SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Urbanizacja w Chinach.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
10.3. uczeń analizuje wykresy i dane liczbowe dotyczące rozwoju ludnościowego i urbanizacji w Chinach;
wyjaśnia, na podstawie map tematycznych, zróżnicowanie rozmieszczenia ludności na obszarze Chin; podaje kierunki rozwoju gospodarczego Chin; wskazuje zmiany znaczenia Chin w gospodarce światowej.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
określa położenie geograficzne Chin,
charakteryzuje ludność Chin,
charakteryzuje najstarszą chińską cywilizację,
charakteryzuje nierównomierne rozmieszczenie ludności na obszarze Chin,
omawia urbanizację: wskaźnik urbanizacji i największe miasta,
wskazuje kierunki rozwoju gospodarczego,
omawia wpływ gospodarki Chin na gospodarkę światową.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi analizować wykresy i dane liczbowe dotyczące rozwoju ludnościowego i urbanizacji w Chinach,
potrafi omówić i wyjaśnić zróżnicowanie rozmieszczenia ludności w Chinach,
potrafi podać kierunki rozwoju gospodarczego Chin,
potrafi scharakteryzować rosnące znaczenie Chin w gospodarce światowej,
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyc zne
Metody
nauczania Formy pracy
Etap wstępn y
geografia, język polski, wiedza o społeczeńst wie,
informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Na podstawie atlasu uczniowie charakteryzują położenie i warunki przyrodnicze dla rozwoju gospodarczego Chin.
mapa, atlas
burza mózgów, pogadanka
zbiorowa ,
jednolita
Etap realiza cji
geografia, język polski, wiedza o społeczeńst
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
Nauczyciel przedstawia galerię zdjęć zawierającą fotografie środowiska naturalnego, metropolii, oraz obiektów przemysłowych w Chinach (zasób nr 2).
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Dwie grupy opracowują
mapa, atlas, galeria zdjęć
burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie
zbiorowa ,
jednolita ,
2
wie,
informatyka matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie
mapę mentalną przedstawiającą wpływ środowiska przyrodniczego na rozmieszczenie ludności (2 grupy) Chin Zachodnich i (2 grupy) Wschodnich. Każda z grup ma uwzględnić w swojej pracy wpływ: ukształtowania terenu, wysokości n.p.m., klimatu, gleb, rzek i surowców mineralnych na rozmieszczenie ludności.
Chętni uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy. Uczniowie określają przyczyny różnic w rozmieszczeniu ludności Chin.
Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat sytuacji demograficznej Chin.
Uczniowie konstruują piramidę wieku dla Chin. Analizują wykonane zadnie i formułują wnioski wynikające z analizy.
Dyskusja dotycząca przyczyn i skutków zmiany piramidy wieku Chin.
(zasób nr
2) grupowa
geografia, język polski, wiedza o społeczeńst wie,
informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne podstawowe kompetencje informatyczne, kompetencje społeczne i obywatelskie
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie wykresów obrazujących zmiany liczby ludności 5 najludniejszych miast Chin. Uczniowie przedstawiają wyniki pracy i formułują wnioski dotyczące przyczyn zmian.
Na podstawie galerii fotografii oraz wykonanych zadań uczniowie charakteryzują gospodarkę Chin.
mapa, atlas, galeria zdjęć (zasób nr 2)
burza mózgów, pogadanka, ćwiczenie
zbiorowa ,
jednolita
Etap podsu mowuj ący
geografia, wiedza o społeczeńst wie,
informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Nauczyciel wraz z uczniami wykonuje ćwiczenie w arkuszu kalkulacyjnym (zasób nr 1). Następnie omawia zadanie domowe o następującej treści: Uzasadnij stwierdzenie, że Chiny to kraj wielkich przemian.
arkusz kalkulacyj ny (zasób nr 1)
dyskusja,
pogadanka, zbiorowa ,
jednolita
3
4