• Nie Znaleziono Wyników

SZKOLNY MUSIC BOX

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SZKOLNY MUSIC BOX"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

SZKOLNY MUSIC BOX

DANUTA

JEZIOROWSKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka

Ignacy Ołów

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

Temat lekcji MusicQuest Room

Klasa: V / czas trwania lekcji: 45 minut

Cele ogólne

„ poszerzenie wiedzy z zakresu biografii i twórczości wybranych kompozytorów (m.in S. Moniuszki i F. Chopina)

„ przygotowanie elementów dekoracji sali lekcyjnej na potrzeby realizacji Quest Roomu*.

Cele szczegółowe, gdzie uczeń:

„ tworzy wypowiedzi o muzyce za pomocą środków pozamuzycznych;

„ kształtuje umiejętność pracy w zespole;

„ nabywa wiedzę z zakresu życia i twórczości Chopina oraz Moniuszki;

„ śpiewa i rozpoznaje zapamiętane motywy.

Metody/techniki/formy pracy

„ percepcja muzyki, śpiew, metody aktywizujące (m.in. panel dyskusyjny, mapa mentalna),

„ praca w grupach oraz indywidualna, praca z tekstem muzycznym,

„ odtwarzacz CD,

„ technika pracy doświadczenia,

„ metoda poszukująca, gra, zabawa.

Środki dydaktyczne

„ Sala lekcyjna bądź inne pomieszczenie w szkole należy przystosować do tzw.

„POKOJU ZAGADEK”* – specjalnej przestrzeni ekspozycyjnej przygotowywanej przez uczniów na wcześniejszych lekcjach (bądź na zajęciach kółka muzycznego lub plastycznego).

Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza

„ Sprawy organizacyjne przed wejściem do sali: sprawdzenie obecności oraz wysłuchanie zasad zabawy. Adaptacja zadań scenariusza dla uczniów z SPE.

2. Faza realizacyjna

„ Quiz „Skarby Polskiej Muzyki”. Uczniowie mają za zadanie zapamiętać wydarzenia i postaci prezentowane przez nauczyciela. Celem zabawy jest odnalezienie skrytki dzięki rozwiązaniu szeregu zadań dotyczących przykładowo życia i twórczości S.

Moniuszki oraz F. Chopina i wykazanie się ścisłą współpracą w grupie.

3

(4)

„ Nauczyciel wprowadza uczniów do specjalnie zaaranżowanej sali – wchodzi do świata Quest Roomu.Zadaniami quizu są zagadki. Uczniowie odnajdująodpowiedzi po zapoznaniu się zróżnymiatrybutami, które mająich naprowadzić na rozwiązanie. Np. operę – „Halkę” (kierpce, ciupaga) i „Straszny dwór” S. Moniuszki, nagranie na winylu arii Skołuby „Ten zegar stary”, Preludium

„Deszczowe” – parasol, peleryna i pieśń „Życzenie” F. Chopina, kartkę urodzinową, kartka pocztowa z miejscowości Duszniki-Zdrój lub wyspy Majorki, aby rozpoznali np. po plakacie film R. Polańskiego „Pianista” itd. Powyższe przykłady stanowią inspirację. Sposobów przedstawienia muzycznego Quest Room’u jest wiele.

„ Rozwiązanie quizowych zagadek zwieńczone jest znalezieniem skrytki, którejzawartość jest nagrodą o postaci m.in. podsumowania wiadomości z lekcji (krótka pisemna wersja do wklejenia do zeszytu, pocięta w puzzle) wraz z cukierkami zawiniętymi w przygotowane bilety stanowiące propozycję wyjścia na koncert (do filharmonii, opery lub na inne wydarzenie).

3. Faza podsumowująca

„ Podsumowaniem lekcji jest dyskusja na temat przygody, jaka spotkała uczestników po opuszczeniu Quest Roomu. Co sprawiało trudności? Co było największym zaskoczeniem? Kto zapamiętał motywy muzyczne? Kto je zaśpiewa, zanuci?

Wypowiedzi, prezentacje uczniów (lub powołanego lidera grupy) nagradzane są oceną za aktywność i posiadaną wiedzę.

Komentarz metodyczny

* Tak przygotowana sala lekcyjna może być zaprezentowana w szkole jednorazowo lub też tworzyć stałą ekspozycję wykorzystywaną przez inne grupy dzieci lub szkolnego środowiska, również przy zmianie tematu w zależności od potrzeb

np. na zagadnienie historyczne (np. „Skrytka powstańców”, podobnie jak w Muzeum Śląskim w 2019 roku). Może to być ciekawy sposób promowania szczególnych działań szkoły.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

„ Sprawdzeniem zdobytej na lekcji wiedzy jest rozpoznawanie postaci zawodów na podstawie przygotowanej przez nauczyciela prezentacji multimedialnej lub propozycji przedstawionych

„ Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną pod tytułem„Elementy muzyki, notacja muzyczna- ilustracja sposobów graficznych zapisu muzyki na przestrzeni

„ Ostatnią formą (opcjonalnie) jest nauka pięknego śpiewu wybranej kolędy, z uwzględnieniem zasadwłaściwej emisji głosu oraz przy użyciu instrumentarium Orffa. Zalecany

„ Dalszym etapem jest nauka poszczególnych tematów melodycznych, ułożenie ich w całość oraz, jako podsumowanie lekcji, wykonanie indywidualne (w przypadku ucznia zdolnego)

Następuje wykonanie plansz naściennych oraz wybranego fragmentu prezentacji instrumentów z Orkiestrownika Muzykoteki Szkolnej. „ Po ich wysłuchaniu nauczyciel przypomina

Należy dostosować czas lekcji do pomocy w czytaniu poleceń i zapisie treści zadań, upewniania się, że uczeń rozumie, jakie polecenie wydał nauczyciel (krótkie,

Nauczyciel wyjaśnia, czego dotyczyć będzie dzisiejszy temat lekcji i tłumaczy słowo z języka francuskiego „savoir vivre”.. „ Uczniowie podczas „burzy mózgów”

Kolejna grupa może mieć zadanie dotyczące poznanych piosenek,tańców, kompozytorów, wiadomości z zakresu wiedzy ogólnomuzycznej. Całość zabawy, stawianych pytań oraz