• Nie Znaleziono Wyników

Wspólna zabawa i kulturalne kibicowanie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wspólna zabawa i kulturalne kibicowanie"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Wspólna zabawa i kulturalne kibicowanie

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

5. Sport

5.3 Uczeń wyjaśnia zasady kulturalnego kibicowania

Adresat

: Uczniowie klasy IV

Czas zajęć

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 zna zasady kulturalnego kibicowania

 zna wybrane przepisy gry w piłkę nożną

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 właściwie zachowuje się podczas sportowej rywalizacji

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 rozumie konieczność przestrzegania zasad kulturalnego kibicowania

Metody nauczania

: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy nauczania: frontalna, indywidualna, grupowa Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna, boisko szkolne

Przybory i przyrządy

: Piłki nożne, słupki i znaczniki, rzutnik, komputer.

Zasoby multimedialne

(2)

1. prezentacja multimedialna: „Kulturalny kibic”.

2. quiz: „Zasady kulturalnego kibicowania”.

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

1. Czynności organizacyjno-porządkowe

 Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

 Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.

 Obejrzenie prezentacji multimedialnej.

Nauczyciel przeprowadza rozmowę z dziećmi nt.

kulturalnego kibicowania. Pyta dzieci, co ich zdaniem oznacza słowo kibic i jak się przejawia właściwe, kulturalne kibicowanie?

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Piłkarski berek”

Wszystkie osoby biorące udział w zabawie biegają w obrębie boiska prowadząc piłkę blisko stopy.

Zadaniem berka jest klepnięcie któregoś

z uczestników. „Zberowany” wykonuje 5 przysiadów i sam staje się berkiem.

Zabawa – „Naśladuj mistrza”

Nauczyciel demonstruje podstawowe sposoby poruszania się po boisku stojąc tyłem do ćwiczących:

 Nauczyciel porusza się do przodu – grupa porusza się do przodu,

 nauczyciel porusza się do tyłu – grupa porusza się do tyłu,

 nauczyciel porusza się w prawo – grupa porusza się w prawo,

 nauczyciel porusza się w lewo – grupa porusza się w lewo,

Ustawienie w szeregu.

Dzieci w dowolnym siadzie.

Zastosowanie zasobów multimedialnych.

Nauczyciel rozdaje uczniom po jednej piłce nożnej, typuje berka.

Dla utrudnienia zabawy nauczyciel może wytypować

dodatkowych berków lub zalecić zabawę pogoni w parach.

Ustawienie w rozsypce.

Nauczyciel bierze czynny udział

w zabawie, jako osoba prowadząca, a dzieci go naśladują.

(3)

 w truchcie, krążenia ramion oburącz w przód,

 w truchcie do tyłu, krążenia ramion oburącz w tył,

 „przekładanka piłkarska” w prawą stronę

z jednoczesnym zginaniem i prostowaniem ramion przed sobą na wysokości klatki piersiowej,

 „przekładanka piłkarska” w lewą stronę

z jednoczesnym zginaniem i prostowaniem ramion nad głową,

 w truchcie do przodu, naprzemienne krążenia ramion w przód,

 w truchcie do tyłu, naprzemienne krążenia ramion w tył,

 skipu „A” do przodu,

 skipu „C” do tyłu,

 krok „odstawno – dostawny” w prawą stronę ze wznosem ramion oburącz przed siebie,

 krok „odsatwno – dostawny” w lewą stronę ze wznosem ramion oburącz w bok.

 „pajacyki klasyczne”,

 marsz do przodu, co 3 krok siad prosty i klaśnięcie w dłonie, następnie powrót do pozycji wyjściowej bez pomocy rąk,

 marsz do tyłu, co 3 krok podpór przodem i wykonanie 1 „pompki”,

 stojąc w lekkim rozkroku z rękoma uniesionymi w górę, skłony tułowia w przód z pogłębieniem

„na 3”,

 stojąc w rozkroku z rękoma uniesionymi w górę, skłony tułowia do lewej i prawej nogi.

Część główna 25 – 30 minut

Wyścigi rzędów

 Wyścig 1

Zadaniem dzieci jest bieg z piłką trzymaną oburącz do linii mety, okrążenie słupka, powrót na koniec swojego rzędu i przyjęcie pozycji siadu skrzyżnego.

 Wyścig 2

Zadanie polega na pokonaniu trasy skokami na prawej nodze z piłką trzymaną oburącz, okrążeniu słupka i powrocie skokami na lewej nodze. W tym wypadku zmiana zawodników następuje po przekazaniu piłki

Nauczyciel dzieli uczniów na 3 rzędy przez odliczanie.

Wyścigi odbywają się na odcinku od

wyznaczonej linii startu do linii mety, o łącznej długości 12 m.

