Scenariusz lekcji – Systemy operacyjne – cechy i zadania
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
1. Poznanie definicji systemu operacyjnego.
2. Poznanie rodzajów systemów operacyjnych.
3. Poznanie pojęć: wielozadaniowość z wywłaszczaniem, systemy wsadowe, interakcyjne, wielodostęp.
4. Poznanie różnych typów architektury systemów operacyjnych.
b. Umiejętności
1. Zdobycie umiejętności rozróżniania poszczególnych systemów operacyjnych.
2. Kształcenie umiejętności wyboru systemu w zależności od potrzeb użytkownika.
2. Metoda i forma pracy
1. Dyskusja problemowa.
2. Wykład.
3. Prezentacja.
4. Praca z tekstem przewodnim – kartą pracy.
5. Praca w grupach przy komputerze.
3. Środki dydaktyczne
1. Prezentacja multimedialna: „Systemy operacyjne”.
2. Karta pracy ucznia: „Systemy operacyjne”.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Sprawdzenie listy obecności, zapoznanie z tematyką zajęć, zapisanie tematu lekcji.
b. Faza realizacyjna
1. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie systemy operacyjnego dla działania komputera, omawia jego zadania i podaje definicję – notatka 1, następnie wymienia zadania systemu operacyjnego, najważniejsze z nich dyktuje do zapisania w formie notatki 2.
Uczniowie zapisują definicję systemu operacyjnego /notatka 1 do zeszytu/:
„System operacyjny (ang. skrót OS Operating System) - jest to zbiór programów
zarządzających wszystkimi elementami komputera – zarówno strukturą twardą jak i miękką, oraz pośredniczących pomiędzy aplikacjami użytkownika a sprzętem”.
Zadania systemu /notatka 2 do zeszytu/: „zarządzanie zasobami komputera, w tym czasem procesora, urządzeniami i pamięcią, obsługa poleceń użytkownika, automatyzacja częstych funkcji systemu”. (7 min)
2. Wykład ilustrowany prezentacją multimedialną: „Systemy operacyjne”.
Uczniowie słuchają wykładu i oglądają prezentację. Notują do zeszytu nowe pojęcia:
/wielozadaniowość – notatka 3/ „Wielozadaniowość polega na możliwości dzielenia czasu procesora przez wiele procesów”.
/wielodostęp – notatka 4/ „Systemy wielodostępne pozwalają na korzystanie z zasobów systemu komputerowego wielu użytkownikom, a system operacyjny gwarantuje ich ochronę przed niepowołaną ingerencją”.(15 min)
3. Podsumowanie prezentacji, pytanie skierowane do uczniów: Czym kierować się przy wyborze systemu?
Uczniowie wskazują na możliwości wyboru pod względem dostępności i zastosowań – dyskusja.
(5 min)
4. Nauczyciel wskazuje na różnice w pracy miedzy systemem graficznym i tekstowym, poleca otwarcie okienka poleceń i wpisania polecenia DIR. Zadaje zapytanie – jak realizujemy przeglądanie folderu w trybie graficznym?
Uczniowie poleceniem cmd z przycisku Start, Uruchom przechodzą do trybu tekstowego
i obserwują efekt działania polecenia DIR, odpowiadający mu efekt przeglądania katalogu daje Eksplorator Windows – uruchomienie i przeglądanie poprzez wskazywanie ikon i klikanie myszą. (2 min)
5. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy – forma krzyżówki do wypełnienia i odczytania oraz opisania rozwiązania.
Uczniowie rozwiązują indywidualnie krzyżówkę zgodnie z opisanymi pytaniami, podpisują kartę i wpisują hasło. (10 min)
c. Faza podsumowująca
Nauczyciel zbiera karty pracy, następnie odczytuje rozwiązanie. Uczeń wybrany na ochotnika wyjaśnia słowo, które jest rozwiązaniem krzyżówki z karty pracy.
5. Bibliografia
a. Witold Wrotek, Technologia informacyjna, Informatyka Europejczyka.
b. strony internetowe:
1. http://www.systemyoperacyjne.of.pl/ ,
2. http://pl.wikipedia.org/wiki/System_operacyjny
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia Systemy operacyjna b. Zadanie domowe
Napisz, które z cech systemów operacyjnych omawianych na lekcji posiada system Windows XP.