DZIENNIK PRAKTYKI
KIERUNEK: PEDAGOGIKA
SPECJALNOŚĆ: ZINTEGROWANA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA I WYCHOWANIE
PRZEDSZKOLNE CZĘŚĆ: PRZEDSZKOLE
Imię i nazwisko studenta ………..
Numer albumu ……….………….
Rok studiów ………..……….
Opiekun w Instytucji ………
Opiekun z ramienia Uczelni ………..………..
Nazwa zakładu pracy
Potwierdzenie rozpoczęcia praktyki
(data, pieczątka i podpis)
Potwierdzenie zakończenia praktyki
(data, pieczątka i podpis)
Liczba zrealizowanych godzin:
Praktykę zaliczono ...……….………..………
(Data, podpis Opiekuna z ramienia Uczelni)
Zawartość dziennika praktyk
1. Plan przebiegu praktyki
2. Zapisy z poszczególnych dni praktyki
3. Scenariusze prowadzonych zajęć
4. Charakterystyka placówki
5. Sprawozdanie z praktyk
6. Ankieta autoewaluacji dla studenta - praktykanta
Plan przebiegu praktyki
Zadanie Daty
Godziny realizacji
Podpis opiekuna
Zapoznanie z dokumentacją przedszkola Poznanie zadań dyrektora
Poznanie zadań wychowawcy grupy
Obserwacja zajęć w najmłodszej grupie wiekowej
Asystowanie nauczycielowi w prowadzeniu zajęć w najmłodszej grupie wiekowej
Samodzielne prowadzenie zajęć w najmłodszej grupie wiekowej
Obserwacja zajęć w średniej grupie wiekowej
Asystowanie nauczycielowi w prowadzeniu zajęć w średniej grupie wiekowej
Samodzielne prowadzenie zajęć w średniej grupie wiekowej
Obserwacja zajęć w najstarszej grupie wiekowej
Asystowanie nauczycielowi w prowadzeniu zajęć w najstarszej grupie wiekowej
Samodzielne prowadzenie zajęć w najstarszej grupie wiekowej
Zapoznanie z organizacją współpracy z rodzicami wychowanków
Poznanie działań przedszkola na rzecz dzieci ze
specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Przebieg praktyki (wzór)
Data godziny
Liczba godzin
Wyszczególnienie zajęć Protokół z zajęć obserwowanych
przez studenta oraz prowadzonych wraz z
nauczycielem
Podpis Opiekuna
praktyki
Temat zajęć:
Cele zajęć:
Zastosowane metody:
Przebieg zajęć (skrót):
Temat zajęć:
Cele zajęć:
Zastosowane metody:
Przebieg zajęć (skrót):
Temat zajęć:
Cele zajęć:
Zastosowane metody:
Przebieg zajęć (skrót):
Temat zajęć:
Cele zajęć:
Zastosowane metody:
Przebieg zajęć (skrót):
Temat zajęć:
Cele zajęć:
Zastosowane metody:
Przebieg zajęć (skrót):
Temat zajęć:
Cele zajęć:
Zastosowane metody:
Przebieg zajęć (skrót):
Scenariusz zajęć przeprowadzonych samodzielnie
Data:
Grupa:
Temat kompleksowy:
Temat dnia:
Cele zajęć:
Metody:
Formy:
Środki dydaktyczne:
Przebieg zajęć (szczegółowy opis czynności nauczyciela i uczniów)
podpis opiekuna praktyk
Charakterystyka placówki
Sprawozdanie z praktyk
Karta samooceny studenta
(autoanaliza i autorefleksja po odbytych praktykach
pedagogicznych)
Ankieta
Dyrekcja Instytutu Pedagogiki uprzejmie prosi Panią/Pana o wyrażenie opinii na temat odbytej praktyki
1. Jak ocenia Pani/Pan jej przydatność pod kątem swojej przyszłej pracy zawodowej?
Proszę podkreślić.
