Doskonalenie skoczności w grach i zabawach ruchowych z wykorzystaniem przyborów
i niskich przeszkód
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III II.2 Trening zdrowotny
II.2.b Uczeń skacze przez skakankę, wykonuje przeskoki jednonóż i obunóż nad niskimi przeszkodami
Adresat: Uczniowie klasy III Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna pojęcie skoczności
poznaje reguły nowych zabaw i gier ruchowych
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
pokonuje niskie przeszkody
skacze przez skakankę
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
czerpie satysfakcję z udziału w zajęciach ruchowych
Metody
: zadaniowa ścisła, zabawowa klasycznaFormy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, zespołowa, strumieniowa
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Przybory i przyrządy
Szarfy – dla każdego, obręcze gimnastyczne – 9 szt., wiaderko – 1 szt., stoper, skakanki – 2 szt., kółka ringo – 20 szt., słupki – 4 szt.
Zasoby multimedialne
:1. film: „Wybrane gry i zabawy skocznościowe”
2. zestaw ilustracji: „Skoki w sporcie”
3. prezentacja multimedialna: „O skoczności”
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 8 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne
Zbiórka – sprawdzenie obecności
i przygotowania do zajęć. Podanie tematu lekcji.
Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych o znaczeniu skoczności.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Wolny domek”
Dzieci biegają wokół rozłożonych na całej
powierzchni sali szarf, których jest o jedną mniej niż dzieci. Na sygnał nauczyciela uczniowie starają się zając „wolny domek”/szarfę. Dziecko, które nie znajdzie „domku” demonstruje
dowolne ćwiczenie, które wszyscy wykonują.
Zabawa – „Dzień i noc”
Uczniowie stają tyłem do siebie tworząc dwa szeregi. Jeden szereg jest „dniem”, drugi „nocą”.
Na słowo nauczyciela „dzień” – „dzień” ucieka, a „noc” goni. Dzieci poruszają się skokami obunóż. Na słowo nauczyciela „noc”, „noc”
ucieka, a „dzień” goni.
Ustawienie w szeregu.
Dzieci w dowolnym siadzie.
Zasoby multimedialne.
Dzieci w rozsypce. Zabawę powtarzamy 3-4 razy.
Dzieci połączone w pary.
Następuje powtórzenie zabawy z wykonywaniem skoków na prawej,
a następnie na lewej nodze.
Część główna 25 – 30 minut
Zabawa na czworakach – „Czaty”
Dzieci ustawiają się w jednym końcu sali.
„Czatujący” ustawia się w drugim końcu sali i odwraca się tyłem do dzieci, które starają się skokami zajęczymi zbliżyć do „czatującego”. Gdy
„czatujący” odwróci się twarzą do dzieci, dzieci zatrzymują się i przyjmują pozycję niską Klappa.
Jeśli ktoś się poruszy lub przyjmie nieprawidłową postawę, „czatujący” cofa taką osobę do linii startu. Zabawa kończy się
w momencie, kiedy jeden z uczestników dotknie
„czatującego”.
Gra skoczna – „Skocz wysoko”
Na obniżonym koszu, do siatki znajdującej się na obręczy przywiązana jest szarfa. Zespół
„jedynek” siada na linii środkowej boiska do koszykówki. Zespół „dwójek” kolejno, z rozbiegu wykonuje skok do szarfy zawieszonej na siatce.
Każdy uczeń, który dotknie szarfy, zdobywa dla swojego zespołu 1 punkt. Następuje zamiana ról.
Wygrywa zespół, który zdobędzie więcej punktów. W przypadku remisu, dzieci
powtarzają ćwiczenie stosując wyskok obunóż z miejsca. Zasady liczenia punktów pozostają takie same.
Tor przeszkód
Pierwszy uczeń z każdego zespołu, kolejno:
Biegnie do kółek ringo,
przeskakuje obunóż nad kółkami ringo,
dobiega do skakanki,
wykonuje 10 przeskoków obunóż przez skakankę,
obiega słupek i wraca na koniec swojego rzędu.
Uczniowie ustawiają się według wzrostu. Odliczają do dwóch. W ten sposób dzielą się na zespół „jedynek”
i zespół „dwójek”.
Gra jest powtarzana trzy razy.
Uczniowie ustawieni w dwóch rzędach.
Nauczyciel z uczniami ustawiają dwie trasy toru przeszkód. Na każdej z nich układają (w odległości ok. 40 cm od siebie) 10 kółek ringo, a na końcu trasy stawiają słupek. Obok słupka kładą skakankę .
W kolejnych powtórzeniach dzieci skaczą jednonóż na lewej, a następnie na prawej
Gra skoczna – „Kto szybciej wykona”.
Na boisku ułożonych jest dziewięć obręczy gimnastycznych. W środku, w określonej kolejności, są wpisane cyfry. Uczeń staje przed kółkiem oznaczonym cyfrą „1”. Na sygnał prowadzącego uczeń przeskakuje kolejno, jak najszybciej od obręczy z nr 1 do obręczy z nr 9.
Wygrywa uczeń, który wykona próbę w najkrótszym czasie.
nodze.
Nauczyciel wyłącza stoper, kiedy uczeń wyskoczy z cyfry
„9”.
Część końcowa 8 –10 minut
1. Ćwiczenia korekcyjno – kompensacyjne
Dzieci w siadzie ugiętym podpartym, stopami chwytają końce szarfy, a następnie unoszą nogi i wykonują rowerek,
uczniowie maszerują, przenosząc szarfę raz prawą, raz lewą stopą,
dzieci w siadzie skrzyżnym, ramiona w pozycji „świecznika” – zdmuchiwanie świeczek z jednoczesnym skrętem głowy w prawo lub w lewo.
2. Czynności organizacyjne
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń, zbiórka
Ustawienie w rozsypce.
Na koniec ćwiczenia dzieci wrzucają szarfę stopą do wiaderka.
W podsumowaniu nauczyciel przypina o potrzebie
3 4 5
8 2 6
9 7 1
i podsumowanie zajęć, pożegnanie, wymarsz z miejsca zajęć.
doskonalenia skoczności.
Definiuje pojęcie skoczności adekwatnie do wieku uczniów na przykładzie wybranych zwierząt (kangur, żaba, kozica, zając, itp.).