycznych - stolikowe (załącznik nr 4) lub multimedialne (załączniki nr 5,6,7,8).
III. Zajęcia popołudniowe
1. Czas na odrobinę ruchu!:
zabawy ruchowe na powietrzu - kształtowanie umiejętności utrzymania równowagi i koordynacji ruchów.
Zabawy z wykorzystaniem urządzeń znajdujących się na placu zabaw lub z wykorzystaniem pachołków, szarf, woreczków z grochem.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, m. żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
aparat cyfrowy - kilka sztuk, pinezki, taśma klejąca lub magnesy, kredki, flamastry, nożyczki, chustka/serweta, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, pachołki, szarfy, woreczki z grochem i inne elementy wyposażenia sali gimnastycznej, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst wiersza Magiczna kraina urządzeń elektrycznych;
2. Aparat fotograficzny i telefon - zdjęcia stacjonarnego telefonu oraz analogowego aparatu fotograficznego;
3. Aparat fotograficzny i telefon – zdjęcia; cyfrowego aparatu fotograficznego oraz telefonu komórkowego;
4. Mieszkańcy Krainy Urządzeń Elektronicznych- kolorowanka;
5. Kolorowanka multimedialna Znam te urządzenia;
6. Gra multimedialna Od myszki do komputera;
7. Układanka multimedialna Wieża z klocków;
8. Kolorowanka multimedialna Komputer.