SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego
opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie
kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty
Warszawa 2019
SZKOLNY MUSIC BOX
DANUTA
JEZIOROWSKA
Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka
Ignacy Ołów
Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix
Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
Temat lekcji
Koncertowe ABC melomana
Klasa: IV–VI / czas trwania lekcji: 45 minut
Cele ogólne
zdobycie i stosowanie wiadomości z zakresu podstaw koncertowego savoir vivre;
przygotowanie dowyjściana koncert do filharmonii.
Cele szczegółowe, gdzie uczeń:
opisuje i stosuje poprawne zachowanie podczas koncertu;
rozumie znaczenie pojęć: budka suflera,foyer, antrakt i inne.
Metody/techniki/formy pracy
„burza mózgów”,
pogadanka heurystyczna,
praca w grupach, indywidualna,
praca z tekstem.
Środki dydaktyczne
przykładowy repertuar operowy,
przewodnik koncertowy,
rzutnik, PC lub laptop,
zasoby internetowe.
Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, wspólne powtórzenie ostatnio poznanejpiosenki.
2. Faza realizacyjna
Na slajdzie pojawia się napis: IDZIEMY NA KONCERT. Przy pomocy aplikacji lub dostępnych zasobów internetowych uczniowie dodają wokół tego hasła inne słowa i wyrazy, które kojarzą imsięz tym napisem. Nauczyciel wyjaśnia, czego dotyczyć będzie dzisiejszy temat lekcji i tłumaczy słowo z języka francuskiego „savoir vivre”.
Uczniowie podczas „burzy mózgów” poszukują podstawowychpojęć i określają sposób zachowywania się na koncercie. Omawiają przeżyte ostatnio wydarzenia muzyczne (koncert, popis, audycję, prezentację muzyczną, oglądany spot lub reklamę dotyczącą muzyki itd.). Nauczyciel wyjaśnia, czego dotyczyć będzie temat lekcji, który zostaje zapisany w zeszycie.
Nauczyciel przedstawia papierową wersję repertuaru koncertowego i sprawdza, czy dzieci również przyniosły je na dzisiejszą lekcję (np. wydruk części repertuaru).
3
Nagradza pozytywną oceną tych, którzy wykonali zadanie. Wyświetla jeden z wybranych repertuarów filharmonii czy opery.
Wyklejanka – forma manualna: na dużym arkuszu papieru zapisany jest repertuar, który zawiera pewne braki. Można go również przedstawić w wersji elektronicznej, np. ze strony filharmonii lub operynauczyciel zakreśla słowa, które uczniowie muszą prawidłowo wpisać. Brakujące wyrazy są umieszczone w podpowiedziach i pomieszane z innymi wyrazami, które nie pasują do zadania.
Wśród prawidłowych słów są np. kurtyna, oklaski, strój odświętny, foyer, antrakt, pauza, dyrygent, batuta, solista, koncertmistrz, opera itp. Przeciwieństwem będą takie słowa jak: żucie gumy, głośny komentarz (gadanie), wychodzenie w trakcie spektaklu, używanie telefonu komórkowego, dres, glany itd. Nauczyciel pokazuje również książkową wersję „Przewodnika koncertowego” i możliwości wykorzystania go np. w filharmonii.
3. Faza podsumowująca
Uczniowie oglądają za pośrednictwem ogólnie dostępnych zasobów internetowych koncertowy pokaz fragmentu omawianego utworu z przykładowego repertuaru.
Dokonują krótkiej analizy i konfrontują zdobytą wiedzę.
Krzyżówka muzyczna „Koncertowe ABC melomana”. Na podstawie
charakterystycznych i związanych z tematem wyrazów uczniowie tworzą krzyżówkę (praca indywidualna lub w niewielkich grupach jest mierzona czasem trwania raz jeszcze wysłuchanego utworu muzycznego). Nauczyciel podaje reguły zapisu krzyżówki. Najlepszych pięć poprawnie skończonych prac na lekcji otrzymuje ocenę celującą. Reszta uczniów kończy pracę w domu i oddaje jako „pracę domową”
na następnych zajęciach. Krzyżówki są omawiane i oceniane.
Komentarz metodyczny
Dla uczniów z SPE scenariusz lekcji powinien być dostosowany w taki sposób, by jak najbardziej zaktywizować uwagę uczniów podczas pracy indywidualnej, jak i również pracy w grupie. Lekcja oparta została o wykorzystanie zasobów internetowych oraz źródeł tradycyjnego pozyskiwania informacji. Do uczniów z SPE należy dostosować tempo pracy oraz środki wizualne. Każdy przejaw chęci wykonywania zadania i zapamiętywania treści należy nagradzać pozytywną oceną/pochwałą. Należy zmodyfikować wymagania edukacyjne, wydłużyć czas pracy takiego zespołu (bądź ucznia), udzielając dodatkowych metodycznych wskazówek oraz przeciwdziałać wykluczeniu. Uczeń zdolny powinien rozszerzyć temat lekcji o wiedzę nt. genezy utworów muzycznych i ich twórców.
4