SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Zmiany zachodzące na rynku pracy.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
I.2.9.: uczeń wyjaśnia, na czym polegają zmiany zachodzące na rynku pracy w skali globalnej i regionalnej,
wynikające z rozwoju nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
podaje przykłady zawodów przyszłości,
podaje przykłady nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych,
wskazuje wpływ rozwoju nowoczesnych technologii na zmiany na rynku pracy,
prognozuje zmiany na rynku pracy w wybranych państwach świata,
porównuje strukturę zatrudnienia w państwach według rozwoju poziomu gospodarczego,
wyjaśnia pojęcia: struktura zatrudnienia, bezrobocie, rynek pracy, drenaż mózgów,
przedstawia skutki bezrobocia,
opisuje zmiany w strukturze zatrudnienia w Polsce i na świecie,
wskazuje sposoby zapobiegania bezrobociu w Polsce.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wymienić zawody przyszłości,
potrafi wymienić przyczyny bezrobocia,
potrafi omówić zmiany rynku pracy spowodowanych rozwojem nowoczesnych technologii informacyjno- komunikacyjnych,
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji
Przedmiot nauczania
Kompetencje kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne
Metody nauczania
Formy pracy
Etap wstępny
Geografia, Porozumiewanie Nauczyciel zadaje pytanie:
Jakie znacie rodzaje działalności
Tablica Burza mózgów, pogadanka,
Zbiorowa,
Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka
się w języku ojczystym, kompetencje
umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
inicjatywność i przedsiębiorczość
gospodarczej?
Zapisuje kilkanaście propozycji uczniów na tablicy.
Następnie uczniowie grupują je w ogólnych kategoriach:
rolnictwo,
przemysł,
usługi.
jednolita
Etap realizacji
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne,
kompetencje
W dalszej części lekcji uczniowie wykonują wykres obrazujący zmiany w strukturze zatrudnienia ludności świata.
Analizują wykres i przedstawiają wnioski wynikające z porównań.
Nauczyciel zadaje pytanie:
Jaka jest przyczyna zmian?
O czym to świadczy?
mapa , atlas Ćwiczeniowa Zbiorowa, jednolita
informatyczne,
umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie,
inicjatywność i przedsiębiorczość
Uczniowie konstruują wykres słupkowy obrazujący strukturę zatrudnienia wybranych krajów świata. Na podstawie wykresu i Rocznika Statystycznego grupują państwa według poziomu rozwoju gospodarczego.
Na podstawie dokonanych analiz
przedstawiają wnioski dotyczące zależności między strukturą zatrudnienia a poziomem rozwoju gospodarczego
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne,
kompetencje informatyczne,
umiejętność uczenia się,
Nauczyciel pyta uczniów o zawody przyszłości.
Podział klasy na trzy grupy. Każda z grup przedstawia wady i zalety nowych form zatrudnienie: telepraca, outsourcing, leasing pracowniczy.
Chętni uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy.
Następnie nauczyciel wprowadza uczniów w problem bezrobocia. Na podstawie mapy obrazującej poziom bezrobocia na świecie uczniowie formułują wnioski.
mapa , atlas Problemowa, dyskusja, pogadanka
Zbiorowa, Jednolita, grupowa
kompetencje społeczne i obywatelskie,
inicjatywność i przedsiębiorczość
Następnie podają przyczyny i skutki bezrobocia.
Wspólnie z nauczycielem uczniowie
wykonują ćwiczenie interaktywne (zasób nr 1).
Etap podsumo wania
Geografia, Język polski, Wiedza o Społeczeństwie, Informatyka
Porozumiewanie się w języku ojczystym,
kompetencje społeczne i obywatelskie,
W podsumowaniu uczniowie przedstawiają i uzasadniają propozycje zawodów przyszłości w Polsce. Wspólnie z nauczycielem wykonują zadanie w arkuszu kalkulacyjnym (zasób nr 2).
arkusz kalkulacyjny (zasób nr 2)
Dyskusja, ćwiczeniowa
Zbiorowa, jednolita