• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji Klasyk XX wieku – Igor Strawiński.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji Klasyk XX wieku – Igor Strawiński."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji

Klasyk XX wieku – Igor Strawiński.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Zapoznanie uczniów z życiem i twórczością Igora Strawińskiego. Przedstawienie wpływu kompozytora na muzykę całego XX wieku. Wskazanie nowego stylu muzycznego – neoklasycyzmu muzycznego. Przedstawienie skandalicznego dzieła Strawińskiego Świeto wiosny. Wskazanie jego najważniejszych elementów i cech stylistycznych oraz wyjaśnienie powodu skandalu przez nie wywołanego. Percepcja dzieła Strawińskiego.

b. Umiejętności Uczeń potrafi:

1. Przedstawić życiorys Igora Strawińskigo.

2. Przedstawić najważniejsze dzieła Igora Strawińskigo.

3. Omówić wpływ kompozytora na muzykę całego XX wieku.

4. Przedstawić etapy twórczości i zmieniającą się stylistycznie muzykę Igora Strawińskiego.

5. Przedstawić najważniejsze cechy stylistyczne dzieła Strawińskiego pt. Święto wiosny.

6. Wskazać charakterystyczne fragmenty tego utworu.

2. Metoda i forma pracy

Metoda opisu. Podsumowanie tematu lekcji metodą pogadanki. Aktywna percepcja dzieła Strawińskiego Święto wiosny.

3. Środki dydaktyczne

1. Podręcznik: W. Panek, Świat muzyki…

2. Stanowisko do odtwarzania muzyki.

3. Płyta z nagraniem baletu Strawińskiego Święto wiosny.

4. Karta pracy ucznia.

5. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

1. Powitanie, czynności organizacyjno-porządkowe.

2. Sprawdzenie zadania domowego.

3. Powtórzenie piosenki poznanej na ostatniej lekcji.

4. Podanie tematu lekcji.

(7 min. )

b. Faza realizacyjna

1. Metodą opisu zapoznanie uczniów z życiem i twórczością rosyjskiego kompozytora polskiego pochodzenia – Igora Strawińskiego.

(2)

 Notatka:

I. Życiorys Igora Strawińskiego:

- kompozytor rosyjski.;

- jego zainteresowania muzyczne. rozbudził ojciec – śpiewak w operze petersburskiej;

- oprócz muzyki studiował prawo;

- napisał Ognistego ptaka, Pietruszkę i Święto wiosny;

- od 1910 przebywał w Szwajcarii, debiutował 1915 r. w Genewie jako dyrygent; zbliżył się wówczas do francuskich impresjonistów (m.in. C. Debussy);

- 1920-39 – przebywał we Francji, gdzie nawiązał kontakt z elitą artystyczną Europy (w inscenizacjach jego dzieł uczestniczyli m.in. P. Picasso, libretta opracowywali m.in. A.

Gide i J. Cocteau);

- 1925 krótko gościł w USA, w 1940 r. przeniósł się tam na stałe, zamieszkał w Hollywood;

- po II wojnie światowej kilkakrotnie podróżował do Europy (m.in. do Włoch, Austrii, ZSRR i Polski);

- w pierwszym okresie twórczości fascynował się folklorem rosyjskim;

- około 1918 r. zwrócił się ku stylistyce neoklasycznej, opartej na cytatach, aluzjach muzycznych;

- wzory czerpał z twórczości P. Czajkowskiego, G. Rossiniego, L. Delibesa, M. Glinki i A. Dargomyżskiego, z chorału cerkiewnego i gregoriańskiego, muzyki Ch.W. Glucka i W.A. Mozarta, Ch. Gounoda i J.S. Bacha;

II. Twórczość Igora Strawińskiego:

Ważniejsze kompozycje sceniczne:

- balety (Ognisty ptak, Pietruszka, Święto wiosny, Wesele, Apollo i Muzy, Pocałunek wróżki, Gra w karty, Agon);

- opery (Słowik, Historia żołnierza, Mawra, The Rake's Progress);

- oratoria (Król Edyp i The Flood);

- utwory symfoniczne (m.in. Ognie sztuczne, Symfonia na instrumenty dęte, Concerto in D na skrzypce i orkiestrę, Dances concertantes, Dumbarton Oaks na orkiestrę kameralną, Hebanowy koncert na orkiestrę jazzową, Monumentum pro Gesualdo da Venosa);

- kameralne, fortepianowe, na chór i orkiestrę (m.in. Symfonia psalmów, Persefona, Canticum sacrum, kantata A Sermon, a Narrative and a Prayer);

- pieśni z towarzyszeniem różnych instrumentów.

2. Metodą opisu przedstawienie najważniejszych cech stylistycznych dzieł kompozytora, z uwzględnieniem faz rozwoju twórczości Strawińskiego.

 Notatka:

III. Inspiracje i cechy stylistyczne w twórczości Igora Strawińskiego:

- fascynował się folklorem rosyjskim, budował w baletach barwne, tętniące rytmami obrazy, nawiązujące do legend, obrzędów i mitów ludowych;

- szukał inspiracji w jazzie; operował wśród wielu konwencji, niekiedy traktowanych przewrotnie i niemal ironicznie;

- jednocześnie eksperymentował w zakresie kompozycji kameralnych;

(3)

- na początku lat 50. nieoczekiwanie zaakceptował założenia serializmu, nawiązując do A. Weberna i A. Schönberga;

- w całej twórczości Strawińskiego zasadniczym elementem kształtującym strukturę kompozycji pozostał rytm;

- zasadniczą metodą jego techniki kompozytorskiej jest wykorzystywanie krótkich dynamicznych motywów, a także wspaniała, wielowymiarowa i wielobarwna instrumentacja.

3. Wysłuchanie fragmentów baletu Święto wiosny. Wskazanie jego charakterystycznych cech stylistycznych i porównanie z cechami zapisanymi już w zeszycie.

c. Faza podsumowująca

Podsumowanie metodą pogadanki najważniejszych zagadnień omówionych na lekcji.

6. Bibliografia

1. Ekiert J., Bliżej muzyki. Encyklopedia, Wiedza Powszechna, Warszawa 1994.

2. Panek W., Świat muzyki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, WSiP, Warszawa 2004.

3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Igor_Strawi%C5%84ski

4. www.rmfclassic.pl/index.html?a=encyklopedia&op=fi&txt=Strawi%F1ski

7. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Powtórzenie zagadnień związanych z tematem formie otwartych pytań.

b. Zadanie domowe

Czy podoba Ci się muzyka XX wieku w ujęciu Igora Strawińskiego? Odpowiedź uzasadnij w około dziesięciu zdaniach.

Opracowała:

Arleta Dzitko

(4)

Cytaty

Powiązane dokumenty

Przedstawienie najważniejszych faktów z życia kompozytora oraz omówienie jego dzieł będących przykładem muzyki operowej okresu Baroku.. Przedstawienie stylistycznych cech

najważniejszych faktów z życia kompozytora oraz omówienie jego dzieł będących przykładem muzyki romantycznej. Przedstawienie stylistycznych cech charakterystycznych dla

N.: Informuje, że lekcja będzie kontynuacją badania cech podzielności liczb. Podaje temat lekcji. Pisze na tablicy i wyjaśnia, że liczbę 111 można przedstawić jako sumę

Przedstawienie najważniejszych faktów z życia kompozytora oraz omówienie jego dzieł będących przykładem muzyki operowej.. Przedstawienie stylistycznych cech charakterystycznych

Przedstawienie najważniejszych faktów z życia kompozytora oraz omówienie jego dzieł będących przykładem polskiej muzyki narodowej.. Przedstawienie stylistycznych

Wyjaśnienie pojęcia „muzyka rozrywkowa” oraz wskazanie cech charakterystycznych i stylistycznych tej muzyki.. Przedstawienie najważniejszych gatunków uprawianych przez

Przedstawienie najważniejszych faktów z jego życia oraz omówienie dzieł będących podporą i przykładem muzyki XX wieku.. Przedstawienie cech stylistycznych i

Metodą opisu, wskazanie najważniejszych cech stylistycznych w twórczości Piotra Czajkowskiego..