• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Ja w lustrze, czyli samoocenaTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Ja w lustrze, czyli samoocenaTreści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacji, język polski

Temat: Ja w lustrze, czyli samoocena

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych – rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie – język polski (I.1.1),

2) Ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy z nimi związane, np. patriotyzm-nacjonalizm, tolerancja-nietolerancja, piękno-brzydota, a także rozpoznaje ich obecność w życiu oraz w literaturze i innych sztukach – język polski (II.4.1),

3) Dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych, etycznych, kulturowych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość – język polski (II.4.3).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Wie, jaką wartość ma samoocena i jak ważne jest dla niego poczucie własnej wartości,

● Dyskutuje na temat znaczenia samooceny dla poczucia wartości,

● Uświadamia sobie własne wady i zalety,

● Potrafi ocenić siebie oraz swoją rolę w grupie, zyskuje samoświadomość,

● Umie zadbać o swój rozwój indywidualny i społeczny.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Współpracuje w parze i w grupie,

● Potrafi dyskutować na podany temat,

● Dostrzega i poddaje refleksji uniwersalne wartości,

● Rozpoznaje swoje silne i słabe strony,

● Ocenia siebie i ludzi, opierając się na rozpoznanych kompetencjach, a nie pod wpływem emocji.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: film Jakie masz mniemanie o sobie?, karty pracy (Role społeczne oraz Cechy pozytywne),

● Czyste kartki,

● Podręczne przedmioty do budowania wieży, np. podręczniki, zeszyty, piórniki, ołówki i inne przybory szkolne,

● Komputer z głośnikami/tablica interaktywna.

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita,

● W parach jednolita,

1

(2)

● Grupowa jednolita i zróżnicowana,

● Zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita się z uczniami, zapoznaje z tematem i celami zajęć, a następnie rozdaje im po dwie kartki z prośbą o zapisanie: „Jaki/jaka jestem? (moje umiejętności, wady i zalety, mocne i słabe strony)”. Na drugiej kartce młodzież zapisuje ocenę swojego kolegi/swojej koleżanki z ławki.

Prowadzący zajęcia wyjaśnia, że zadanie ma charakter opisowy – czyli uczniowie (zarówno w stosunku do siebie, jak i do drugiej osoby) korzystają z języka opisującego, a nie ze zwrotów oceniających, które potrafią silnie oddziaływać emocjonalnie, ale nie zawsze wiadomo, czego dotyczą, zwłaszcza przy wymienianiu jedynie cech bez szerszego kontekstu (zamiast „leniwy” należy napisać – „prawie nigdy nie odrabia zadań”, zamiast „nieśmiały” –

„rzadko z nami rozmawia”). Takie ukierunkowanie zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się konfliktów, a także wdraża uczniów w rzeczowe opisywanie osób, a nie wydawanie pochopnych, agresywnych opinii, szczególnie w odniesieniu do sytuacji, których nie rozumieją.

2. Po wykonaniu zadania młodzież porównuje swoje zapisy i rozmawia o nich w sposób taktowny oraz życzliwy. Wskazuje na podobieństwa i rozbieżności w ocenie.

3. Nauczyciel prosi uczniów, aby obejrzeli materiał filmowy Jakie masz mniemanie o sobie?, dotyczący samooceny (wyświetlony na tablicy interaktywnej lub komputerach).

Uczniom z problemami słuchowymi można włączyć napisy.

Po projekcji prowadzący prowokuje rozmowę sprawdzającą, czy uczniowie zrozumieli zawarte w materiale treści. Pyta:

● Co to jest samoocena?

● Czy przedstawieni w filmie chłopcy dokonali dobrej samooceny? Jeśli nie, wyjaśnijcie dlaczego.

● Czy odpowiadając na pytanie: „Jaki/jaka jestem?”, byliście szczerzy wobec siebie?

A może zawyżyliście lub zaniżyliście swoją samoocenę?

Młodzież przedstawia swoje przemyślenia na ten temat. Prowadzący zwraca szczególną uwagę na zagadnienia zawyżonej i zaniżonej samooceny oraz na to, jak ona wpływa na zachowania ludzi i podejmowane przez nich decyzje.

4. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy, wybiera liderów i powierza im rolę łączników z prowadzącym zajęcia. Liderzy – osoby mające uzdolnienia przywódcze (organizatorzy) – otrzymują zadanie dla zespołów: „Zbudujcie wieżę, która zmieści się na jednej ławce, a wykonana zostanie z podręcznych przedmiotów (nie może zawalić się w ciągu 3 minut)”.

5. Uczniowie pracują w grupach, a lider uzgadnia pomysły z pozostałymi członkami.

Nauczyciel obserwuje pracę i współpracę poszczególnych zespołów.

Na znak prowadzącego grupy kończą budowę wieży. Nauczyciel wraz z uczniami ocenia najlepsze, najciekawsze, najbardziej pomysłowe konstrukcje.

6. Kolejne zadanie polega na określeniu przez każdą grupę, jakie role społeczne w zespole odgrywają poszczególni jego członkowie. Do tego celu wykorzystane zostaną karty pracy:

Role społeczne (trzy wersje) i Cechy pozytywne. Następnie prezentowane są wyniki oceny.

2

(3)

7. Po wykonaniu zadań grupowych uczniowie powracają do zapisu z pierwszego ćwiczenia i uzupełniają swoją samoocenę o wiedzę zdobytą na podstawie własnej oceny swojej roli w zespole. Wymieniają się uwagami, wyrażają zadowolenie lub jego brak.

8. Nauczyciel podsumowuje pracę wszystkich grup dotyczącą współdziałania w powstawaniu wieży, a także wspólnego precyzowania ról społecznych oraz cech pozytywnych na kartach pracy, komentując rzeczowo i życzliwie zaangażowanie poszczególnych jej członków. Prosi uczniów o wypowiedzi, czego dowiedzieli się o sobie na dzisiejszych zajęciach.

Uwagi:

Scenariusz można realizować m.in. na lekcji wychowawczej (szczególnie w klasie trzeciej), na języku polskim w ramach tematu „Jak pisać o sobie (autocharakterystyka)” – jako lekcja wstępna – oraz na zajęciach artystycznych.

Czas realizacji scenariusza: 45 minut.

Jako pracę domową nauczyciel może zadać uczniom przedstawienie siebie w dowolnej – zgodnej z ich zdolnościami – formie: literackiej, plastycznej, prezentacji multimedialnej.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Przykłady: tracić czas, czas to pieniądz, gonić czas, czas leczy rany, czas ucieka, czas jest złym powiernikiem, czas to dobry nauczyciel, tylko czas nie chodzi spać, czas leczy

Wykłady (WY) Seminaria (SE) Ćwiczenia audytoryjne (CA) Ćwiczenia kierunkowe - niekliniczne (CN) Ćwiczenia kliniczne (CK) Ćwiczenia laboratoryjne (CL) Ćwiczenia w

GDZIE CO JEST – CZYLI O CZYTANIU ZE ZROZUMIENIEM, CZ. Połącz w pary rysunki i ich opisy. Opisz w podobny sposób ten rysunek... GDZIE CO JEST – CZYLI O CZYTANIU ZE

RGZLQRJURQLQLHOHİ\RERNMDEâND.. GDZIE CO JEST – CZYLI O CZYTANIU ZE ZROZUMIENIEM, CZ. Przyjrzyj się uważnie, jak na tej półce ułożone są owoce. a) Przeczytaj te cztery

A kiedy nadchodzi mroźna i śnieżna zima bociany znów wędrują tam, gdzie będzie im dobrze, czyli do ciepłych krajów?. O jakiej porze roku bociany wracają

1) posługuje się pojęciem pracy mechanicznej wraz z jej jednostką; stosuje do obliczeń związek pracy z siłą i drogą, na jakiej została wykonana;. 2) posługuje się pojęciem

1) posługuje się pojęciem pracy mechanicznej wraz z jej jednostką; stosuje do obliczeń związek pracy z siłą i drogą, na jakiej została wykonana;. 2) posługuje się pojęciem

Poćwicz słownictwo związane z filmem oraz jednocześnie słuchanie ze zrozumieniem,.. wykonując ćwiczenia umieszczone pod