SCENARIUSZ ZAJĘĆ „JAKĄ SIŁĘ MA POWIETRZE?”
PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Jaką siłę ma powietrze?
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (3.10) [uczeń] wykonuje i opisuje proste doświadczenia wykazujące istnienie powietrza i ciśnienia atmosferycznego; buduje na podstawie instrukcji prosty wiatromierz i wykorzystuje go w prowadzeniu obserwacji;
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Rozumie termin ciśnienie atmosferyczne i
wiatromierz Wie jakie gazy wchodzą w skład
powietrza Wie jakie są
właściwości powietrza Wie jaką rolę odgrywa czyste powietrze dla zdrowia
człowieka Wie jaka jest
przyczyna
powstawania wiatru Wie co to są i do czego służą: półkule
magdeburskie
Nabywane umiejętności
UCZEŃ
Wykonuje i opisuje proste doświadczenia
wykazujące istnienie powietrza i ciśnienia
atmosferycznego Buduje na podstawie
instrukcji prosty wiatromierz i wykorzystuje go w
prowadzeniu obserwacji Potrafi opisać procentowy skład
powietrza Potrafi omówić właściwości powietrza
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Umiejętności praktyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:
Obserwacja. Nauczyciel kładzie świece przy uchylonym oknie. Uczniowie mogą obserwować jak
spostrzeżenia.
Rozmowa kierowana – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jaką siłę ma powietrze?. Inicjuje rozmowę.
Zadaje uczniom pytania:
Czy wiecie jak powstaje wiatr?
Jakie znacie rodzaje wiatru?
Czy wiecie co wchodzi w skład powietrza?
Rozpoczęcie rozmowy- Nauczyciel wyjaśnia uczniom jak powstaje i co wchodzi w skład powietrza.
Przedstawia informacje na planszy przedstawiającej
% skład powietrza:
Tlen - 21%
Azot - 78%
Pozostałe gazy - 1%
Tłumaczy, jakie są jego właściwości. Uczniowie zapisują szczegółowe notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii oraz z wykładu nauczyciela.
Prezentacja multimedialna „Półkule magdeburskie”.
Nauczyciel tłumaczy termin: Ciśnienie atmosferyczne, szczegółowo omawia slajdy.
Nauczyciel wyświetla uczniom film prezentujący model wiatromierza.
http://www.youtube.com/watch?v=mjoJj-TCx_c
Wyjaśnia termin wiatromierz oraz informuje do czego służy – uczniowie zapisują notatki.
Zestaw ilustracji „Budowanie wiatromierza”
Nauczyciel przypomina uczniom o filmie oglądanym na początku zajęć. Przedstawia za pomocą ilustracji
przedmioty z jakich może powstać wiatromierz.
Zachęca uczniów do stworzenia własnego wiatromierza oraz proponuje, aby za pomocą burzy mózgów podali przykłady prostszych do wykonania, aczkolwiek spełniających tę samą funkcję.
Na koniec lekcji nauczyciel zadaje pytanie: czy wiecie jak wpływ na zdrowie człowieka ma czyste powietrze?
Uczniowie odpowiadają na pytanie. (pogadanka) 3) Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Komputer
Rzutnik
Świeca
Zapałki
Tablica przedstawiająca skład powietrza
Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Obserwacja
Burza mózgów
Praca indywidualna
Pogadanka
Rozmowa kierowana
Praca domowa:
Jakie są sposoby wykorzystania powietrza w gospodarce człowieka?
Zadanie dla chętnych:
Stwórz własny wiatromierz!
Lista załączników multimedialnych
Prezentacja multimedialna „Półkule magdeburskie”
Zestaw ilustracji „Budowanie wiatromierza”