SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Zmiany w okręgach przemysłowych.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
9.6.: uczeń przedstawia, na podstawie wskazanych źródeł informacji geograficznej, główne kierunki i przyczyny zmian w strukturze przemysłu wybranego regionu (lub okręgu) przemysłowego w Europie Zachodniej.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
rozumie, czym jest okręg przemysłowy,
rozumie znaczenie przemysłu w tworzeniu dóbr materialnych,
jest świadom zmian zachodzących w strukturze przemysłu w państwach rozwiniętych,
zna czynniki wpływające na zmianę struktury przemysłu
zna społeczne skutki zmian w przemyśle,
zna ekonomiczne skutki zmian przemysłu,
rozumie różnicę między obecną i dawną strukturą przemysłu w Europie Zachodniej.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wymienić i scharakteryzować najważniejsze okręgi przemysłowe Europy Zachodniej,
potrafi wymienić skutki społeczne i ekonomiczne koncentracji przemysłu na niewielkim obszarze,
potrafi ocenić wpływ przemysłu na środowisko naturalne,
potrafi omówić zmiany zachodzące w strukturze przemysłu w państwach rozwiniętych,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
współpracuje w grupie,
samodzielnie zdobywać informacje z różnych źródeł (materiały przygotowane przez nauczyciela).
Etapy
lekcji Przedmiot
nauczania Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktycz ne
Metody
nauczania Formy pracy Etap
wstępny
Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewan ie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się
Nauczyciel prosi uczniów o zdefiniowanie pojęcia przemysłu. Tłumaczy, czym jest okręg przemysłowy. Następnie pyta uczniów, jaki jest najbardziej znany okręg przemysłowy w Polsce (Górnośląski Okręg Przemysłowy, GOP) oraz na jakiej bazie ten okręg powstał (węgiel kamienny, rudy cynku i ołowiu). Rozwiesza mapę Europy i wskazuje obszar GOP. Nauczyciel dzieli uczniów prosi o krótkie scharakteryzowanie skutków koncentracji przemysłu na obszarze GOP.
atlasy, mapy
pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia
indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach
2
Komentuje i uzupełnia odpowiedzi uczniów.
Etap realizacji
Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewan ie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne ,
umiejętność uczenia się
Nauczyciel wymienia najważniejsze kierunki struktury przemysłu oraz rodzaje okręgów przemysłowych (wydobywcze, technopolia, maszynowego, motoryzacyjnego, lotniczego itp.).
Wykorzystuje do tego prezentację multimedialną (zasób nr 1).
Nauczyciel opowiada o trzech okręgach przemysłowych Europy Zachodniej: Okręgu Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech, Okręgu Północnym we Francji oraz Okręgu Yorkshire w Anglii. Pokazuje wymienione okręgi na mapie.
Następnie dzieli uczniów na trzy grupy. Grupa pierwsza ma za zadanie wyszukać i opracować informacje na temat Okręgu Nadrenii Północnej- Westfalii, grupa druga - Okręgu Północnym we Francji, a trzecia - Okręgu Yorkshire w Anglii. Na podstawie materiałów dostarczonych przez nauczyciela bądź Internetu grupy wyszukują informacji na temat:
główne kierunki w strukturze przemysłu,
główne miasta okręgu,
liczba ludności,
wpływ przemysłu na zamożność regionu,
wpływ przemysłu na środowisko naturalne.
Nauczyciel prosi, by uczniowie porównali dane na temat okręgu z danymi całego kraju.
Nauczyciel omawia proces restrukturyzacji okręgów przemysłowych w Europie Zachodniej.
Podkreśla rolę postępu technologicznego,
pojawienie się przemysłu high-tech, rozwój sektora
podręcznik, atlasy, mapy, wykresy, słowniki, plansze, zdjęcia, prezentacja multimedial na (zasób nr 1)
pogadanka, wykład, praca w grupach, ćwiczenia
praca w grupach indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach metodą aktywizują cą
uczniów
3
usług. Prosi uczniów, by podali pozytywne i negatywne skutki tych przemian. Komentuje i uzupełnia odpowiedzi uczniów.
Etap podsum owujący
Geografia, wiedza o społeczeńst wie
porozumiewan ie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczn e,
kompetencje informatyczne ,
umiejętność uczenia się
Nauczyciel ocenia pracę uczniów. i zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości - sprawdza stopień opanowania zagadnienia.
Nauczyciel sprawdza umiejętność pokazania okręgów na mapie. Wspólnie z uczniami, w ramach podsumowania, wykonuje zadanie w arkuszu kalkulacyjnym (zasób nr 2). Zadaje zadanie domowe o następującej treści: Scharakteryzuj wybrany okręg przemysłowego Europy Zachodniej.
atlasy, mapa, arkusz kalkulacyjn y (zasób nr 2)
pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia
praca w grupach indywidua lna i zbiorowa
4