SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Japonia.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
10.4. uczeń: wykazuje znaczenie czynników społeczno-kulturowych w tworzeniu nowoczesnej gospodarki Japonii na tle niekorzystnych cech środowiska przyrodniczego.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
omawia położenie geograficzne Japonii,
określa ukształtowanie powierzchni Japonii,
charakteryzuje trzęsienia ziemi i wulkany występujące w Japonii,
omawia tsunami ze szczególnym uwzględnieniem kataklizmu z 11.03.2011 r.,
omawia warunki klimatyczne: monsuny i tajfuny,
charakteryzuje przemysł wysokich technologii: elektroniczny, optyczny, farmaceutyczny, maszynowy, samochodowy, chemiczny,
wymienia czynniki społeczno-kulturowe mające wpływ na nowoczesną gospodarkę: pracowitość, zaangażowanie, doskonała organizacja pracy, duże nakłady na badania naukowe, duże nakłady na oświatę, rozwój nowoczesnej technologii.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi scharakteryzować niekorzystne cechy środowiska przyrodniczego w Japonii,
potrafi scharakteryzować nowoczesną gospodarkę Japonii,
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji, 1
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyc zne
Metody nauczan
ia
Formy pracy Etap wstępny Geografia,
język polski, wiedza o społeczeństwi e,
informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
naukowo-techniczne, umiejętność uczenia się,
kompetencje
Uczniowie określają położenie Japonii.
Następnie charakteryzują warunki przyrodnicze Japonii.
Nauczyciel zadaje pytanie: Wyjaśnij, dlaczego obszar Japonii nawiedzają trzęsienia ziemi i wybuchy
wulkanów?
Praca z mapą geologia - tektonika.
mapa, atlas, prezentacj a
multimedia lna
burza mózgów, pogadank a
zbiorowa ,
jednolita
Etap realizacji Geografia, język polski, wiedza o społeczeństwi e,
informatyka
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje
matematyczne i podstawowe kompetencje
naukowo-techniczne, kompetencje
informatyczne, umiejętność uczenia się,
kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość
Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną, a następnie dzieli klasę
na grupy. Każda grupa ma inne zadanie:
Grupa I: Działania podejmowane przez ludzi, które umożliwiają życie w trudnych warunkach oraz minimalizują skutki kataklizmów.
Grupa II: Przyczyny koncentracji ośrodków przemysłowych na wybrzeżu Japonii.
Grupa III: Cechy środowiska geograficznego Japonii, które ułatwiają lub utrudniają rozwój gospodarczy.
Grupa IV: Działania podejmowane przez Japonię w celu przystosowania gospodarki do warunków środowiskowych.
Następnie grupy kolejno wymieniają się informacjami.
mapa, atlas, prezentacj a
multimedia lna (zasób nr 1)
burza mózgów, pogadank a,
metoda puzzli
zbiorowa ,
jednolita ,
grupowa
Etap
podsumowując
geografia, wiedza o
porozumiewanie się w języku ojczystym,
Podsumowanie stanowi dyskusja:
Jakie czynniki decydują o rozwoju gospodarczym
ćwiczenie interaktyw
dyskusja, pogadank
zbiorowa ,
2
y społeczeństwi e,
informatyka
umiejętność uczenia
się Japonii?
Uczniowie na koniec wykonują ćwiczenie, w którym określają czynniki rozwoju nowoczesnej gospodarki Japonii (zasób nr 2).
ne (zasób
nr 2) a jednolita
3