• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć pozalekcyjnych"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

16.12.2020

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych

TEMAT: Tekturowe pierniczki

Nauczyciel prowadzący: mgr Joanna Świątek

Miejsce: Zespół Szkół Specjalnych nr 78 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Instytucie

„Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

Grupa wychowawcza: dzieci przedszkolne i młodszoszkolne Kompetencje kluczowe: osobiste, językowe, społeczne

Cele ogólne:

- aktywizowanie pacjentów poprzez czynny udział w zajęciach - integracja pacjentów

- wprowadzenie świątecznego nastroju Cele szczegółowe:

- rozwijanie wyobraźni

- rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadanie się na forum grupy - wykonanie ozdób na choinkę, rozwijanie motoryki małej

Cele terapeutyczne:

- zmniejszenie stresu związanego z hospitalizacją - podniesienie poczucia własnej wartości

Metody pracy:

- słowna: rozmowa kierowana, instruktaż,

- praktycznego działania: wykonanie pracy plastycznej i zadań z karty pracy

Środki dydaktyczne:

- kilka arkuszy dość cienkiej, brązowej tektury; foremki do odrysowania kształtów - nożyczki, sznureczki, dziurkacz, cekiny i dowolne ozdoby, brokat, klej typu wikol - karta pracy (załącznik), odtwarzacz i płyta z kolędami, mapa Polski

- farby plakatowe, pędzelki, kubeczki z wodą, gazeta jako podkładka

(2)

Przebieg zajęć:

Część I:

1. Powitanie, przedstawienie się dzieci, podanie tematu zajęć przez nauczyciela

2. Wprowadzenie do tematu – rozmowa na temat świątecznych pierników – czy pieczecie w waszych domach prawdziwe pierniczki? Jak je ozdabiacie? A może coś jeszcze innego robicie z razem z rodzicami przed świętami? – swobodne wypowiedzi wychowanków.

Część II:

3. Nauczyciel włącza płytę z kolędami, które towarzyszą przez całe zajęcia. Odczytanie wychowankom tekstu „Opowieść świętego Mikołaja piernikami pachnąca”:

http://www.zosia.piasta.pl/swieta/opowiesc-mikolaja.htm (Dostęp: 16.12.2020)

4. Omówienie wraz z wychowankami usłyszanego tekstu – dokąd wyruszył święty Mikołaj? Co zabrał ze sobą? Kogo po drodze poczęstował piernikami? Dlaczego anioł zamieszkał na ziemi? Co anioł stróż poradził Mikołajowi? Jakie polskie miasto słynie z pierników? Odszukanie Torunia na mapie Polski.

5. Wykonanie zadań z karty pracy (załącznik).

6. Praca plastyczna – wykonanie pierniczków z tektury. Za pomocą foremek odrysowujemy kształty na tekturze. Wycinanie „pierniczków”. Ozdabianie ich farbami jak prawdziwych pierników lukrem. Przyklejanie ozdób.

7. Wspólne przeliczanie wykonanych „pierniczków” – zabawa matematyczna.

Przedziurkowanie ich i przymocowanie sznureczka.

Część III:

8. Omówienie wykonanych prac z całą grupą. Podsumowanie – czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia? Co zapamiętaliście z czytanej opowieści? Czynności porządkowe i zakończenie zajęć.

(3)

KARTA PRACY

do opowiadania „Opowieść świętego Mikołaja piernikami pachnąca”

Zadanie 1. Święty Mikołaj właśnie zapakowuje ostatnie pierniczki by móc wyruszyć w drogę. Policz, ile jeszcze zostało mu do zapakowania i zapisz pod spodem odpowiednią liczbę.

Odpowiedź: Mikołajowi zostało jeszcze …………. pierniczków.

(4)

Zadanie 2. Święty Mikołaj miał ze sobą pierniki z różnymi nadzieniami. Przy danym nadzieniu zapisz z jakiej rośliny jest ono zrobione.

a) z nadzieniem wiśniowym - ……….

b) z nadzieniem śliwkowym - ……….

c) z nadzieniem jarzębinowym - ……….

d) z nadzieniem różanym - ………..

Zadanie 3. Przeczytaj jeszcze raz w tekście słowa, jakie rozlegały się z nieba w mroźną noc. Czy rozpoznajesz, z jakich kolęd one pochodzą? Zapisz ich tytuły.

a) ………

b) ………

Karta pracy rozwija kompetencje kluczowe w zakresie porozumiewania się językiem ojczystym oraz osobiste.

Autor: Joanna Świątek

(5)

Bibliografia:

1. E. Koronka, Cztery pory roku, Płock 2015

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jednoprzebiegowy, wysokiej jakości druk cyfrowy bezpośrednio na tekturze falistej.... Oferowana technologia cyfrowego druku z wykorzystaniem Nozomi C18000 firmy EFI to zupełnie

Zadanie dodatkowe: Uczniowie stają w rozkroku przodem do siebie, chwytają się prawymi rękami i przeciągają się w prawo i lewo..

Chłopcem przez szóstą część życia pozostać mu Bóg pozwolił, lica pokwitły mu zaś, kiedy dwunasta znów część życia mu minęła, a znów gdy przebył część siódmą,

Należy zwrócić uwagę na cechy algorytmu (poprawność, jednoznaczność, szczegółowość, uniwersalność) oraz na takie cechy jak: skończoność (naturalny koniec

 Nazywanie wyodrębnionych podzbiorów slajd 3 i 4 – po kliknięciu pojawiają się wyodrębnione podzbiory- zadaniem dzieci jest nazwać podzbiór,

5. Wychowankowie dostają do rąk lusterka. Przeglądają się w nich, nazywają części twarzy. Następnie na polecenie nauczyciela robią określoną minę – znudzoną,

Do  programowania mikrokontrolera możemy użyć programu Flash Loader Demonstrator udostępnia- nego przez ST Microelectronics na  witrynie interne- towej (plik

[r]