• Nie Znaleziono Wyników

SZKOLNY MUSIC BOX

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SZKOLNY MUSIC BOX"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

SZKOLNY MUSIC BOX

DANUTA

JEZIOROWSKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka

Ignacy Ołów

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

Temat lekcji

Najprościej na flecie prostym Klasa: IV / czas trwania lekcji: 45 minut

Cele ogólne

„ stosowanie przez ucznia prawidłowej techniki gry na flecie prostym

Cele szczegółowe, gdzie uczeń:

„ gra dźwięki i krótkie melodie na flecie prostym (burdon, ostinato);

„ wymienia elementy budowy fletu prostego i potrafi zastosować w praktyce umiejętności z zakresu gry na tym instrumencie solo oraz w grupie;

„ tworzy miniatury muzyczne, improwizuje oraz prezentuje na flecie linie melodyczne.

Metody/techniki/formy pracy

„ śpiew, gra na instrumentach, praca w grupach i indywidualna, praca z tekstem muzycznym, analiza utworów, metody aktywizujące, praca w programie MuseScore

Środki dydaktyczne

flety proste, pianino/keyboard, rzutnik, laptop, zasoby internetowe, głośniki, nagrania utworów fletowych, film edukacyjny, puzzle, tablice z rozsypanką taktową

Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza

„ Sprawdzenie obecności, wspólne utrwalenie poznanego na ostatniej lekcji kanonu (wybrany fragment z fonogestyką) i zapisanie tematu w zeszycie.

2. Faza realizacyjna

„ Nauczyciel rozpoczyna lekcję od pokazu filmu edukacyjnego pt. „Uczymy się grać na flecie prostym” (dostępnegow zasobach internetowych), w którym ukazano różne brzmienia wybranych fletów z kilku epok. W materiale powinny być

przedstawione utwory w wykonaniu dzieci i młodzieży z użyciem instrumentarium Orffa. Film kończy się wnioskiem głoszącym, że gra na flecie prostym nie należy do zadań trudnych.

„ Drugim, ciekawszym sposobem jest prezentacja instrumentu w formie grafiki 3D (lubwydruku 3D wykonanego za pomocą odpowiedniej drukarki), która przedstawia budowę instrumentu oraz sposób wydobycia dźwięku. Na slajdach powinny znajdować się informacje o podstawowych chwytach fletowych, które pozwolą grać proste utwory z podręcznika lub z „Grającej szafy” (zbiór pieśni, piosenek i utworów dla każdej klasy). Innym sposobem przedstawienia zasad gry

3

(4)

na flecie prostym może być zastosowanie w programie MuseScore interaktywnej partytury z możliwością wyboru instrumentu (zadanie dla uczniów z SPE).

„ Nauczyciel prezentuje utwory w wykonaniu zespołów fletowych: duet, trio i więcej.

3. Faza podsumowująca

„ Dalszym etapem jest nauka poszczególnych tematów melodycznych, ułożenie ich w całość oraz, jako podsumowanie lekcji, wykonanie indywidualne (w przypadku ucznia zdolnego) lub grupowe (ostatecznie tylko przez nauczyciela). Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na wybrane elementy dzieła muzycznego. Podczas lekcji uczeń zdolny ma szansę wykazać się stworzeniem dodatkowego akompaniamentu do prezentowanych utworów podczas lekcji i zapisania go na pięciolinii. Finalną częścią może być stworzenie filmu przy pomocy smartfonu i umieszczenie go na szkolnej stronie internetowej lub też przesłanie pliku na organizowany w danym czasie konkurs lub festiwal.

„ Sprawdzeniem zdobytej wiedzy są wypowiedzi niektórych uczniów

podsumowujące poznany materiał i stopień opanowania gry na instrumencie.

Nauczyciel nagradza tych uczniów ocenami oraz podaje najważniejsze treści do zapisania w zeszycie. Wszyscy zostają ocenieni podczas przeprowadzonego interaktywnego quizu typu Kahoot.

Komentarz metodyczny

Salę do gry na flecie należy przystosować do głośnej prezentacji i zwiększonej dynamiki odbioru. Dla większej motywacji każdy opanowany przez uczniów dźwięk powinien być wykorzystany do gry choćby fragmentu piosenki lub akompaniamentu (burdon, ostinato). Wzmaga to celowość dalszej nauki i chęć do ćwiczenia.

Uczniom daje to satysfakcję oraz poczucie opanowania umiejętności gry. Warto przedstawić i wyróżnić poziom umiejętności tych uczniów, którzy rozpoczęli naukę gry na flecie podłużnym w klasach młodszych. W przypadku uczniów z SPE, lekcja po dostosowaniu kształci wyobraźnię, pamięć, koncentrację i podzielność uwagi.

Podczas jej trwania realizowane są kompetencje kluczowe, mające również ogromne znaczenie na rynku pracy, a szczególnie w zakresie rozumienia i tworzenia. Zakres umiejętności uczenia się w odniesieniu do funkcjonowania w grupie przejawia się w wielu elementach lekcji. To sposób na pokonywanie niechęci oraz przeciwdziałanie wykluczeniu.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

„ Sprawdzeniem i oceną zdobytej na lekcji wiedzy jest interaktywny quiz Kahoot przygotowany przez nauczyciela (lub grupę uczniów zdolnych w ramach zadania dodatkowego z

„ Sprawdzeniem zdobytej na lekcji wiedzy jest rozpoznawanie postaci zawodów na podstawie przygotowanej przez nauczyciela prezentacji multimedialnej lub propozycji przedstawionych

„ Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną pod tytułem„Elementy muzyki, notacja muzyczna- ilustracja sposobów graficznych zapisu muzyki na przestrzeni

„ Ostatnią formą (opcjonalnie) jest nauka pięknego śpiewu wybranej kolędy, z uwzględnieniem zasadwłaściwej emisji głosu oraz przy użyciu instrumentarium Orffa. Zalecany

„ Podsumowaniem lekcji jest dyskusja na temat przygody, jaka spotkała uczestników po opuszczeniu Quest Roomu. Co

Następuje wykonanie plansz naściennych oraz wybranego fragmentu prezentacji instrumentów z Orkiestrownika Muzykoteki Szkolnej. „ Po ich wysłuchaniu nauczyciel przypomina

Należy dostosować czas lekcji do pomocy w czytaniu poleceń i zapisie treści zadań, upewniania się, że uczeń rozumie, jakie polecenie wydał nauczyciel (krótkie,

Nauczyciel wyjaśnia, czego dotyczyć będzie dzisiejszy temat lekcji i tłumaczy słowo z języka francuskiego „savoir vivre”.. „ Uczniowie podczas „burzy mózgów”