Próba wytrzymałości, siły i gibkości
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
1. Diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego. Uczeń:
1.1 wykonuje wybrany przez siebie zestaw prób do oceny wytrzymałości, siły i gibkości
Adresat
: Uczniowie klasy IIICzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna próby badające siłę, wytrzymałość i gibkość
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
prawidłowo wykonuje próby sprawnościowe
interpretuje własne wyniki
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność diagnozowania własnej sprawności fizycznej
Metody nauczania
: zadaniowa ścisłaFormy i miejsce zajęć
Formy nauczania: grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna, boisko z bieżnią okrężną
Przybory i przyrządy
: Stopery, karimaty, ławki gimnastyczne, taśma miernicza, podziałka.Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Co to jest diagnoza sprawności fizycznej”.
2. zestaw ilustracji: „Przykładowe próby do diagnozowania sprawności fizycznej”.
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno
– metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjno-porządkowe
Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem lekcji.
Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Łowcy szarf”
Nauczyciel rozdaje szarfy, które uczniowie wkładają z tyłu spodenek (1/6 ich długości). Wyznaczane są granice pola do zabawy, najlepiej w obrębie linii jakiegoś pola do gry (np.: siatkówki czy koszykówki).Następnie uczniowie ustawiają się w wielkim kręgu przodem do siebie. Po sygnale uczniowie starają się zabrać szarfy współćwiczącym.
Ćwiczenia indywidualne
W marszu, krążenia ramion oburącz w przód i w tył (po 10x),
w marszu, wykonywanie kroku wydłużonego
z jednoczesnym, obszernym wymachem rąk w przód i w tył (10x),
w marszu co 3 krok skłon i dotkniecie dłońmi czubka stopy nogi będącej w wykroku (łącznie 10x),
w marszu, wykonywanie kroku skrzyżnego z przenoszeniem rąk w bok (6x),
w marszu co 3 krok klęk jednonóż ze skrętem tułowia w bok, w kierunku nogi wykrocznej (6x),
naprzemianstronne podskoki zsynchronizowane z naprzemianstronnym wymachem ramion (łącznie 8x),
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie
w dowolnym siadzie.
Prezentacja multimedialna Uczniowie w rozsypce.
„przeplatanka piłkarska” w prawo i w lewo (20 sek.),
w truchcie co 3 krok przysiad i wyskok w górę w formie siatkarskiego „bloku” (10 sek.),
w truchcie, na sygnał gwizdka zatrzymanie – podpór przodem, „pompka”, a następnie wyrzut nóg w tył i powrót do truchtu (5x),
skip „A”: ręce wyciągnięte przed siebie trzymają piłkę, której dotykają kolana (20 sek.),
skip „C”: dotykanie piętami piłki trzymanej za sobą na wysokości bioder (20 sek.).
Ćwiczenia w parach
Jeden uczeń stoi w rozkroku, drugi leży tyłem z głową skierowaną do partnera i trzyma go za nogi.
Wykonuje wznosy nóg do kąta 90 stopni. Przy opuszczaniu nóg pięty nie dotykają podłoża (każdy po 10x),
w leżeniu przodem twarzami do siebie, chwyt rąk partnera i wspólne wznosy tułowia (10x),
w przysiadzie przodem do siebie „walka kogutów”,
w podporze przodem na jednej ręce, wzajemne wytrącanie się z równowagi (do 3 punkt.),
w leżeniu tyłem, stopami do siebie – ćwiczący wykonują naprzemianstronne krążenie nogami („rowerek” – 20 sek.).
Uczniowie dobrani w pary.
Część główna 25 – 30 minut
Próby siły
Ugięcia ramion w podporze przodem
Uczeń przyjmuje pozycję podporu przodem. Zadanie polega na wykonaniu jak największej ilości ugięć i wyprostów ramion w podporze bez ograniczenia czasowego. Istotna jest technika i jakość wykonywanych powtórzeń. Dłonie ćwiczącego są oparte o podłoże na szerokości barków; natomiast w trakcie uginania ramion, ramię wraz z przedramieniem powinno tworzyć kąt minimum 90 stopni. Liczy się ilość powtórzeń.