(4)

z rąk do rąk.

 Wyścig 3

Zadanie polega na jak najszybszym przemieszczaniu się slalomem pomiędzy 6 słupkami z trzymaną oburącz piłką. Uczestnicy na półmetku wykonują 5 przysiadów i wracają slalomem.

 Wyścig 4

Zadanie polega na pokonaniu trasy wyścigu skokami obunóż slalomem miedzy słupkami z piłką

umieszczoną pomiędzy kostkami. Jeśli piłka wypadnie, zawodnik wykonuje 3 pajacyki i ponownie umieszcza ją między nogami.

 Wyścig 5

Dzieci trzymają się podczas wyścigu za dłonie, rękoma od wewnętrznej strony. Zadaniem dzieci jest

przebiegnięcie do słupka, okrążenie go i powrót na swoje miejsce. Jeśli podczas wyścigu przewrócą słupek, musza go postawić na swoje miejsce i wykonać 2 przysiady.

 Wyścig 6

Uczniowie trzymając się za wewnętrzne ręce, wykonują skoki w przód na wewnętrznych nogach z jednoczesnym krążeniem zewnętrznych rąk do przodu. Po ominięciu słupka wracają biegiem nadal trzymając się za ręce

Gra szkolna

Mecz piłki nożnej odbywa się ze zmianami

zawodników co 2 min. Nauczyciel zachęca uczniów, aby w trakcie oczekiwania na zmianę na boisku zaangażowali się w aktywny doping pozytywny (zachęcające okrzyki, rymowane hasła, oklaski, poskoki).

Nauczyciel nie dopuszcza wulgaryzmów i obraźliwych komentarzy.

Wyścigi rzędów mają charakter rywalizacji, za którą nauczyciel

przyznaje, w celu mobilizacji, następującą ilość punktów:

1 miejsce – 3 pkt., 2 miejsce – 2 pkt.

i 3 miejsce – 1 pkt.

Każda konkurencja jest rozgrywana

dwukrotnie.

Uczniowie w rzędach tworzą pary.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły.

W zależności od liczby osób oczekujących na swoją kolej nauczyciel zarządza zmianę po 2, 3 lub 4 osoby, aby każdy uczeń zdążył zagrać.

(5)

Część końcowa 10 minut

1. Ćwiczenia relaksacyjno- kompensacyjne

W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

 W siadzie skrzyżnym, trzymając ręce na kolanach wdech z jednoczesnym wznosem barków w górę i wydech z jednoczesnym opuszczeniem barków i ściągnięciem łopatek,

 w siadzie prostym podpartym, podczas wdechu wypchniecie miednicy do przodu, a następnie spokojny wydech i powrót do pozycji wyjściowej,

 w leżeniu tyłem przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej i wykonanie tzw. „kołyski”,

 w leżeniu przodem naprzemienne wznosy lewej ręki i prawej nogi oraz prawej ręki

i lewej nogi.

2. Podsumowanie lekcji

 Zbiórka, omówienie lekcji.

 Wymiana, spostrzeżeń nt. dopingu.

 Nauczyciel zachęca do bycia kulturalnym kibicem i zawodnikiem. Podkreśla, że kibic jest utożsamiany z drużyną i dlatego jego zachowanie jest ważne dla jej wizerunku.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciele dzięki dostosowaniu realizowanego programu nauczania do potrzeb, możliwości i ocze- kiwań uczniów mogą zwiększyć atrakcyjność zajęć i zachęcić uczniów do

Additional reason to increase social participation in spatialing is European Parliament Directive; „INSPIRE”, which obligate Local Commune Government to use in their structure

znaczącym importerem ryb na świecie (około 50% ryb sprzedawanych na wspólnym rynku pochodzi z impor- tu). Większość umów z państwami trzecimi oprócz kwe- stii dostępu do

characteristic equations along given characteristic directions as to which variables could admit discontinuous derivatives across these curves. It is proposed to

Właściwszym okre- śleniem oddającym istotę obecnego funk- cjonowania kopalni po utworzeniu kopalń zespolonych wydaje się nazwa „jednorucho- wa” z tego względu,

Tak- że przedstawiciele branży wskazują, że rynek mocy może skutecznie doprowadzić do zapewnienia średnio i długoterminowej stabilności dostaw

dający, iż wykorzystanie ESCs jest zabijaniem człowieka, należałoby przyjąć, że podobnie jest w przypadku iPS. Jeżeli bowiem tym, co decyduje o człowie ­ czeństwie,

Z przeprowadzonych badań wynika wniosek o niepełnej indeksacji analizowanych nom inal­ nych kursów walutowych względem jednostkowych kosztów pracy oraz realnej