bardzo duża
duża
przeciętna
raczej mała
znikoma
2. Jakie korzyści wyniosła Pani/wyniósł Pan z odbytej praktyki?
3. Jakich umiejętności przydatnych w pracy pedagogicznej nabyła Pani/nabył Pan podczas jej trwania?
4. Co sprawiało Pani/Panu największą trudność w realizacji praktyki?
5. Co zmieniłaby Pani/zmieniłby Pan w organizacji odbytej praktyki?
6. Inne uwagi pod adresem odbytej praktyki:
Miejscowość, data:……..………….……
Opinia z odbycia praktyk studenckich w przedszkolu
IMIĘ I NAZWISKO STUDENTA:
KIERUNEK STUDIÓW:
POZIOM STUDIÓW (I czy II stopnia):
SPECJALNOŚĆ:
NAZWA PLACÓWKI, W KTÓREJ ODBYŁA SIĘ PRAKTYKA:
DATA DZIENNA ROZPOCZĘCIA PRAKTYKI:
DATA DZIENNA ZAKOŃCZENIA PRAKTYKI:
IMIĘ I NAZWISKO OPIEKUNA PRAKTYKI:
KRÓTKI OPIS CZYNNOŚCI (ZADAŃ), KTÓRE WYKONYWAŁ STUDENT W RAMACH PRAKTYKI:
OCENA Z PRAKTYKI:
Jak ocenia Pani/Pan wiedzę merytoryczną studenta(ki) zaprezentowaną w ramach praktyki? *
Student w trakcie realizacji praktyk wykazał się wiedzą dotyczącą:
specyfiki funkcjonowania dzieci w kontekście prawidłowości i nieprawidłowości rozwojowych
specyfiki funkcjonowania wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dzieci szczególnie uzdolnionych
metodyki wykonywania zadań – norm, procedur i dobrych praktyk w przedszkolu
bezpieczeństwa i higieny pracy w przedszkolu
projektowania ścieżki własnego rozwoju i awansu zawodowego
etyki zawodu nauczyciela
Jak ocenia Pani/Pan kompetencje i umiejętności opiekuńczo-wychowawcze studenta(-ki) zaprezentowane w ramach praktyki? **
student właściwie diagnozuje dynamikę grupy oraz pozycje jednostek w grupie
stara się poznać sytuację społeczną poszczególnych wychowanków, ich potrzeby, zainteresowania i zdolności, a także próbuje określić poziom ich rozwoju, wstępnie diagnozuje ich dysfunkcje i zaburzenia
samodzielnie prowadzi działania opiekuńczo – wychowawcze wobec grupy i poszczególnych podopiecznych
organizuje i prowadzi zajęcia integrujące grupę, podejmuje działania profilaktyczne
podejmuje indywidualną pracę z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych
podejmuje działania wychowawcze o charakterze interwencyjnym w sytuacji konfliktu, zagrożenia bezpieczeństwa, naruszania praw innych i nieprzestrzegania ustalonych zasad
sprawuje opiekę nad dziećmi poza terenem przedszkola
Jak ocenia Pani/Pan kompetencje i umiejętności dydaktyczne studenta(-ki)?**
student prawidłowo planuje zajęcia, formułuje cele, dobiera metody i formy pracy oraz środki dydaktyczne
dostosowuje metody i formy pracy do realizowanych treści, etapu edukacyjnego oraz dynamiki grupy
organizuje i prowadzi zajęcia w oparciu o samodzielnie przygotowane scenariusze
wykorzystuje w toku zajęć środki multimedialne i technologie informacyjne
dostosowuje sposób komunikacji w toku zajęć do poziomu rozwoju podopiecznych
animuje aktywność poznawczą i współdziałanie wychowanków
organizuje pracę dzieci w grupach zadaniowych
dostosowuje podejmowane działania do możliwości i ograniczeń dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
diagnozuje poziom wiedzy i umiejętności wychowanków
podejmuje indywidualną pracę dydaktyczną z dziećmi
podejmuje współpracę z innymi nauczycielami, wychowawcą i pedagogiem, psychologiem oraz innymi specjalistami
Jak ocenia Pani/Pan kompetencje społeczne studenta(-ki)?***
ma przekonanie o sensie, wartości i potrzebie podejmowania działań pedagogicznych w środowisku społecznym; jest gotowy do
podejmowania wyzwań zawodowych; wykazuje aktywność, podejmuje trud i odznacza się wytrwałością w realizacji indywidualnych i
zespołowych działań profesjonalnych w zakresie pedagogiki
ma przekonanie o wadze zachowania się w sposób profesjonalny i etyce oddziaływań pedagogicznych
odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, projektuje i wykonuje działania pedagogiczne
rozumie konieczność promowania swoją postawą i zachowaniami wartości uniwersalnych zapobiegających dyskryminacji, wykluczeniu i nietolerancji ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie
……….
(podpis opiekuna praktyk)
………
(podpis i pieczęć dyrektora)
*prosimy o określenie stopnia wiedzy studenta:
2 (niedostateczny) – student nie posiada wymaganej wiedzy we wskazanym obszarze 3 (dostateczny) – wiedza studenta jest umiarkowana i wymaga uzupełnienia
4 (dobry) – student dobrze orientuje się we wskazanej tematyce
5 (bardzo dobry) – student bardzo dobrze orientuje się we wskazanej tematyce
**prosimy o określenie poziomu zaangażowania studenta, w pełnieniu powierzonych mu funkcji, oraz o wskazanie stopnia jakości wykonywanych przez niego czynności:
2 (niedostateczny) - mierny poziom zaangażowania oraz wątpliwa jakość czynności wykonywanych przez studenta
3 (dostateczny) - umiarkowany poziom zaangażowania oraz średnia jakość czynności wykonywanych przez studenta
4 (dobry) – wysoki poziom zaangażowania oraz wysoka jakość czynności wykonywanych przez studenta 5 (bardzo dobry) – bardzo wysoki poziom zaangażowania oraz wysoka jakość czynności wykonywanych przez studenta
***prosimy o określenie, czy zdaniem Pani/Pana student posiada kompetencje do wykonywania zawodu
- tak/niepotrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, dokonuje samooceny własnych kompetencji i doskonali umiejętności, wyznacza kierunki własnego rozwoju i kształcenia
ma świadomość konieczności prowadzenia zindywidualizowanych działań pedagogicznych (dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych) w stosunku do dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
jest gotowy do podejmowania indywidualnych i zespołowych działań na rzecz podnoszenia jakości pracy przedszkolaInne uwagi o studencie
Ocena końcowa (niedostateczny, dostateczny, dobry, bardzo dobry)
POTWIERDZENIE
oddania kompletu dokumentów z praktyki studenckiej
Nr albumu ...
Nazwisko ...
Imię ...
Kierunek ...
Specjalność ...
Tryb studiów: stacjonarne/niestacjonarne*
Semestr ...
Miejsce odbywania praktyki ...
………...………
………...
………. ………..………..
(data) (pieczątka i podpis pracownika Działu Praktyk)