• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Organy pomocnicze ONZ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Organy pomocnicze ONZ"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Organy pomocnicze ONZ

1. Cele lekcji

a. Wiadomości i umiejętności Uczeń:

 Wie, co to, jest organizacja Narodów Zjednoczonych, kiedy powstała, jaka jest jej charakterystyka i czym się zajmuje.

 Potrafi scharakteryzować Kartę Atlantycką, która zapoczątkowała powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 Orientuje się, w jaki sposób doszło do podpisania Deklaracji Narodów Zjednoczonych, która zapoczątkowała powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 Wie, jakie główne cele zakłada Organizacja Narodów Zjednoczonych, dlatego też orientuje się w takich celach, jak: utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, rozwijanie przyjaznych stosunków między narodami, rozwiązywanie zagadnień międzynarodowych, stosowanie ośrodka harmonizowania działalności międzynarodowej.

 Orientuje się, jakie zasady powinny być przestrzegane przez członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 Zna i potrafi scharakteryzować większość z 16 organów pomocniczych ONZ, dlatego orientuje się w takich pojęciach, jak: Międzynarodowa Organizacja Pracy, Organizacja NZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa, Światowa Organizacja Zdrowia,

Organizacja do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Międzynarodowy Fundusz Walutowy,

Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowa Agencja Handlu, Rada Powiernicza, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Sekretariat.

2. Metoda i forma pracy

Praca z tekstem oraz odwoływanie się do znanych przypadków z telewizji, prasy, radia. Lekcja powinna mieć charakter wykładu połączonego z dyskusją.

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik: Maleska J., Smutek Z., Surmacz B., Wiedza o społeczeństwie. Zakres rozszerzony. Część pierwsza, OPERON, Gdynia 2005.

4. Przebieg lekcji

 Pierwszym etapem jest omówienie przez nauczyciela organu pomocniczego o nazwie

Międzynarodowa Organizacja Pracy, organ ten został powołany w 1919 roku na podstawie układu wersalskiego, jego zadaniem jest dbanie o to, aby warunki pracy i życia pracujących polepszały się i były na odpowiednim poziomie.

 Drugim etapem jest omówienie przez nauczyciela organu pomocniczego o nazwie Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa; jest to organizacja, zajmująca się przede wszystkim polepszaniem warunków życiowych i bytowych mieszkańców wsi, dodatkowo zajmuje się także wprowadzeniem mechaniki na wsie, tak aby rolnictwo z dnia na dzień było łatwiejsze.

 Trzecim etapem jest omówienie przez nauczyciela Światowej Organizacji Zdrowia. Organizacja ta zajmuje się polepszaniem dostępu do szpitali i ośrodków zdrowia, jednocześnie dąży do

polepszenia stanu zdrowotnego ludzi wykorzystując do tego odpowiednie środki.

 Czwartym etapem jest omówienie przez nauczyciela Organizacji do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, organizacja ta ma za zadanie przybliżanie ludzi do nauki, polepszanie jakość jej rozwijania się, dodatkowo propaguje kulturę.

 Kolejnym etapem jest omówienie przez nauczyciela Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju; organizacja ta ma na celu pomoc finansową państwom należącym do Organizacji

(2)

Narodów Zjednoczonych w sprawach o charakterze gospodarczym i społecznym poprzez udzielanie pożyczek na konkretne cele.

 Szóstym etapem jest omówienie przez nauczyciela Światowej Organizacji Handlu; organizacja ta zajmuje się kontrolą polityki handlowej, jaka funkcjonuje w krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 Ostatnim etapem jest omówienie przez nauczyciela Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, będącego organem sądowym w ONZ. Organ te ma za zadanie rozstrzyganie sporów, jakie powstają pomiędzy państwami należącymi do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

5. Bibliografia

Podręcznik: Maleska J., Smutek Z., Surmacz B., Wiedza o społeczeństwie. Zakres rozszerzony. Część pierwsza, OPERON, Gdynia 2005.

6. Załączniki

Do scenariusza zostaje załączona prezentacja o tym samym tytule. Dzięki tej pomocy uczniowie powinni łatwiej przyswoić sobie dany temat i zapamiętać go.

 Praca domowa. Uczniowie mają odpowiedzieć pisemnie na pytanie: „Jakie znasz pomocnicze organy Organizacji Narodów Zjednoczonych?". Dodatkowo mają wybrać dwa z tych organów i opisać je dokładnie w zeszycie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na podstawie motywów do ustawy postępowania karnego z 1928 roku ekspertyza taka była dozwolona: „Rozumie się również, że świadectwa i opinie, wydawane przez

Szczególnie, jak to jest środek sezonu, jak jest dużo pszczół, to wtedy jest matkę trudno znaleźć, ale właśnie znakuje się matki, chociaż nieznakowaną też w sumie

Bardzo ważne jest, by wszyscy ludzie z wszystkich krajów na świecie przyłączyli się do realizacji tych... Kto się czym zajmuje

„Sieć jest dla młodych nie tylko narzędziem podtrzymywania kontaktów, ale również głównym źródłem informacji i wiadomości o świecie” (Pyżalski i in., 2019a, s. 16) mamy

Tolerancja, to uznanie prawa do odmienności, szacunku dla odmiennych wartości, wyglądu, sposobu przeżywania świata, tempa rozwoju osobistego i zawodowego.. Postawa tolerancyjna,

Nauczyciel pyta uczniów, czym jest charakterystyka. Uczniowie zastanawiają się, w jakich relacjach do opisu znajduje się charakterystyka. Co możemy charakteryzować, a co raczej

Nauczyciel prosi jednego z uczniów, aby przeczytał słowa Charlesa Baudelaire’a: „I teraz tłum mówi do siebie: ponieważ fotografia daje nam gwarancję dokładności,

Nauczyciel opowiada uczniom o przykładowych misjach i przedsięwzięciach podejmowanych przez ONZ i wyspecjalizowanych organizacji (np. Nauczyciel opowiada uczniom z jakimi