SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego
opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie
kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty
Warszawa 2019
SZKOLNY MUSIC BOX
DANUTA
JEZIOROWSKA
Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka
Ignacy Ołów
Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix
Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
Temat lekcji
Sekrety śpiewania
Klasa: VI / czas trwania zajęć/lekcji: 45 minut
Cele ogólne
zdobycie wiadomości z zakresu stosowania podstaw poprawnej emisji głosu
przygotowanie piosenki na szkolny konkurs i wspólne wykonanie plakatu „Idole śpiewu klasy VI”
Cele szczegółowe, gdzie uczeń:
wskazuje na podział głosów,rozpoznaje różne techniki wokalne;
rozumie znaczenie pojęć: wokaliza, beatbox, jodłowanie, śpiew biały;
śpiewa piosenkę (metodą relatywną);
gra na instrumentach perkusyjnych i tataizuje wybrany rytm.
Metody/techniki/formy pracy
śpiew, gra na instrumentach, percepcja muzyki, pogadanka heurystyczna, praca w grupach i indywidualna, praca z tekstem muzycznym
Środki dydaktyczne
wybrana przez nauczyciela pieśń z repertuaru wokalnego publikacji K. Dadak- Kozickiej pt. „Śpiewajże mi jako umiesz”;
plansze z charakterystycznym rytmem pieśni;
nagranie i film dydaktyczny o emisji głosu;
film z zasobów internetowych – J. Stuhr, „Śpiewać każdy może”;
podręczne instrumentarium Orffa; pianino; rzutnik; PC lub laptop;
dostęp do internetu
Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza
Rozpoczęcie zajęć od zaśpiewaniapiosenki poznanej na ostatniej lekcji.
2. Faza realizacyjna
Prezentacja pieśni (z akompaniamentem), podczas której nauczyciel zwracauwagę na postawę śpiewaczą, a po niej naprowadza uczniów na rozmowę o sztuce śpiewu.
Wysłuchanie piosenki w wyk. J. Stuhra pt. „Śpiewać każdy może”.
Dyskusja/debata na temat: Czym jest śpiew i jakim jest narzędziem muzycznej ekspresji?
Prezentacja krótkiego filmu edukacyjnego o prawidłowej emisji głosu.
3
Prezentacja wybranej melodii pieśni w dwóch różnych interpretacjach (skrzypce, gitara, pianino – dla ucznia zdolnego lub nauczyciela) lub przy wykorzystaniuzasobów internetowych. Wskazanie, który z przykładów wydał dźwięk „ładniejszy”, pełniejszy w brzmieniu i dlaczego.
Śpiewanie pieśni przy zastosowaniu różnych technik wokalnych (patrz:wybrane ćwiczenia emisyjne oraz pokaz przykładów, m.in bel canto, śpiew biały) oraz wskazanie na podział głosów.Wyboru techniki dokonuje nauczyciel lub uczeń.
Analiza zapisu nutowego poprzez sylabiczne odczytanie rytmu piosenki – tataizacja. Dla uczniów zdolniejszych: inna kolejność ułożenia plansz/
gra na wybranym instrumencie perkusyjnym dla pełniejszego utrwalenia charakterystyki pieśni.
Podsumowaniem wiadomości są wypowiedzi uczniów na temat bezpieczeństwa, higieny oraz przyjemności płynącej ze śpiewu (ocena pracy ucznia).
3. Faza podsumowująca
Uczniowie wymieniają ulubionych wokalistów i oceniają technikę śpiewania.
Nauczyciel przedstawia swoje preferencje lub sam prezentuje różne techniki wokalne (albo posiłkuje się nagraniami) w celu stworzenia plakatu „Idole śpiewu klasy VI”.
Sprawdzeniem i oceną zdobytej na lekcji wiedzy jest interaktywny quiz Kahoot przygotowany przez nauczyciela (lub grupę uczniów zdolnych w ramach zadania dodatkowego z poprzedniej lekcji).
Zadanie domowe: polecenie obejrzenia filmu pt. „Boychoir”(praca dodatkowa) oraz dokończenie plakatu (wszyscy).
Komentarz metodyczny
Do uczniów zSPE należy dostosować scenariusz po określeniu potrzeb i samopoczucia ucznia. Należy dostosować tempo pracy, a każdą chęć wykonania polecenia
nagradzać pozytywną oceną (ocenianie kształtujące). W tym celu tekst powinien być wydrukowany większą czcionką, warto zastosować pomoc koleżeńską. Uczeń zdolny powinien rozszerzyć wiedzę z ww. tematu, demonstrując go w prezentacji multimedialnej „Najsłynniejsi wokaliści świata”.
4