Siady z leżenia w czasie 30 sekund
Uczeń kładzie się tyłem, na karimacie z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni ze stopami umiejscowionymi pod szczebelkiem drabinki lub trzymanymi przez partnera.
Ze względu na ilość prób nauczyciel angażuje do pomocy uczniów, którzy pomagają mu w pomiarach i notowaniu wyników.
Ręce na karku. Próba rozpoczyna się uzgodnionym sygnałem startu, któremu towarzyszy włączenie stopera.
Prawidłowo wykonany ruch polega na wykonaniu przez ucznia siadu z leżenia i dotknięciu łokciami kolan.
Ćwiczenie wykonuje się przez 30 sekund. W trakcie wykonywania próby zabronione jest używanie łokci.
Próba wytrzymałości
12-minutowy Test Coopera
Do przeprowadzenia testu jest niezbędna bieżnia okrężna z zaznaczonymi odcinkami 50 m oraz stoper.
W teście może uczestniczyć kilku uczniów naraz. Ich zadaniem jest przebiegnięcie jak największego dystansu w ciągu 12 minut. W razie zmęczenia dopuszczalne jest przejście do marszu i ponowny bieg. Liczy się długość przebytego dystansu (tabela wyników – załącznik nr 1).
Próby gibkości
Skłon tułowia w przód
Do wykonania próby niezbędna jest podziałka centymetrowa i ławka gimnastyczna. Uczeń staje na ławce, tak aby jego palce znajdowały się idealnie na jej krawędzi. Mając stopy złączone i nogi proste w stawach kolanowych, wykonuje z tej pozycji jak najgłębszy skłon w przód, tak aby palcami dotknąć jak najniżej miarki, która jest przymocowana do krawędzi ławki pod kątem 90 stopni. W pozycji skłonu należy wytrzymać 2 sekundy.
Linia z podziałką ma wartości dodatnie (powyżej ławki) i ujemne (poniżej).
Część końcowa 10 minut
Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
W siadzie prostym podpartym, na wdech wypchniecie miednicy do przodu, a następnie spokojny wydech i powolny opad bioder,
w leżeniu przodem naprzemienne wznosy lewej ręki i prawej nogi oraz prawej ręki i lewej nogi,
w siadzie skrzyżnym, trzymając ręce na kolanach wdech z jednoczesnym wznoszeniem barków do góry
Ustawienie w rozsypce.
i wydech z opuszczeniem barków i ściągnięciem łopatek,
w leżeniu tyłem, przyciąganie kolan do klatki piersiowej i wykonanie tzw. „kołyski”.
2. Czynności organizacyjne
Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla całej grupy ćwiczebnej za współpracę i dobrą organizację podczas wykonywania prób. Pożegnanie.
Uczniowie w szeregu.
Zestaw ilustracji.
W podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczenie
diagnozowania własnej sprawności fizycznej.
Materiały pomocnicze
Załącznik nr 1
Tabela norm i ocen do pomiaru wytrzymałości: bieg 12 min (Cooper) Wiek
Stopień
niedostateczna dopuszczająca dostateczna dobra Bardzo dobra
celująca CHŁOPCY:
13 do 1400 1450-1800 1850-2300 2350-
2550
2600- 2800
od 2850
14 do 1450 1500-1850 1900-2350 2400-
2600
2650- 2850
od 2900
15 do 1550 1600-2100 2150-2500 2550-
2700
2750- 2950
od 3000 DZIEWCZĘTA:
13 do 1100 1150-1500 1550-1950 2000-
2200
2250- 2500
od 2550
14 do 1050 1100-1450 1500-1850 1900-
2150
2200- 2450
od 2500
15 do 1150 1200-1550 1600-1950 2000-
2250
2300- 2550
od 2600