SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Rodzaje skał.
Wymagania szczegółowe Podstawy programowej (numer):
4.3.
Wymagania szczegółowe Podstawy programowej (treść):
4.3. Uczeń rozpoznaje główne rodzaje skał występujących we własnym regionie i w Polsce; wskazuje na mapie najważniejsze obszary ich występowania; podaje przykłady wykorzystania skał w różnych dziedzinach życia człowieka;
Uczeń:
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, czym jest geologia,
wie, czym różnią się od siebie główne rodzaje skał występujących we własnym regionie i w Polsce,
wie, jakie są najważniejsze obszary występowania skał w Polsce,
1
wie, w jaki sposób powstają skały,
wie, w jaki sposób można wykorzystać skały w różnych dziedzinach życia człowieka.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi rozpoznać główne rodzaje skał występujących we własnym regionie i w Polsce,
potrafi wymienić i wskazać na mapie najważniejsze obszary występowania skał w Polsce,
potrafi wymienić zastosowania skał w różnych dziedzinach życia człowieka,
potrafi samodzielnie zdobywać informacje z różnych źródeł (materiały przygotowane przez nauczyciela),
Etapy
lekcji Naucza ne przedm ioty
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczn e
Metody
nauczania Formy pracy
Faza przygoto wawcza
geogra
fia porozumiewan ie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczn e i
podstawowe
Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają rodzaje skał. Wysłuchuje odpowiedzi i je komentuje. Następnie zadaje pytanie, w jaki sposób można wykorzystywać skały w różnych dziedzinach życia człowieka.
Gdy uczniowie podają przykłady prosi o wymienienie cech skały, która jest
Pogadanka Praca w grupach ćwiczenia
Indywidualn a i zbiorowa, praca w grupach
2
kompetencje naukowo- techniczne kompetencje informatyczne , umiejętność uczenia się,
szczególnie istotna przy danym zastosowaniu.
Faza realizac yjna
geogra
fia porozumiewan ie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczn e i
podstawowe kompetencje naukowo- techniczne kompetencje informatyczne ,
umiejętność uczenia się,
Nauczyciel przypomina jakie procesy geologiczne prowadzą do kształtowania powierzchi skorupy ziemskiej i
powstawania skał.
Nauczyciel prezentuje galerię zdjęć (zasób nr 1), przedstawiającą zestaw skał. Omawia występowanie i
zastosowanie każdej z nich. W
przypadku, gdy dana skała występuje w Polsce, pokazuje obszary jej
najczęstszego występowania.
Nauczyciel pokazuje uczniom okazy skał występujących w Polsce. Skały te
powinny wcześniej zostać omówione podczas prezentacji. Nauczyciel prosi po kolei uczniów, by zidentyfikowali rodzaj skały, określili jej zastosowanie oraz
Praca z różnymi środkami informacji, galeria zdjęć (zasób nr 1),okazy
minerałów i skał
występując ych w Polsce
Pogadanka Praca w grupach ćwiczenia
Praca w grupach Indywidualn a i
zbiorowa, Praca w grupach metodą aktywizując ą uczniów, Uczenie przez działanie, Uczenie metodą badawczą przez
3
wskazali na mapie obszar jej
najczęstszego występowania. W razie potrzeby nauczyciel pomaga i uzupełnia odpowiedzi uczniów.
eksperymen t ( uczeń samodzielni e wyciąga końcowe wnioski).
Faza podsum owująca
geogra
fia porozumiewan ie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczn e i
podstawowe kompetencje naukowo- techniczne kompetencje informatyczne ,
umiejętność uczenia się,
W ramach podsumowania nauczyciel uruchamia ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2) i wspólnie z uczniami odpowiada na pytania.
ćwiczenie interaktywn e (zasób nr 2)
Pogadanka Praca w grupach ćwiczenia
Praca w grupach Indywidualn a i
zbiorowa,
4