• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Lubię siebie. Identyfikacja swoich słabychi mocnych stron

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Lubię siebie. Identyfikacja swoich słabychi mocnych stron"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, zajęcia z wychowawcą, język polski

Temat: Lubię siebie. Identyfikacja swoich słabych i mocnych stron

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Współpracuje w grupie – wstęp do podstawy programowej, 2) Komunikuje się werbalnie i niewerbalnie – język polski (I.3), 3) Tworzy wypowiedź ustną – język polski (III.1).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Analizuje swoje słabe i mocne cechy charakteru,

● Rozpoznaje znaczenie niewerbalnych środków komunikowania się (postawa ciała, gest, mimika),

● Wskazuje wagę rozpoznawania swoich słabości i sposoby radzenia sobie z nimi,

● Wypowiada się na forum,

● Bierze udział w dyskusji.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Doskonali umiejętność twórczego myślenia,

● Ćwiczy umiejętność pracy w grupie,

● Komunikuje się w języku ojczystym.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: film Dwa bieguny (rozmowa z Janem Melą), karty pracy (Kogo widzę w lustrze? oraz Nie ma rzeczy niemożliwych),

● Komputery z głośnikami/tablica multimedialna/rzutnik multimedialny,

● Krzesła,

● Flamastry,

● Lustro,

● Zasłona, kotara lub koc,

● Tablica, kreda/pisak.

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa, wyjaśnienia,

● Problemowe: aktywizujące – gra dydaktyczna, elementy dramy,

● Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, praca z tekstem,

● Eksponująca: film.

1

(2)

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Grupowa zróżnicowana,

● Indywidualna.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie. Uczniowie siedzą w kręgu, nauczyciel stoi pośrodku. Krzeseł jest tyle, ilu uczniów. Prowadzący wyjaśnia, że zadaniem osoby stojącej w kole będzie kończenie zdania:

„Jestem…”, według własnego pomysłu, np.: „Jestem sympatyczna”. Inne osoby, które także uważają się za sympatyczne, przesiadają się na inne miejsce. Nauczyciel również bierze udział w zabawie. Osoba, która pozostanie bez krzesła, stojąc w kole, ponownie mówi, jaka jest, a uczniowie, którzy zgadzają się z jej wyborem, znów się przesiadają. W zależności od przebiegu ćwiczenia prowadzący może zmienić wypowiadane słowa na „lubię…”, „nie lubię…”, „uwielbiam…” albo „nie znoszę…”. Zabawa powinna trwać tak długo, aż każdy zmieni miejsce i przynajmniej raz wypowie się w kole.

2. Podsumowując ćwiczenie, nauczyciel zadaje pytania:

● O czym świadczy fakt, że niektórzy z was zmienili miejsce więcej niż raz?

● Dlaczego niektórzy w trakcie zabawy pozostawali na swoich miejscach?

Uczniowie formułują wnioski, np. różnimy się od siebie, ale mamy też wiele wspólnych cech, wad, a także zainteresowań.

3. Nauczyciel prosi uczniów, by pozostając w kręgu, usiedli na krzesłach. Zapowiada, że za chwilę poznają kogoś niezwykłego i niepowtarzalnego. W tym celu zaprasza każdego ucznia za biurko, gdzie znajduje się przygotowane wcześniej lustro, ukryte za zasłoną lub kocem w taki sposób, że siedzący w kręgu go nie widzą. Uczniowie po kolei przyglądają się swojemu odbiciu, po czym wracają na miejsce, nie mówiąc nikomu, kogo widzieli.

Zadaniem będzie uzupełnienie karty pracy Kogo widzę w lustrze?. Należy zachęcić młodzież do szczerości i krytycyzmu. Jeśli znajdzie się osoba chętna do przeczytania swoich odpowiedzi, nauczyciel prosi ją o głośne zaprezentowanie efektów swojej pracy. Jeśli nie znajdzie się chętny do przedstawienia ćwiczenia na forum, uczniowie dobierają się w pary i dzielą wynikami swojej pracy, a jeśli zajdzie taka potrzeba – wspólnie uzupełniają brakujące informacje (w parze powinien znaleźć się uczeń zdolny oraz np. z deficytem społecznym).

Przed odczytaniem zadania 4 z karty pracy Kogo widzę w lustrze? można zaprosić uczniów do wzięcia udziału w pantomimie, w której będą prezentować bez użycia słów nazwy zawodów, które chcieliby w przyszłości wykonywać.

4. Prowadzący inicjuje rozmowę na temat cech charakteru, mocnych i słabych stron. Zadaje pytania:

● Dlaczego trudno jest pisać o sobie?

● Czy łatwiej jest prezentować swoje wady czy zalety? Z czego to wynika?

● Dlaczego należy pamiętać o swoich słabych stronach?

● W jaki sposób można kształtować w sobie pozytywne cechy charakteru?

Powinno się zwrócić uwagę, by każdy uczeń się wypowiedział. Szczególnie należy zachęcić do tego osoby nieśmiałe.

2

(3)

5. Nauczyciel zaprasza do obejrzenia filmu Dwa bieguny, przedstawiającego rozmowę z Janem Melą na temat odnajdywania w sobie mocnych i słabych stron przed zdobywaniem biegunów i w trakcie wyprawy.

Po projekcji prowadzący rozpoczyna rozmowę dotyczącą potrzeby przezwyciężania własnych słabości. Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

6. Rozwiązywanie karty pracy Nie ma rzeczy niemożliwych.

Uczniowie odczytują wywiad z Jankiem Melą z podziałem na role (osoby uzdolnione aktorsko mogą wcielić się w rolę dziennikarza lub podróżnika i spróbować odegrać scenkę).

Młodzież pracuje z tekstem; nauczyciel pomaga uczniom słabszym w sformułowaniu odpowiedzi. Efekty pracy odczytywane są na forum.

7. Podsumowanie i sformułowanie wniosków płynących z zajęć.

Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące:

● Dlaczego należy pielęgnować w sobie zalety, a pracować nad wadami?

● Co daje człowiekowi przezwyciężanie swoich słabości?

● Dlaczego ważne jest, aby lubić siebie?

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wskazani uczniowie, gdy wykonają zadania, muszą niezwłocznie przesłać wyniki przez komunikator na e-dzienniku, lub mailem na adres:.. matematyka2LOpm@gmail.com skan

Wskazani uczniowi, gdy wykonają zadania, muszą niezwłocznie przesłać wyniki przez komunikator na e-dzienniku, lub mailem na adres:!. matematyka2LOpm@gmail.com skan

- każdy twórca ma prawo do autorstwa (może oznaczyć utwór swoim imieniem i nazwiskiem, pseudonimem czy udostępnić utwór anonimowo),.. - twórca ma prawo podjęcia decyzji,

ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego (dolna połowa mostka poszkodowanego), nadgarstek drugiej dłoni ułóż na grzbiecie

Profesor Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przyznaje, że młodzi ludzie w stolicy województwa

Projekt ustawy oraz załączo- ny do niego projekt rozporządzenia wykonawczego nie dają w istocie odpowiedzi na wszystkie pytania, bo wiele będzie zależało od zarządzeń prezesa

Pamiętajcie jednak, że możecie zostać ocenieni tylko jeśli prawidłowo się podpiszecie korzystając z platformy (imię + pierwsza litera nazwiska lub nazwisko).

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi,