SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego
opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie
kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty
Warszawa 2019
SZKOLNY MUSIC BOX
DANUTA
JEZIOROWSKA
Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka
Ignacy Ołów
Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix
Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
Temat lekcji
Muzyczne symbole naszego narodu Klasa: IV / czas trwania lekcji: 45 minut
Cele ogólne
rozpoznawanie flagi oraz godła Polski,
znajomość tekstu i genezy powstania Mazurka Dąbrowskiego.
Cele szczegółowe, gdzie uczeń:
śpiewa pełną wersję hymnu z zachowaniem powagi i postawy śpiewaczej,
stosuje właściwe nazewnictwo dotyczące symboli narodowych, wyjaśnia pojęcia: hymn, godło, patriotyzm.
Metody/techniki/formy pracy
Podająca, treningowa,
prezentacja,
percepcja muzyki,
metody aktywizujące (np. „burza mózgów”, mapa mentalna, zabawa, gra interaktywna),
praca w grupach i indywidualna, praca z tekstem muzycznym, śpiew
Środki dydaktyczne
Tekst hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”, pianino lub inny instrument
akompaniujący, rzutnik, PC lub laptop, tablety, dostęp do zasobów internetowych, przygotowane filmy i nagrania, komputerowy program do zapisu nut i tekstu,typu MuseScore.
Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, rozśpiewanie na pieśni poznanej podczas ostatniej lekcji (a capella) i zapisanie tematu w zeszycie.
2. Faza realizacyjna
Wprowadzenie – nauczyciel rozpoczyna dyskusję/debatę, zadając pytanie: czy uczniowie dostrzegają różnice między słowami państwo a naród? Dalsza rozmowa dotyczy definicji patriotyzmu – co dzieci przez to rozumieją i skąd mają taką wiedzę. Pojawia się temat symboli Polski oraz pokrótce omówiona zostaje geneza ich powstania.
Prezentacja filmowa fragmentu pieśni o charakterze hymnicznym dla podkreślenia i stworzenia atmosfery podniosłości i powagi: „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia”, „Rota”.
3
Pokaz nagrania „Mazurka Dąbrowskiego” wraz z nutami i słowami, pomoc programudo komponowania MuseScore. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie tekstu w pustych polach (na tabletach lub laptopach).
Sprawdzenie pracy – każdy uczeń oddaje sąsiadowi swoją pracę, by ten dokonał sprawdzenia – ocena koleżeńska.
Wspólne wykonanie hymnu z podziałem na role lub grupy (dziewczynki, chłopcy, grupa mieszana, soliści). Uczeń zdolny może wykazać się akompaniamentem do hymnu na pianinie lub grą solo na innym instrumencie. Nauczyciel nagradza uczniów oceną za śpiewanie hymnu, aktywność i sposób interpretacji.
Utrwalenie wiadomości o narodowych symbolach muzycznych w formie zabawy typu: układanie puzzli, wykreślanka, diagram, czy memorki.
3. Faza podsumowująca
Zapis wiadomości o najważniejszych treściach z lekcji.
Zadanie domowe: stworzenie plakatu, komiksu (indywidualnie lub grupowo) w wersji papierowej lub elektronicznej (np. w Festisite, Canva lub ToonDoo) o symbolach narodowych.
Komentarz metodyczny
Lekcja ma charakter interdyscyplinarny i łączy się bezpośrednio z treściami
przedmiotów: język polski i historia. Dla uczniów z SPE scenariusz należy dostosować do potrzeb organizacyjnych i samopoczucia ucznia lub grupy oraz rodzaju
dysfunkcji.Podczas zajęć nauczyciel modyfikuje i dokonuje zmian w proponowanych ćwiczeniach tak, by były one możliwe do wykonywania przez uczniów o niższym potencjale. Należy dostosować czas lekcji do pomocy w czytaniu poleceń i zapisie treści zadań, upewniania się, że uczeń rozumie, jakie polecenie wydał nauczyciel (krótkie, konkretne). Wykonanie pracy w formie elektronicznej będzie również wymagało takiego dostosowania. Ważnym aspektem będą warunki odsłuchowe i techniczne, dostosowane do potrzeb ucznia. Nauczyciel powinien stosować ocenianie kształtujące, które eliminuje stres związany z ocenianiem. Dlatego każda forma przejawianej aktywności powinna być pozytywnie oceniona. Dostosowanie scenariusza powinno doskonalić umiejętność pracy w grupie, przeciwdziałać wykluczeniu, pokonywać niechęć i poprawiać samoocenę ucznia z SPE. Lekcja z pokazem techniki śpiewu (w tym wypadku hymnu państwowego) potęguje emocjonalny element, na którywarto zwrócić szczególną uwagę.
4