Kształtowanie równowagi w zabawach i ćwiczeniach ruchowych
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
--- Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III II.2 Trening zdrowotny
II.2.c Uczeń wykonuje ćwiczenia równoważne bez przyboru, z przyborem i na przyrządzie
Adresat: Uczniowie klasy III Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:
zna sposoby kształtowania równowagi
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:
wykonuje ćwiczenia równoważne bez przyboru, z przyborem i na przyrządzie
Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:
rozumie konieczność dbania o prawidłową postawę ciała
Metody: zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, zespołowa
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Przybory i przyrządy:
Woreczki, skakanki, piłki dla każdego ucznia, piłeczki do tenisa stołowego – 4 sztuki, ławeczki gimnastyczne – 4 sztuki, rzutnik multimedialny, laptop.
Zasoby multimedialne:
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
1. film: „Gry i zabawy równoważne – wybrane ćwiczenia równoważne”
2. zestaw ilustracji: „Równowaga”
3. prezentacja multimedialna: „Jak kształtować równowagę?”
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 – 15 minut
1. Czynności organizacyjne
Przygotowanie sprzętu, zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.
Podanie tematu lekcji.
Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych o ćwiczeniach.
2. Rozgrzewka Zabawa ożywiająca
Uczniowie truchtają w różnych kierunkach po liniach boiska. Jeśli dwóch uczniów spotka się, biegnąc w dwóch różnych kierunkach, starają się wyminąć, nie spadając z linii.
Ćwiczenia równowagi bez przyrządów
W staniu jednonóż pisanie liter. Ćwiczy raz prawa, raz lewa noga (po 2x),
w staniu jednonóż raz na prawej, raz na lewej nodze, krążenia RR na przemian w przód i w tył (po 5x),
w staniu jednonóż raz na prawej, raz na lewej nodze, skłony głowy w przód i w tył,
w staniu jednonóż raz na prawej, raz na lewej nodze, krążenia stopą (po 5x),
stanie we wspięciu z zamkniętymi oczami (wytrz. 3s.).
Ćwiczenia równowagi z przyborem
W staniu jednonóż raz na prawej, raz na lewej nodze przekładanie woreczka pod kolanem
Zasoby multimedialne.
Ustawienie w rozsypce.
Nie wolno chodzić po boisku poza liniami.
Ustawienie w rozsypce.
Dzieci pobierają przybory.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
(po 5x),
w staniu jednonóż raz na prawej, raz na lewej nodze, trzymanie woreczka na kolanie
(wytrz. 10s.),
przenoszenie woreczka na grzbietowej części stopy (na odcinku 10 metrów),
w staniu jednonóż wybijanie piłki raz prawym, raz lewym kolanem – żonglerka udem.
Część główna 25 – 30 minut
Zabawa na czworakach
Przejście na czworakach po wyprostowanej, leżącej na podłodze skakance.
Zabawa z mocowaniem
„Walka kogutów” – w przysiadzie i w pozycji jednonóż.
Zabawa masowa
Uczniowie ustawiają się w szeregu. Kolejno odliczają i zapamiętują swoje miejsce w szeregu. Uczniowie poruszają się w dowolny sposób po wyznaczonym boisku. Na sygnał zatrzymują się i kolejno rzucają do siebie woreczkiem w takiej samej kolejności, jak stali w szeregu. Po wykonaniu rzutu i chwytu woreczka przez wszystkich uczniów, ostatnia osoba rzuca woreczek do nauczyciela, a uczniowie ponownie biegają po wyznaczonym boisku.
Ćwiczenia równowagi na przyrządzie
Przejście przodem po ławeczce,
przejście krokiem odstawno – dostawnym po ławeczce,
przejście tyłem po ławeczce,
Przejście przodem po ławeczce z obrotem w pozycji stojącej wykonanym w ½ długości ławeczki,
przejście przodem po ławeczce z obrotem w przysiadzie wykonanym w ½ długości ławeczki,
przejście dwójkami przodem po ławeczce, idąc w przeciwnych kierunkach. Mijając się uczniowie starają się nie spaść z ławeczki.
Ćwiczenia równowagi na przyrządzie z przyborem
Uczniowie w rozsypce.
Uczniowie w parach.
Uczniowie podzieleni na dwa zespoły.
Zabawę powtarzamy 3 razy.
Ustawienie w rzędach.
Liczba ławeczek i rzędów zależna od liczby dzieci.
Ustawienie w rzędach naprzeciwko siebie, na dwóch końcach
ławeczki.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Przejście po ławeczce z jednoczesnym podrzucaniem piłki oburącz,
przejście po ławeczce z kozłowaniem piłki z boku ławeczki,
przejście po ławeczce z jednoczesnym toczeniem piłki oburącz przed sobą.
Część końcowa 10 minut
1. Ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne
Na ławeczce w równej odległości ułożone są trzy woreczki. Przejście po ławeczce nad kolejnymi woreczkami, ramiona ułożone w „skrzydełka”,
przejście po ławeczce z woreczkiem na głowie,
przeniesienie woreczka na głowie na miejsce układania sprzętu sportowego, ramiona ułożone w „skrzydełka”, zrzucenie woreczka z głowy do kosza,
dmuchanie piłeczki z jednego końca ławeczki na drugi. Dzieci w pozycji średniej Klappa.
2. Czynności organizacyjne Uporządkowanie miejsca ćwiczeń, zbiórka
i podsumowanie zajęć, pożegnanie, wymarsz z miejsca zajęć.
Dwa rzędy ustawione naprzeciwko siebie na dwóch końcach ławeczki. Uczniowie dmuchają piłeczkę na zmianę, raz z jednej, raz z drugiej strony.
W podsumowaniu nauczyciel podkreśla wpływ ćwiczeń równoważnych na prawidłową postawę ciała.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4