• Nie Znaleziono Wyników

SZKOLNY MUSIC BOX

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SZKOLNY MUSIC BOX"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

SZKOLNY MUSIC BOX

DANUTA

JEZIOROWSKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka

Ignacy Ołów

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

Temat lekcji

Kulinaria muzyczne

Klasa: IV / czas trwania lekcji: 45 minut

Cele ogólne

„ zapoznanie uczniów z podziałem instrumentów perkusyjnych

„ doskonalenie wyobraźni muzycznej

„ rozbudzanie kreatywności i kształcenie umiejętności pracy w grupie

Cele szczegółowe, gdzie uczeń:

„ rozpoznaje brzmienie poszczególnych instrumentów perkusyjnych, zna ich miejsce w orkiestrze;

„ potrafi wybić rytm i określić tempo, dynamikę, wskazuje sposoby artykulacji.

Metody/techniki/formy pracy

„ pogadanka, praca w grupach i indywidualna, praca z tekstem muzycznym, granie i tworzenie utworów, słuchanie przykładów muzycznych, śpiew, percepcja muzyki

Środki dydaktyczne

„ wybrana pieśń ze śpiewnika pt. „Śpiewajże mi jako umiesz” K. Dadak-Kozickiej,

„ nagrania fragmentu prezentacji muzycznej instrumentów perkusyjnych,

„ plansze z zapisem rytmu piosenki,

„ plansze z instrumentami,

„ pianino, rzutnik,

„ PC lub laptop, dostęp do internetu,

„ narzędzia kuchenne,

„ smartfon lub dyktafon,

„ program do tworzenia grafiki, np. Photoshop

Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza

„ Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, wspólne zaśpiewanie melodii ludowej z ostatniej lekcji. Przygotowanie akcesoriów kuchennych, zadanie domowe.

2. Faza realizacyjna

„ Nauczyciel zbiera do worka narzędzia kuchenne(garnki, pokrywki, różne rodzaje łyżek, trzepaczki itp.), które zostaną wykorzystane jako instrumenty w dalszej części lekcji. Następnie odbywa się dyskusjaz uczniami na temat roli akompaniamentu perkusyjnego w znanej melodii. Nauczyciel zaprasza uczniów do wylosowania z worka jednego „instrumentu”.

3

(4)

„ Uczeń tworzy krótki pokaz muzyczny przy użyciu przedmiotu, który wylosował.

Ocenie podlegać będzie kreatywność uczniów. Przed zabawą nauczyciel zwraca uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa.

„ Prezentacje są wspólnie omawiane, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu wykorzystania narzędzi. Następniewśród uczniów następuje zamiana

instrumentów.Nauczycielwskazuje różnice pomiędzy instrumentami perkusyjnymi ze względu na źródło wydobycia dźwięku.

„ Nauczyciel wyjaśnia podział instrumentów perkusyjnych. Następuje wykonanie plansz naściennych oraz wybranego fragmentu prezentacji instrumentów z Orkiestrownika Muzykoteki Szkolnej.

„ Po ich wysłuchaniu nauczyciel przypomina pieśń ludową, z której zostaje

wybrany charakterystyczny rytm (zapisany w skrótowej wersji wg zapisu Kodalya).

Uczniowie rozpoznają rytm, dopisując poniżej na planszy słowa piosenki. Grupa rytmiczna powtarza schemat rytmiczny w celu utrwalenia. Grupa „melodyczna”

solmizacją z fonogestyką uzupełnia dalszą część piosenki bez instrumentów.

„ Nauczyciel zwraca uwagę na tempo oraz inne elementy muzyczne utworu.

Dzieci, które nie grają,tworzą tzw. grupę medialną (2–3 osoby). Oni poprowadzą konferansjerkę utworu poprzez zwrócenie uwagi na charakterystyczne jego cechy.

Inna grupa dokonuje nagrania przy pomocy dyktafonu. Na koniec następuje odsłuch nagrania „koncertowego”, jego ocena i podsumowanie sukcesów wykonawczych uczniów.

3. Faza podsumowująca

„ Nauczycielwybiera najważniejszewiadomości o grupie instrumentów i przekazuje uczniom treści do zeszytu. Pod każdą z tych dwóch grup mogą narysować

„instrument”, na którym tego dnia grali oraz uzupełniają w odpowiednich miejscach przypomniane z prezentacji instrumenty, takie jak wibrafon, ksylofon, triangelitd.

Zadaniem domowym jest stworzenie pracy (grupowo) – papierowego plakatu z orkiestrą lub elektronicznej wersji biletu na koncert takiej orkiestry w programie Photoshop lub np. w programie Picasa. Zakończeniem lekcji jest wykonanie melodii z jednym z wybranych uczniów w roli dyrygenta.

Komentarz metodyczny

Uczniom z SPE należy stworzyć bezpieczne warunki korzystania z przyniesionych kuchennych narzędzi. Lekcja wzmaga aktywizację emocji oraz doskonali umiejętności pracy w grupie, poprawiającich samoocenę. Podczas zajęć realizowane są

kompetencje kluczowe, mające również ogromne znaczenie na rynku pracy, szczególnie w zakresie rozumienia i tworzenia.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

„ Sprawdzeniem zdobytej na lekcji wiedzy jest rozpoznawanie postaci zawodów na podstawie przygotowanej przez nauczyciela prezentacji multimedialnej lub propozycji przedstawionych

„ Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną pod tytułem„Elementy muzyki, notacja muzyczna- ilustracja sposobów graficznych zapisu muzyki na przestrzeni

„ Ostatnią formą (opcjonalnie) jest nauka pięknego śpiewu wybranej kolędy, z uwzględnieniem zasadwłaściwej emisji głosu oraz przy użyciu instrumentarium Orffa. Zalecany

„ Dalszym etapem jest nauka poszczególnych tematów melodycznych, ułożenie ich w całość oraz, jako podsumowanie lekcji, wykonanie indywidualne (w przypadku ucznia zdolnego)

„ Podsumowaniem lekcji jest dyskusja na temat przygody, jaka spotkała uczestników po opuszczeniu Quest Roomu. Co

Należy dostosować czas lekcji do pomocy w czytaniu poleceń i zapisie treści zadań, upewniania się, że uczeń rozumie, jakie polecenie wydał nauczyciel (krótkie,

Nauczyciel wyjaśnia, czego dotyczyć będzie dzisiejszy temat lekcji i tłumaczy słowo z języka francuskiego „savoir vivre”.. „ Uczniowie podczas „burzy mózgów”

Kolejna grupa może mieć zadanie dotyczące poznanych piosenek,tańców, kompozytorów, wiadomości z zakresu wiedzy ogólnomuzycznej. Całość zabawy, stawianych pytań oraz